חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
צוותון מס' 55 - ספטמבר 2011

העורך הראשי: אפרים לפיד

 

בפרוס השנה החדשה אנו מאחלים לכל בית ישראל שנת שלום, ביטחון והצלחה בכל האתגרים. שנת בריאות ושמחה, אושר ופרנסה, שנה שבה נזכה לחיזוק האחדות שבתוכנו.

לחברינו ובני משפחותיהם נאחל גם שיתגשמו בשנה זו המשימות המיוחדות לארגון "צוות" באשר לגמלה.עדכון על הגמלה


שר הביטחון לראשי "צוות" ערב ראש השנה:
מחויב לפתור את נושא הגמלה בהקדם האפשרי. משרד הביטחון מוכן לממן חלקית מתקציבו. משרד האוצר טרם נתן אישורו. מאחל שנה טובה לכל חברי "צוות" ובני משפחותיהם.

ערב ראש השנה (יום ב' 26.9.11) נפגשו שר הביטחון אהוד ברק ומנכ"ל משרדו אהוד (אודי) שני, בהשתתפות המזכיר הצבאי תא"ל מישל בן-ברוך וראש אגף הסברה ותקשורת במשרד הביטחון שלומי עם שלום (אל"מ), עם נציגות הנהלת  "צוות"  (היו"ר ד"ר ברוך לוי, הסגן מוטי בר-דגן, יו"ר מחוז יהודה יואל גונן, יו"ר מחוז דן יהודה פרץ, צבי שור והמנכ"ל דן נדיב).

יו"ר "צוות" והמשתתפים שטחו בפני השר את ההרגשה הכבדה, התסכול והמרמור בקרב חברי הארגון לאחר שלוש שנים של הבטחות, התחייבויות ותקוות שעדיין לא מומשו. ככל שעובר הזמן גובר הכאב והסבל של החברים ובצידו גדל גם התקציב הנדרש לכיסוי התשלומים בדיעבד מ-2008. על כן חשוב לתת לאנשים אפילו מקדמה מיידית מתקציב הביטחון. כמו כן חשוב לקדם כבר עתה, ביוזמת משרד הביטחון, את החקיקה הנדרשת ליישום השינויים הצפויים לאישור בקרוב.

השר ברק חזר על מחויבותו לפתרון הנושא, תוך התחייבות למצוא מקור תקציבי של משרד הביטחון. לצערו, משרד האוצר טרם הסכים להשתתף במימון ההסדר המוצע.

בסיום ביקש השר להעביר לכל חברי "צוות" ובני משפחותיהם את ברכתו לשנה טובה ומוצלחת, שנת שלום, ביטחון ועשייה לטובת העם והמדינה.


פניית מבקר המדינה לראש הממשלה

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, מטפל בעניין הגמלה בחריצות רבה. לאחר שקיבל את הבהרות שר הביטחון ושר האוצר פנה (12.9) לראש הממשלה וקבע כי "יוצא אפוא ששני המשרדים הנוגעים בדבר חלוקים ביניהם בשאלת האחריות למימון ההסדר. מתשובת משרד האוצר עולה כי הנושא מונח היום על שולחנך לצורך הכרעה. בנסיבות אלה אבקש את תגובתך בשים לב לצורך להביא נושא כה חשוב לפתרונו המהיר". לחצו כאן למכתב המלא

 

פניית יו"ר "צוות" לשר הביטחון בבקשה כי יגיש הצעת חוק ממשלתית לאלתר

יו"ר "צוות" ד"ר ברוך לוי פנה לשר הביטחון (18.9) בבקשה כי יגיש הצעת חוק ממשלתית לאלתר בעניין הגמלה. דרך זו תזרז את הממשלה והכנסת לממש את החלטת הממשלה בנדון וגם תוכיח לנו, גמלאי צה"ל, כי ננקט צעד חשוב לפתרון בעיית הגמלה.

 

פניית החברים ממאהל המחאה בקריה עם סגירת המאהל

ועד הפעולה של מאהל "צוות" בקריה החליט פה אחד לסגור את אוהל המחאה, הממוקם כבר כחודשיים שם.

במכתב לשר הביטחון ולמנכ"ל משרדו כתב אילן מעוז בשם הקבוצה כי "אנו מקווים ומאמינים שתעמדו הפעם בהבטחותיכם ל-34,000 חברינו בארגון 'צוות', ותסיימו מיד לאחר החגים תשלומי הגמלאות המגיעים לנו כחוק. אנו מצפים כי השר יוביל ויפעל לשינוי החקיקה בוועדת השרים לענייני החקיקה - פעולה שאינה כרוכה בשלב זה בהוצאה כספית".

הנהלת "צוות" מעריכה מאוד את המאמץ והמסירות שהוכיחו החברים בקיום אוהל המחאה.

 

סיכום מועצת "צוות" מ-19.9.11 על המשך המאבק במטה מורחב

בסיכום דיון ארוך שבו התבטאו עשרות חברי מועצת "צוות" סקר היו"ר את הפעולות העדכניות במאבק והודיע כי מעתה יכלול מטה המאבק של "צוות" את היו"ר, יו"ר המחוזות, צבי שור ודן נדיב, בסיוע של היועץ המשפטי ויו"ר ועדת קשרי ציבור והסברה.

 

ביקור השר וילנאי בסניף טבריה

בהמשך לביקורו של השר וילנאי במאהל המחאה בשער משרד הביטחון והזדהותו עם המאבק, הגיע השר (13.9) לביקור בסניף טבריה, שם נפגש עם עשרות חברים מהסניף. יו"ר הסניף משה עבו ומנכ"ל "צוות" דן נדיב הציגו את נושא הגמלה בפירוט וחברים רבים הציגו בפני השר את קשייהם האישיים בעקבות השחיקה.

 

חלוקת אשגרים בבסיסי צה"ל

בבסיסי צה"ל מרכזיים ברחבי הארץ (צריפין, תל השומר, רמת גן, גלילות, פיקוד דרום, פיקוד צפון) חילקו חברי "צוות" אשגרים לאנשי הקבע, בכותרת "היום אנחנו - מחר אתם" (לתת הפנייה לאשגר מתוך אתר "צוות"). נציגים של הסניפים במחוזות השונים עמדו בשערי הבסיסים המרכזיים כשהם לבושים בחולצות "צוות".

 

ארגון "צוות" פנה לוועדת טרכטנברג

ארגון "צוות" הגיש מסמך מפורט לוועדת טרכטנברג בבקשה לכלול את נושא גמלת גמלאי צה"ל בתיקון העיוותים של אי-הצדק החברתי.

 

עמדת השר משה (בוגי) יעלון , משנה לראש הממשלה בנושא הגמלה

בראיון לאפרים לפיד, המיועד להתפרסם בגליון הקרוב של "רוח צוות", השר יעלון מדגיש את החיוניות לפתור את סוגיית הגמלה בהקדם ובנחישות. לדבריו, העניין נמצא באחריותו של שר הביטחון, אהוד ברק, הוא זה שצריך להוביל את העניין לפתרון הולם והוא חייב לעשות זאת.

 

תיקון טעות

הובא לידיעתנו כי הצעת החוק של חברי הכנסת חיים כץ, רוברט אילטוב, אורי אריאל ודוד אזולאי, אשר פורסמה בגיליון 98 של ביטאון "רוח צוות", הוכנה ע"י עו"ד יוסי כץ.

 

חברים חדשים ב"צוות"

בחודש ספטמבר נקלטו 25 חברים חדשים אשר פרשו זה עתה משירות קבע, ועוד שלושה פורשים ותיקים. ברוכים הבאים לשורותינו.

 

 

פוליסת הבריאות של ארגון "צוות" עם חברת "הפניקס" ומוקד השירות של "מדנס" הוארכה בשבע שנים נוספות, החל מ-1 בדצמבר 2011.

 

 


5 באוקטובר 2011, בשעות 18:00-21:30 - המכללה האקדמית תל אביב יפו (רח' רבנו ירוחם 2, ת"א-יפו) עורכת ערב עיון במלאת 38 שנים ללחימת חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים.
המעוניינים להשתתף יפנו לרישום באתר החטיבה: www.hativa14.org.il

 

 

 

מוטי בסר (תא"ל) – מונה מנכ"ל בורסת היהלומים. תפקידו האחרון בצה"ל - היועץ הכספי לרמטכ"ל.

חיים רומנו (אל"מ) – מונה מנכ"ל חברת התקשורת פרטנר. היה קצין בכיר במערך משאבי אנוש בצה"ל.

דינור שביט (סא"ל) – נתמנה סמנכ"ל השיווק של חברת TGM מערכות טכנולוגיות משולבות. תפקידו האחרון בצה"ל - ראש ענף בחטיבת דובר צה"ל.

יעקב נוי (סא"ל) – מונה למנהל אגף בכיר ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול. איש חיל האוויר. 

 

 

שלמה קטן (סא"ל) – על קבלת אות הוקרה מעמותת בוגרי 8200 על התנדבות ארוכת שנים להנחלת מורשת היחידה.

מנחם בידרמן (רס"ן) – על קבלת אות הוקרה מעמותת בוגרי 8200 על התנדבות ארוכת שנים להנחלת מורשת היחידה.

מרדכי (מוטי) גובר (סא"ל) -  על קבלת פרס זאב גלר להתנדבות רבת שנים בכפר סבא:  במשמר האזרחי, במועצה לישראל יפה, בשירות ייעוץ לאזרח ובמשימות רבות נוספות.


מוטי גובר


 


 

 

משל לאדם, אדם כמשל
מאת ניסים עזרא (אל"מ)

 

סיפור אישי של ילד שהתבגר במשפחה וסביבה מאתגרת, רכש השכלה רחבה, ממעגלים חדשים מכל העולם. יחד עימם רכש ב"עשר אצבעות" מעמד צבאי, אקדמאי, סוציו-אקונומי ובנה משפחה יפה.

 

בשיא האושר המתהווה, איבד את רעייתו האהובה, מרגלית ז"ל, שנלקחה ממש מזרועותיו, והיא בת שלושים וחמש. בספר תיאור של תהליך איסוף השברים, לשלם בריא ומחוזק, שיקום המשפחה ובניית "קן חדש" יחד עם הרעיה החדשה קטי, שהגיעה ב"שליחות" מאורוגוואי עבורו.

חלקו השלישי של הספר משמח. מתוארים בו סיפורי "ההמראה מחדש" אל ולתוך "קן מלא גוזלים חדשים",  ליד ענף שנברא מחדש, והכול בעץ משפחתי נאה.

 

בספר ארוגים תמונות ושירים, שלחלקם נכתבו סיפורי רקע מאוחרים. שירים שצריך ל"חשוב איתם" ולא לשיר אותם. בספר "ארוזה" תפילה חרישית מעודנת לאל שבשמים תוך קידוש שם שמים ברבים.

 

יחד עימה מקופלים מסרים ישירים ועקיפים, לאנשים המתמודדים עם אתגרים קשים, והכוונה למורי דרך פוטנציאליים, שלהם ניתנה ההזדמנות והזכות להושיט להם יד, בעברם מעל מים סוערים.

 

בתקווה שכל אחד ייקח מספר זה משהו שיעשה אותו אדם טוב יותר.


 

 

"קול שאון מאיר"
מאת אברהם אוחנה (רס"ב), הוצאה פרטית

קשה לקלוט את עצמת הרשע והאכזריות ואת המספר העצום של שישה מיליון יהודים אשר נרצחו בשיטתיות חסרת תקדים בהיסטוריה האנושית.

 

השואה מהווה מזה שנים נושא לאין-ספור מאמרים, חיבורים וספרים על מנת להנציח את הנספים ולנסות למצוא תשובה לתקופה שאין בה טיפה של היגיון.

 

על קורותיה של עיירה יהודית שנכחדה בשואה מספר אברהם אוחנה, גמלאי צה"ל מבני עייש, ששירת שנים רבות במגוון תפקידים בחיל האוויר, ועתה משמש כמדריך תורני לקשישים ומלמד שיעורים בתלמוד והלכה ביישוב.

 

המניע להוצאת הספר, היכרותו של הכותב עם אחד מזקני המקום, שחווה את השואה על בשרו כנער, שלא נשא אישה עד יום מותו ונפטר ערירי. סיפוריו הרבים על רצח, הרג ואבדן בני עמינו הם שקידמו את רצונו העז של אברהם לעסוק בנושא השואה ולהקים אנדרטה לזקן האלמוני שבו טיפל.

 

הספר יצא בהוצאה פרטית וניתן להשיג ללא תשלום אצל המחבר אברהם אוחנה, טל': 050-2170361.


 

 

 

 

שירות בנתיב הצליחה
מאת עמיקם דורון (אל"מ), הוצאת אופיר ביכורים

 

הספר מספר את סיפורו של חייל, לוחם וקצין, המייצג דור שלם של צעירים בתקופה רבת משמעות לביטחון המדינה וקיומנו בארץ.

 

כחייל ולוחם רגלי בקרב אום כתף בסיני, במלחמת ששת הימים, ובהמשך, כמש"ק וקצין הנדסה, לוקח עמיקם לאורך שירותו חלק בפעולות מבצעיות רבות ומגוונות בגזרות שונות, בהפגינו מיומנות גבוהה ונחישות רבה.

 

את דרכו במערך הצליחה החל עמיקם כמש"ק דוברות, עם הקמתו של גדוד הגישור הראשון, המשיך דרך מגוון תפקידים, ובהם סגן מפקד גדוד התמסחים - יחידה שהיוותה את חוד החנית בעת צליחת תעלת סואץ והביאה לשינוי פני המערכה במלחמת יום הכיפורים, ועד היותו למפקד אגד הצליחה במלחמת שלום הגליל.

 

קראתי את הספר תוך התפעלות מהמידע והחומר הרב שנאסף ומניסיונו האישי של הכותב. הסיפור מרתק ומחנך, וראוי לשמש מורה דרך ומופת למפקדים בצה"ל ולשירות בחיל ההנדסה הקרבית.

 

כתב: אבי זהר (תא"ל), מקים מערך הצליחה בצה"ל


 

 

 

 

 

הטור השביעי וטוהר הנשק 

מאת מנחם פינקלשטיין

 

משך כחצי יובל שנים, מעיצומה של מלחמת העולם השנייה ועד אמצע שנות השישים של המאה שעברה, פרסם המשורר נתן אלתרמן מדור שבועי בעיתון "דבר", הוא "הטור השביעי".

 

שבוע אחר שבוע התייחס המשורר לנושאים שעמדו על סדר היום הציבורי, והעניק להם פרשנות אישית. חלק מן השירים שפורסמו באכסניה זו, כגון "מגש הכסף", הפכו לנכסי צאן ברזל של השירה העברית והקנו לאלתרמן את מעמדו כמשורר לאומי.

הטור השביעי וטוהר הנשק משקיף על שירי הטור השביעי מזווית ראייה ייחודית, שעניינה סוגיות של ביטחון המדינה, של טוהר הנשק ושל המשפט.

 

הכותב, שופט בית המשפט המחוזי, ד"ר מנחם פינקלשטיין, שימש בשנים 2004-2000 כפרקליט הצבאי הראשי בדרגת אלוף. 

במחקר מקיף וראשוני מסוגו מתחקה המחבר אחר כתיבתו של אלתרמן בממשקים שבין ביטחון, מוסר, משפט וחירויות הפרט, ומטעים כי עקרונות היסוד של רוח צה"ל ושל המשפט הישראלי באים לידי ביטוי בולט בשירי הטור השבועי.

 

המחבר פותח צוהר לסוגיות עימן התמודדו מערכת הביטחון והפרקליטות הצבאית הלכה למעשה דוגמת "הסיכול הממוקד", "נוהל שכן", הגדרת המאבק בטרור כ"עימות מזוין" וסוגיית הסרבנות.


 

 

 

אירועים בתולדות הביטחון הישראלי 
(בשיתוף מחלקת היסטוריה בצה"ל)

1 באוקטובר 1985 - מבצע "רגל עץ" - תקיפת מפקדות אש"פ בתוניס ע"י מטוסי חיל האוויר, בעקבות פיגוע של כוח 17 של ערפאת, שבו נרצחו שלושה ישראלים על יאכטה בקפריסין (ביום הכיפורים, 24 בספטמבר 1985). בעקבות התקיפה בתוניס עברו רבים מפעילי אש"ף לעיראק, סוריה וסודאן.

6 באוקטובר 1973 - מלחמת יום הכיפורים פורצת בצהרי יום כיפור בהפתעה. במלחמה נפלו 2,656 חיילים, נפצעו 7,251 חיילים ו-294 חיילים נפלו בשבי.

21 באוקטובר 1967 - המשחתת אח"י אילת טובעה באזור פורט סעיד ע"י טילי סטיקס של חיל הים המצרי. נהרגו 47 חיילים ו-91 נפצעו.

29 באוקטובר 1956 - "מבצע קדש", בתיאום עם בריטניה וצרפת (שהצטרפו למלחמה בהמשך). ברקע - מתיחות גוברת מול מצרים, בין השאר, על רקע הלאמת תעלת סואץ וכן חדירות מחבלים משטח מצרים וירדן לשטח ישראל. המבצע נמשך שמונה ימים ולאחר שורת הישגים צבאיים וכיבוש רצועת עזה וסיני (עד למרחק 15 ק"מ מתעלת סואץ) ובשל לחץ בינ"ל נאלצה ישראל לסגת מסיני. במבצע נפלו 170 חיילי צה"ל.

 

האוניברסליות של ראש השנה
מאת הרב חניאל פרבר

חודש תשרי פותח בשני ימי ראש השנה, אחריהם בא גשר של שבעה ימים אל יום כיפור, ויחד "עשרת ימי תשובה". אחרי יום כיפור - ארבעה ימים לבניית הסוכה. ולאחר מכן, שבעת ימי חג הסוכות, אליהם צמוד יום שמיני, "שמיני עצרת", שהוא גם יום שמחת תורה. ביחד, רצף של עשרים ושניים ימים שעיקרם חגים. לא לחינם נתפס הוא בקרב הציבור כחודש החגים, בגלל החגים הרבים שיש בו.

בחג האסיף, הלא הוא סוכות, אנו אוספים את התבואה אל הגורן ואף את פירות האילן. זה סיכום ושיא לעונה החקלאית ומטבעו מעורר רגשות של שמחה ושביעות רצון לשפע והתחלה של שנה חקלאית חדשה. חודש תשרי נחקק בליבות עם ישראל בארץ ובתפוצות כחודש של "עשיית תשובה" נוכח הימים הנוראים המצויים בו.

על פי המסורת היהודית ראש השנה, שלא כמו חגי ישראל האחרים, איננו חג של עם ישראל בלבד. ראש השנה הוא חג אוניברסאלי, הנוגע לכל העולם ולכלל בני האדם. הוא יום הדין "לכל באי עולם". ומדוע נבחר ראש השנה כיום הדין לכולם?

התשובה לכך, משום שהעולם נברא בחודש תשרי, ולכן ראש השנה מציין לא רק את תחילת השנה - אלא גם את תחילת האנושות (מסכת ראש השנה ח', א').

על פי המסורת, לא רק האדם נידון בראש השנה על מעשיו בשנה החולפת, אלא גם עמים ומדינות "ועל המדינות בו ייאמר, איזו לחרב ואיזו לשלום. איזו לרעה ואיזו לשובע..." (ירושלמי ראש השנה פר' א' דף 51).

כמה אקטואלית תפילה זו, הנאמרת בימים הנוראים, למציאות הקיימת. הבה נתקן את הדרוש תיקון בין אדם לחברו ובין האדם לבוראו ונרבה שלום בין איש לרעהו.

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה.

 

וידאו "צוות" מציג: מגזין מס' 51
לחצו כאן לצפייה ביוטיוב

 

 

תגובות והערות ל"צוותון" נא שלחו אל: BITAON@tzevet.org.il

 


לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד