חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
צוותון מס' 56 - נובמבר 2011

העורך הראשי: אפרים לפיד

 

הערה למעיינים בצוותון:
 למקרה של תצוגת אותיות קטנות, לחץ Ctrl (בלוח המקשים)
ביחד עם סיבוב גלגלת העכבר כלפי מעלה.
בהצלחה

 

קול קורא מטעם ועדת הבחירות הארצית

חברות וחברים,

בואו הצטרפו לחבריכם שכבר הגישו מועמדותם לתפקידים השונים בארגון והיו שותפים לעשייה ולהמשך המסורת המפוארת להוביל, לשמש דוגמא, להשפיע ולתרום לרווחת חברינו ולכלל הקהילה.

הגישו מועמדותכם עוד היום ואל תדחו למחר!

למידע נוסף ו/או לקבלת טופס מועמדות יש לפנות ליפה במזכירות הארצית, בטלפונים: 03-6173501/4, או בפקס 03-6173520, או בדוא"ל amankal@tzevet.org.il

אל"מ (מיל) שמואל מויאל, עו"ד
יו"ר ועדת הבחירות הארצית

על טופסי המועמדות להגיע למזכירות "צוות"/ועדת הבחירות לא יאוחר מ-15 נובמבר 2011

 

 

 


עדכון על הגמלה

 

מטה המאבק של "צוות" ממשיך בכל אפיקי הפעילות לזירוז קבלת ההחלטות בנושא. נמשכים מגעים בין משרד הביטחון ומשרד האוצר. שר הביטחון ומנכ"ל משרדו מתבטאים עתה גם בפומבי חזק יותר בנושא.

בפגישתנו בחודש האחרון התבטאו שר הביטחון, המנכ"ל, הרמטכ"ל וסגנו ועל מחויבותם לממן חלק מהתקציב (כ-50%) לפתרון הנושא. כעת מנסים לפתור את יתרת התקציב מול משרד האוצר תוך עירוב רוה"מ. יצוין שגם מבקר המדינה מטפל בנושא וכעת פועל הוא מול רוה"מ.

 

מדברי שר הביטחון על הגמלה (קול ישראל, רשת ב', 7 באוקטובר 2011)

"גם צורכי החברה וצורכי הביטחון חשובים. אבל תנאי הכרחי הוא שמממשים את הסיכומים השונים בעניין תקציב הביטחון ושישנן התחייבויות גם של האוצר וגם של ראש הממשלה לממש (את נושא הגמלה של גמלאי צה"ל). דווקא בדרגות הנמוכות, נגדים וקצינים בדרגות עד רב סרן, נמצאים בגמלאות מבישות שקשה לי, כמי שעבר את רוב ימיו בצבא, להסתכל בעיניהם כשר הביטחון שמייצג אותם".

ראו הרחבה בנושא באתר "צוות" www.tzevet.org.ilהבהרה בעניין עמדת ארגון "צוות" על התארגנויות

בגיליון האחרון של "רוח צוות" נתן ארגון "צוות" ביטוי לעמדת קבוצת החברים המכונה "צוות חדש". עשינו זאת מתוך גישה גישה ממלכתית של הנהלת הארגון. 

אולם, כדי למנוע כל ספק, יובהר כי איננו עומדים מאחורי הפנייה לבג"צ בעניין הגמלה שיזמה קבוצה זו, אין לנו כל קשר לקריאה של קבוצה זו למימון העתירה. מי שנענה לקריאתם עושה זאת על אחריותו האישית המלאה ללא כל גיבוי או תמיכה של "צוות".

הגוף היחיד המייצג את גמלאי צה"ל הוא המוסדות הנבחרים של הארגון בכל הנוגע לקשר עם הכנסת והממשלה ובעיקר עם צה"ל, מערכת הביטחון  והאוצר.


 

קבוצת "צוות" - הגדולה ביותר בצעדת ירושלים

כמדי שנה וכמיטב המסורת ארגן מחוז ירושלים של "צוות" את הצעדה, אליה מגיעים מאות מחברי "צוות" ומצדיעים לעיר ירושלים. השנה נערכה הצעדה בחוה"מ סוכות,  ביום מרגש שבו חזר גלעד שליט מהשבי לחיק משפחתו ולמולדתו.

למעלה מ-700 חברי "צוות" צעדו בגאון ויצגו את הארגון בכבוד. ההכנות הלוגיסטיות המנהלתיות ואופן הארגון של המחוז ראויים להערכה וציון. יבואו על הברכה המארגנים והצועדים - לתפארת ארגון "צוות".

חברי "צוות" בצעדת ירושלים

 

חברים חדשים ב"צוות"

בחודש אוקטובר 2011 נקלטו 17 חברים חדשים אשר פרשו זה עתה משירות קבע. ברוכים הבאים לשורותינו.

 


נתוני גלישה מרשימים באתר "צוות" בספטמבר

בחודש ספטמבר נרשמו באתר "צוות" 30,641 ביקורים, כ-1,021 ביקורים בממוצע ליום, בהם נצפו כ-108,974 דפים, כשהנצפים ביותר היו עמודי הפורומים והחדשות. מספר הגולשים הייחודיים (משתמשים שונים) שביקרו באתר בספטמבר עומד על 9,479, כ-316 גולשים ביום בממוצע. זמן הביקור הממוצע של כל גולש: 3.02 דקות.

אלה נתונים מעודדים, המחייבים אותנו לתחזק את האתר ברמת עדכון גבוהה ולהביא למודעות רבה של החברים. 


 

אבי זמיר (אלוף) - מונה מנכ"ל תדיראן גרופ. היה ראש אכ"א.

רמזי גבאי (אל"מ) - מונה יו"ר מכון היצוא.

שמאי גולן (סא"ל) - יזם ומנהל של המרכז הישראלי ליחסי ציבור, מסגרת של שירותי דוברות, הסברה ותקשורת לגופים ציבוריים, עסקיים ופרטיים.

ניר בוקר (סא"ל) - מונה מנהל השירות הארצי של חברת פיז'ו-סיטרואן מקבוצת לובינסקי. היה קצין בכיר בחיל החימוש.

עו"ד דב גלבוע (סא"ל) - חבר "צוות" בסניף אשקלון נבחר לחבר המרכזי של לשכת עורכי הדין בישראל. 

 

 
3.11.2011 - היכל צה"ל במחנה פו"ם בגלילות - הכנס השנתי של בוגרי הפנימיות הצבאיות לזכר הנופלים. פגש החברים יתחיל בשעה 12:30, הרב-שיח השנה יעסוק בתמורות בעולם הערבי. כל בוגרי הפנימיות וידידיהן מוזמנים.

3.11.2011 – שעה 09:30-14:00, סמינר אפעל – יום עיון של העמותה להיסטוריה צבאית על מלחמת המפרץ הראשונה בהשתתפות עמוס גלעד (אלוף), איתן בן אליהו (אלוף), בני (בנגה) בית-אור (אל"מ) ואפרים לפיד (תא"ל). מנחה בני מיכלסון (אל"מ).

10.11.2011 - שעה 10:00, בית יד לבנים ולהגנה קרית חיים – מפגש על השינויים במזרח התיכון בהשתתפות שבתי שביט, ח"כ ישראל חסון, עמרם מצנע (אלוף).

29.11.2011 - בבית התפוצות קמפוס אוניברסיטת תל-אביב – כנס האגודה הישראלית לגניאולוגיה בנושא: עליית ילדים ונוער לארץ ישראל במסגרת "עליית הנוער" וארגונים ציוניים נוספים. לפרטים נוספים: http://www.isragen.org.il/siteFiles/13/198/7821.asp
 

 

 

לחנה הראל (סא"ל) - על קבלת אות הערכה על פעילות ההתנדבות במרכז למורשת המודיעין.

לדב ינקוביץ (סא"ל) - על קבלת אות המצטיין של קבוצת אלקטרה על תפקודו כמנהל הבית של מגדל דיסקונט.


מחווה מרגשת של עיריית כפר סבא למתנדבי "צוות"

בצעד יוצא דופן ראוי לציון מיוחד הקדיש ראש עיריית כפר סבא יהודה בן חמו את קבלת הפנים השנתית בסוכת ראש העיר למתנדבי "צוות" בסיום שנת היובל לארגון.

בפארק העירוני בכ"ס נאספו תושבי העיר ואורחים לערב שירה בציבור, שתוזמן באופן סמלי ליום שחרורו של גלעד שליט. ההתרגשות הלאומית הכללית והאווירה המשמחת בפארק היתה רקע נפלא לדברי ההוקרה שהרעיף ראש העיר על תרומתם של חברי "צוות" למשימות חברתיות שונות בעיר.

יו"ר סניף כפר-סבא, נפתלי (נפתול) שגיא, הודה במילים נרגשות לראש העיר על יחסו החם כל השנה ובפרט על יוזמתו להעמיד את "צוות" במרכז סוכת העיר לשנה זו. ברכו גם סגן יו"ר "צוות" מוטי בר-דגן והמנכ"ל דן נדיב.

 

 


מסלולי הכשרה להוראה

מחזור ג' של פרויקט "צוות הטובים בחינוך" נפתח השבוע במכללת בית ברל, בהשתתפות 34 פורשי צה"ל וחברי "צוות". מחזור ב' של "הטובים לחינוך בנגב" במכללת בית ברל נפתח בהשתתפות 19 פורשי צה"ל וחברי "צוות".  בהצלחה לכל הסטודנטים בשנת הלימודים תשע"ב.

 

הכשרות מקצועיות

הסתיים קורס ראשון להכשרת מדריכי "ידיעת הארץ" בשת"פ עם מכללת "אגד תיור" בהשתתפות חברי "צוות".  בוגרי הקורס ישולבו בהדרכת תלמידי בתי הספר ברחבי הארץ.

קורס להכשרת ממונים על הבטיחות בעבודה, לחברים מאזור הדרום, מתוכנן להיפתח ב-4 לדצמבר 2011 (מותנה במספר משתתפים). הקורס ייערך על ידי מכללת "שיא פרויקטים" בבאר שבע. חברים בעלי ניסיון בתחום הטכני ותעודת הסמכה לטכנאי/הנדסאי, המעוניינים להצטרף לקורס, יפנו למנהלת התעסוקה במחוז הדרום - שרית רוזנצוויג.

 

סדנאות העצמה

בחודש דצמבר יתקיימו סדנאות העצמה במחוזות יהודה, צפון ושרון - לפרטים יש לפנות למנהלי התעסוקה במחוזות.

 


1,007 שבויים ישראלים נשבו במהלך מלחמת השחרור (29.11.1947 – 20.9.1949) בידי צבאות ארבע מדינות ערב: לבנון, סוריה, ירדן ומצרים. הם עברו מסכת חיים מיוחדת במינה, חלקה קשה במיוחד, אשר העמידה אותם במבחנים לא פשוטים. מאמר מיוחד על השבי הקשה ביותר - במצרים יופיע בגיליון 99 של "רוח צוות" המופץ בחודש הקרוב.


55 שנה למבצע קדש

אימונים ארוכים ואפופי סודיות וגיחות לגבול מצרים - כל זאת רק כדי לבצע פעולת חיתוך פשוטה של מספריים. "מבצע מספריים" הכין את הקרקע להצלחת "מבצע קדש".

גורם ההפתעה שיחק כאן תפקיד מרכזי. אפילו בתוך ישראל, בכל הקשור לפתיחתו של "מבצע קדש" שררה האפלה מוחלטת. קול ישראל שידר הודעה תמציתית של דובר צה"ל, לפיה כוחות של צה"ל תפסו עמדות בסמוך לתעלת סואץ ופגעו ביחידות פדאיון בעקבות פגיעות צבאיות באזרחי ישראל. המטרה הייתה ליצור אצל המצרים את הרושם המוטעה שמדובר בפעולת תגמול בלבד. על פי התכנון המקורי, מטוס דקוטה היה אמור להצניח בובות הטעיה בקרבת שדה התעופה כברית וליד איסמעיליה, ושני מטוסי מטאור T-7 תוכננו לביים נתיב טיסה בגובה 30,000 רגל לאורך ציר רפיח-קנטרה. הכול חלק מתוכנית ההונאה שנועדה להסתיר את שלב הפתיחה של "מבצע קדש".

למאמר המלא באתר צה"ל: http://www.idf.il/1133-13584-he/Dover.aspx

 

 


 

בעיניים פקוחות
מאת צבי זמיר, הוצאת כנרת זמורה ביתן

מאת: אפרים לפיד (תא"ל)

זהו ספר חמישי של מי שמילא תפקיד ראש המוסד בארץ, אחרי ספריהם של ראובן שילוח (בעצם ספר עליו, הרבה אחרי פטירתו), איסר הראל, אפרים הלוי ודני יתום. המוסד חורת על דגלו יותר מארגונים ביטחוניים אחרים את חובת השתיקה, גם אחרי השירות בארגון זה, ובכל זאת, יש לנו דוגמה נוספת ליציאה לאור. למען ההגינות יש לומר כי זמיר בספרו החדש משתף בהתלבטות של פרסום ספר ואומר כי היסס שנים רבות ועושה זאת עתה רק "למען הדורות הבאים" כדי לשתף בלקחיו.

במקומות רבים בספר בולטת ההערצה ללוחמי המוסד, מוטיב דומה אצל כל ראשי המוסד בכתיבה ובדיבור, במובן מסוים הערצה גדולה יותר מהמוכרת לנו בין מפקדים בצבא.

זמיר משתף בגילוי לב נדיר על התלבטותו לגבי התאמתו להיות ראש המוסד, כבר מעת שהוצע לו התפקיד מטעם ראש הממשלה לוי אשכול ב-1968. לאורך הספר בולט גם רצונו שלא להאדיר את שמו כראש מוסד אידיאלי. לעתים ההרגשה כי התפקיד "נכפה" עליו.

הספר סוקר את תקופת החיים הבוגרת של צביקה זמיר: הפלמ"ח, צה"ל והמוסד. לפלמ"ח יש חלק מרכזי בעיצוב אישיותו. האתגרים המבצעיים הכבדים שהועמדו בפני הבחורים הצעירים ושהיו כרוכים בהעזה ובאומץ יצרו אצלם את ערך החברות, "הרעות" המיתולוגית, המאפיינת כל מי שמדבר וכותב גם בימינו על השתייכותו לאליטה החברתית הזו בחברה הישראלית.

תקופת השירות הצבאי, אחרי הפלמ"ח, זוכה לסיקור קצר יחסית למי שהיה אלוף בצה"ל.

מוטיב חוזר ומודגש בספר הוא מערכת היחסים הטובה מאוד שהיתה לזמיר כראש מוסד עם שני ראשי הממשלה בתקופתו: לוי אשכול ("יהודי נבון, נעים שיחה ואמיץ בקבלת החלטות"), תחתיו שירת זמיר תקופה קצרה, עד שאשכול נפטר ב-1969, וגולדה מאיר, איתה היו למחבר יחסי עבודה קרובים במיוחד. גולדה (כפי שהוא כותב כל הזמן בספר ולא גולדה מאיר) היא בשבילו דוגמה למנהיגה בעלת כושר קבלת החלטות אמיץ. הקשר איתה היה הדוק מאוד וישיר, תקופה בה לא היו סיכומים בכתב ואישורים רבים ניתנו על בסיס אמון הדדי. בספר ציטוטים רבים ממכתביה ודבריה לזמיר בהזדמנויות שונות.

כזכור, בתקופת גולדה מאיר קרו אירועים משמעותיים בתחומי הביטחון והחוץ, פיגועי מיקוח רבים של טרור פלסטיני, ששיאם ברצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן ב-1972, ומעל לכול, מלחמת יום הכיפורים.

חלק מרכזי בספר יש, כמובן, לעבודת המוסד לפני מלחמת יום הכיפורים. המחבר, שעמד אז בראש המוסד, חוזר ומדגיש את התרומה של המוסד במהלך תקופה ארוכה בהעברת מידע אמין ומוצק על כוונות והכנות מבצעיות למלחמה, בעיקר ע"י המצרים, ממקורות צמרת בעלי ערכיות מודיעינית גבוהה. הוא קובע בדאבון לבו כי מידע זה לא זכה להתייחסות הולמת מצד ההנהגה הביטחונית ומצד אמ"ן, שהיה מופקד על הערכת המודיעין הלאומית. ("במהלך כל השנים ...לא היה מי שלא שאל אותי מדוע לא התפטרתי, מדוע לא 'הפכתי שולחן' בתקופה שקדמה למלחמה. אודה ואתוודה, השאלה הזאת מייסרת אותי מאז המלחמה ועד היום. לא התפטרתי, אבל מעולם לא שתקתי").

פרק נכבד מוקדש לסוכן המרכזי של המוסד בראשית שנות השבעים (הידוע בכינוי "המלאך"), אשר זכה לסיקור נרחב מאוד בספרים ובתקשורת בארץ ובעולם בשנים האחרונות. זמיר מייחס לעצמו בלעדיות בהפעלת המקור, כולל פגישות ותחקורים. הוא לא מתעלם מדילמת "הסוכן הכפול" שריחפה בחוגי המודיעין כל הזמן, וקובע כי למרות כל ההיסוסים ובדיעבד היה "המלאך" מקור אמין וחיוני ("המערכת בינינו – הסוכן ומפעילו - הייתה בנויה על אמון, אני הייתי לו לפרטנר, מישהו שהוא יכול לדבר איתו, הייתי דואג לו ומזהירו מפני סכנות שונות"). זמיר רותח על חשיפת שמו של "המלאך" בפרסומים בשנים האחרונות, דבר שלא ייעשה במערכת מודיעינית המכבדת את עצמה. ("החשיפה הזאת נגרמה במסגרת מסע מגמתי ומופקר של ראש אמ"ן לשעבר, כדי לחזק את התיזה לפיה מרואן היה סוכן כפול שהטעה את ישראל"). לדעת זמיר הביאה חשיפה זו למותו של מרואן.

במסקנותיו בספר מדגיש זמיר כי גם כיום לא הפיקו לקח וכי עדיין נשארה בידי המודיעין הצבאי האחריות הכוללת לגיבוש הערכת המודיעין הלאומית, דבר פסול לדעת זמיר. 

 בגשמי רצון תברך עדה" (מתוך תפילת הגשם) וגם על חוני המעגל

מאת: הרב חניאל פרבר

ביום השמיני עצרת - שמחת תורה - עם תחילת זמן החורף, נוהגים לומר בבתי הכנסת תפילה מיוחדת על הגשם. תפילה זו מורכבת מפיוטים העוסקים במים וגשם. קיימים הבדלים בין הפיוטים בנוסחאות השונות. לנוסח אשכנז חוברו הפיוטים ע"י הפייטן אליעזר הקליר ואילו בנוסח ספרד הובאו פיוטים מתקופה מאוחרת יותר של שירת ספרד, שחוברו בחלקם ע"י ר' שלמה אבן גבירול.

תוכן הבקשה זהה - בקשה מהקב"ה שיוריד לנו גשמי ברכה בזמן המתאים, שיביאו טובה לאדם ולבהמה.

הזכרת הגשם לא הוזכרה כלל בחג הסוכות וזאת משום "שהגשמים בחג סימן קללה הם", היות שאז אין אפשרות לקיים את מצוות ישיבת הסוכה.

המשנה במסכת תענית מספרת על חוני המעגל אשר התפלל שירדו גשמים. אמר להם: צאו הכניסו תנורי פסחים, בשביל שלא ימוקו (יתקלקלו). התפלל, ולא ירדו גשמים.
מה עשה? עג עוגה ועמד בתוכה. ואמר לפניו: ריבונו של עולם, בניך שמו פניהם עלי, שאני כבן בית לפניך. נשבע אני בשמך הגדול שאיני זז מכאן, עד שתרחם על בניך.
התחילו הגשמים מנטפין. אמר: לא כך שאלתי, אלא גשמי רצון, ברכה ונדבה ירדו כתקנן. עד שיצאו ישראל מירושלים להר הבית מפני הגשמים.
באו ואמרו לו: "כשם שהתפללת עליהם שירדו, כך התפלל שילכו להן" (פרק ג' משנה ח').

ממעשה זה ניתן לראות שבזמנים קדומים חש האדם תלות עצומה בגשם. הגשמים היו תנאי להצלחת היבולים בחקלאות ונתפשו כמביאים חיים לעולם.

חורף בריא, בשורות טובות.


 

וידאו "צוות" מציג: מגזין מס' 51
לחצו כאן לצפייה ביוטיוב

 

 

תגובות והערות ל"צוותון" נא שלחו אל: BITAON@tzevet.org.il

 


לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד