חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
צוותון מס' 54 - ספטמבר 2011

 

העורך הראשי: אפרים לפיד
 

שנה טובה מ"צוות"
בפרוס השנה החדשה אנו מאחלים לכל בית ישראל שנת שלום, ביטחון והצלחה בכל האתגרים.
שנת בריאות ושמחה, אושר ופרנסה, שנה שבה נזכה לחיזוק האחדות שבתוכנו.

לחברינו ובני משפחותיהם נאחל גם שיתגשמו בשנה זו המשימות המיוחדות לארגון "צוות" באשר לגמלה.

חג שמח מצוות

 

עיד אל פיטר המבורך
לחברינו המוסלמים ברכה לעיד אל-פיטר לחיזוק האחווה והידידות בין בני כל הדתות והעמים בישראל ובעולם.
 

 
עדכון בנושא הגמלה

משולחן מבקר המדינה

מבקר המדינה פעל בנחרצות בעקבות העלאת הנושא על ידי "צוות" לטיפולו. בימים אלה הועברה למבקר תשובה מפורטת מאד של שר הביטחון המתארת את כל השתלשלות הטיפול בנושא הגמלה. בסיכום תגובתו למבקר המדינה קובע שר הביטחון: "נדגיש כי טענות הגמלאים באשר לשחיקה הינן מוצדקות לחלוטין ואין עליהן עוררין. לצערנו הרב ועל אף מאמצינו הרבים משרד האוצר אינו מביע נכונות לפתרון הנושא ונראה כי העיכוב עד כה בתהליך אינו נובע מחוסר יכולת של האוצר, אלא מחוסר רצון.

 

"אנו רואים חובה פיקודית ומוסרית להמשיך ולשאת באחריות לקיומם בכבוד של משרתי הקבע וגמלאי צה"ל אשר מקדישים את מיטב שנותיהם למען ביטחון המדינה. מתוך כך אנו נמשיך במאמצינו ולא נרפה עד להשגת פתרון הולם לגמלאי צה"ל ומשרתי הקבע."

 

בתגובה שלח מבקר המדינה בקשה לשר האוצר להתייחס לטענות המועלות בתגובת משרד הביטחון.

 

אנו ממתינים לתגובת האוצר.

 

 

השר וילנאי ביקר באוהל המחאה של "צוות"

 

השר להגנת העורף, מתן וילנאי (אלוף), חבר "צוות", ירד מלשכתו (29.8) ונפגש במאהל המחאה בשער הקריה עם עשרות חברי "צוות" שהיו באותה עת באוהל, בנוכחות היו"ר והמנכ"ל של הארגון. לאחר קבלת תיאור מפורט של המצב מהחברים-הגמלאים סיכם השר וילנאי כי הוא מחויב לנושא, כי יפעל לזירוז החקיקה הנדרשת ויסייע לסיום הסחבת הבלתי נסבלת בנושא.


השר מתן וילנאי במאהל המחאה של צוות בשער הקריה:
"אזרז את קבלת ההחלטות המסכמות על הגמלה ואת החקיקה הנדרשת לכך"

 

 

 

 

חלוקת אשגר מחאה לאנשי הקבע

 

חברי "צוות" יחלקו אשגר בשערי בסיסים מרכזיים של צה"ל שכותרתו: "היום זה אנחנו, מחר זה אתם!".

 

 

המחאה החברתית

 

אנו בארגון "צוות" רואים באהדה את המחאה החברתית המקיפה שכבות רבות בארץ ממעמד הביניים, אשר חברינו הרבים הם חלק בלתי נפרד ממנו. אנו עוקבים אחר המחאה, מגישים לוועדת טרכטנברג את ההיבטים שלנו ומשתתפים בפורומים רלוונטיים.

 

 

הוראות מיסוי לגבי גמלאים

 

עם הפרישה לגמלאות ולאחריה ישנם שינויים לא מעטים בנושא מיסוי. בין השאר, חלק מהוראות מס הכנסה החלות עליך, כגמלאי/ת, שונות מאלה שחלו עליך כשכיר/ה. איגרת שנלקחה מאתר האוצר מיועדת להבהירן.

כשאדם פורש לגמלאות, קיימים כמה היבטי מס שכדאי שהוא יהיה מודע להם ויתחשב בהם בתכנון פעולותיו הכלכליות - הן בעת הפרישה והן בשנים שלאחר מכן. כדי להקל על ההבנה של הוראות המס הנמצאות באתר האוצר, מובאות לפניכם הוראות החוק הרלוונטיות בשפה ברורה ושווה לכל נפש ובצירוף דוגמאות מספריות. יש להדגיש שהאמור כאן אינו מחליף ייעוץ פרטני של המיסוי הספציפי של הפורש/הגמלאי, אלא הוא בבחינת מידע כללי בלבד, המציג באופן כללי את הוראות החוק הרלוונטיות.

ככלל, המחוקק, באמצעות דיני המס, מבקש להיטיב עם הפורשים לגמלאות באופנים שונים, וההטבות באות לידי ביטוי בשיעורי המס, בזיכוי ממס וכיוצא בזה. יש לציין שמינואר 2008 שונו הוראות החוק כך שכל הפקדה לקופת גמל מטרתה להבטיח בעת הפרישה קצבה חודשית קבועה כדי להבטיח את עתידו הסוציאלי של החוסך. על הגמלאי לשים לב להיבט זה טרם בואו להפקיד כספים בקופת גמל. נותרו מספר חודשים למשיכת הכסף, ואנו ממליצים לבדוק את מצב קופת הגמל שלכם מול איש הקשר בכל קופה.

 

לעיונכם, איגרת מעודכנת של מס הכנסה בנושא באתר משרד האוצר: http://ozar.mof.gov.il/itc/news3.htm   

 

 


משיכת כספים מקופת גמל עצמאית – עדכון הוראת שעה תיקון 5


בהתאם להוראת שעה שפורסמה בימים אלה, נקבע שמי שמפריש/ה לקופת גמל עצמאית (קופת גמל לא משלמת לקצבה, כמו תוכנית חיסכון אופטימלית) והיה/היתה בן/בת 60 לפני 31/12/2007, יכול/ה למשוך במהלך 2011 את כל הכספים שהפריש/ה אחרי ינואר 2008 פטורים ממס. עד לחודש דצמבר 2010 אי אפשר היה למשוך כספים שהופקדו בקופות גמל. אם לא ימשוך/תמשוך את הכספים עד סוף 2011 דין הכספים יהיה קצבה חייבת במס.

 

 

חברים חדשים ב"צוות"

 

בחודש אוגוסט נקלטו 47 חברים חדשים אשר פרשו זה עתה משירות קבע. ברוכים הבאים לשורותינו.


תמונת מצב כתובות דוא"ל של צוות בחתך מחוזי:

מחוז

חברים

חברים בעלי
דוא"ל

אחוז חברים
בעלי דוא"ל

חברים ללא
דוא"ל

אחוז חברים
ללא דוא"ל

חברים
שאין
עליהם
מידע

אחוז
חברים
שאין
עליהם
מידע

צפון

7,755

2,849

37%

317

4%

4,589

59%

שרון

5,302

2,879

54%

334

6%

2,089

39%

דן

7,626

3,100

41%

166

2%

4,360

57%

יהודה

9,247

4,389

47%

944

10%

3,914

42%

ירושלים

1,395

772

55%

598

43%

25

2%

דרום

2,990

1,483

50%

1,002

34%

505

17%

סה"כ

34,315

15,472

45%

3,361

10%

15,482

45% 

רב-שיח בנושא גיל פרישה


בגיליון "רוח צוות" מס' 98, שהופץ אליכם בימים אלה, פורסם (בעמ' 26). רב-שיח העוסק בהיבטים השונים של גיל הפרישה בצבא ובאזרחות. מומלץ לקרוא.

 

 

המגזין הביטחוני Israel Defense 

 

מועדון הצרכנות "חבר" צירף את המגזין הביטחוני Israel Defence לכתבי העת שאפשר לרכוש מנוי עליהם דרך אתר המועדון. בשבוע שעבר ראה אור הגיליון הרביעי של המגזין שבו כותבים כתבים צבאיים, אנשי צבא לשעבר (חברי צוות), אנשי אקדמיה בכירים ונוספים. הביטאון "רוח צוות" פועל בשיתוף פעולה הדוק עם כתב עת זה, וזו הזדמנות לחברי "צוות" להעשיר את הידע שלהם ולהיות מעודכנים בתחומי הצבא והביטחון הקרובים ללבנו.


 

מתחם תעסוקתי חדש באינטרנט לבני 50 ויותר

אתר הדרושים AllJobs השיק מתחם חדש הממוקד לחיפוש עבודה לבני 50 פלוס. המתחם מכיל אך ורק משרות פנויות של מעסיקים שציינו מיוזמתם כי הם מעוניינים בבני גיל זה. בנוסף, מכיל המתחם תכנים, טיפים והמלצות למציאת עבודה, וגישה לעמוד הפייסבוק של החברה, שם ניתן לשאול שאלות ולהתייעץ עם מומחי התעסוקה של Alljobs.

לחצו כאן למתחם של AllJobs8-6 בספטמבר 2011 - כנס לטרון החמישי של מכון צבי מיתר לחקר לוחמת היבשה. יתקיים באתר יד לשריון בלטרון בין השעות 17:30-7:45.
לצד הכנס יוצגו במקום אמצעי לחימה של תעשיות ביטחוניות מובילות. בכנס משתתפים קצינים בכירים מצבאות זרים ומצה"ל הדנים בנושאי צבא וביטחון בארץ ובעולם.


14-11 בספטמבר 2011 - הכנס הבינלאומי ה-11 של המכון למדיניות נגד טרור. הכנס ייערך במרכז הבינתחומי הרצליה ויעסוק בנושא השפעות הטרור הגלובלי לציון עשור לפיגועי 11 בספטמבר. הכנס יתקיים כשבוע ימים לפני ההכרזה הצפויה באו"ם על מדינה פלשתינית, ויעסוק בין היתר במציאות הביטחונית החדשה באזור הדרום לאור פיגועי הטרור האחרונים.

14 בספטמבר 2011 - כנס בוגרי קורס מפקדים של הגדנ"ע ב"הגנה". הכנס ייערך בשעה 17:00 במרכז הקונגרסים בחיפה, ביוזמת הארגון הארצי של חברי ה"הגנה".


18 באוקטובר 2011 – צעדת ירושלים של "צוות". פרטים במחוזות ובסניפים. "ביטחון ותקשורת"
עורך: ד"ר פנחס יחזקאלי, ספריית האוניברסיטה המשודרת, גלי צה"ל, משרד הביטחון

 

קובץ מאמרים על השאלה המלווה את ביטחון המדינה בארץ שנים רבות: חופש העיתונות, ובתוכו הסיקור הצבאי וביטחון המדינה ומניעת מידע חסוי מהאויב.


המאמרים מבוססים על סדרת הרצאות ששודרו במסגרת התוכנית לביטחון לאומי באוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל. בקובץ התייחסות של אנשי מקצוע מ"שני צידי המתרס", אנשי תקשורת, דוברי צה"ל לשעבר, צנזורים וראש שב"כ לשעבר. למרות המתח והחיכוך המתמיד שבין שני ערכים אלה, של חופש הביטוי וביטחון המדינה, נראה כי בכל תקופה, ובמיוחד בכל פעילות מבצעית, נמצא פתרון הולם לשותפים לנושא במערכת הביטחון ובתקשורת.


 

 

"אדון כלום בריבוע" 

מאת יצחק (יצה) יעקב (תא"ל), הוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד


לפני כעשר שנים נעצר תא"ל (מיל') יצחק (יצה) יעקב, לשעבר ראש אגף מו"פ בצה"ל והמדען הראשי של משרד התמ"ס. סגנון המעצר הזכיר את תקופת סטאלין. ימים רבים חלפו עד שלציבור הרחב נודע דבר מעצרו. מקורות עלומי שם הדליפו לעיתונות כי "יצה" ביצע מעשה בגידה חמור ביותר, חסר תקדים בתולדות המדינה.


הציבור הישראלי אינו יודע עד היום מה בדיוק היה "פשעו הנורא" של האיש עתיר הזכויות. פרשת "יצה" הסעירה את מדינת ישראל, ושנתיים לאחר מכן הסתיימה בקול ענות חלושה, כאשר בית המשפט המחוזי בתל-אביב זיכה את "יצה" מרוב ההאשמות.

 

בספר זה מתאר "יצה", בסגנון קולח ומרתק, את חייו הסוערים כלוחם בפלמ"ח בגוש עציון ובירושלים, וכמהנדס צעיר שעמד בראש חזית הטכנולוגיה הביטחונית הישראלית מראשית ימיה. זהו ספר שייקרא בנשימה עצורה על ידי כל מי שביטחון ישראל ומשטרה הדמוקרטי יקרים ללבו.

 

 

 

"יחסי צבא-חברה בישראל – השלכות על קבלת החלטות בנושאי ביטחון ושלום"

עורך: ד"ר אפרים לביא (אל"מ), מנהל מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום, אוניברסיטת תל-אביב


בישראל רווחות גישות שונות בנוגע ליחסי צבא-חברה והשלכותיהם על קבלת החלטות בנושאי ביטחון ושלום. ישנם הסבורים שבמהלך השנים נוצרה "רשת ביטחונית" הבנויה מקשרים מורכבים בין בעלי תפקידים ביטחוניים ואזרחיים בעבר או בהווה, כיחידים או כקבוצות, אשר חדרה לתחומי הפוליטיקה והחברה, וכתוצאה מכך לשחקנים בתחום הביטחוני, ובמיוחד הצבא, ישנה השפעה מכרעת על קביעת המדיניות בנושאי חוץ וביטחון. אחרים טוענים כי מערכת ההשפעות והזיקות לעולם אינה חד-סטרית וזרימת ההשפעות היא לא רק מן הצבא אל החברה אלא גם בכיוון ההפוך.


בקובץ מכונסים דבריהם של חוקרים בכירים מתחומי ידע שונים, אנשי אקדמיה ויוצאי מערכת הביטחון, אשר שופכים אור, מניסיונם וממחקריהם, על אחת הסוגיות הרגישות בחברה בישראל.


 

 

 

 


יוס אלדר (תא"ל) - התמנה למנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות. תפקידו האחרון בצה"ל – קצין חינוך ראשי.


ד"ר רמזי חלבי (סא"ל) - התמנה לחבר בוועד המנהל של "בטרם", ארגון לבטיחות ילדים.


 
ספטמבר השחור, 1970 – שיאם של משבר ומתיחות בין ירדן לבין ארגונים פלשתינים בשטחה. לאחר שהמלך חוסיין ניסה לצמצם את כוחם ואת השפעתם של ארגוני הטרור בממלכת ירדן, הפכה המתיחות לעימות צבאי גלוי בספטמבר 1970.

תחילת העימות בניסיון התנקשות בחיי המלך חוסיין ב-1 בספטמבר. בהמשך היו קרבות בין צבא ירדן לארגונים הפלשתינים, גל חטיפות מטוסים שהונחתו בירדן וכן פלישת כוח סורי לירדן במטרה לסייע לארגונים הפלשתיניים. רק מעורבות אמריקאית וישראלית הביאו לנסיגת הכוחות הסוריים. בהמשך פעל צבא ירדן בתקיפות נגד הארגונים הפלשתינים.

בקרבות ספטמבר 1970 נהרגו אלפי מחבלים פלשתיניים. חוסיין מלך ירדן הוכיח נחישות וביסס את שלטונו. ארגוני המחבלים נאלצו להעתיק פעילותם ללבנון. בעקבות האירועים הוקם ארגון "ספטמבר השחור", שאחת ממטרותיו המרכזיות הייתה לפעול נגד ירדן.

 

ליל 5-4 בספטמבר, 1997 – "שירת הצפצפה": בפעולת הקומנדו הימי בדרום לבנון נפלו 11 לוחמים שנפגעו ממטעני חבלה שהוטמנו בסמוך לנתיב הפעולה. לוחמים נוספים נפצעו וגופת אחד ההרוגים נלקחה על ידי המחבלים והוחזרה לאחר זמן.

 

ליל 9-8 בספטמבר, 1969 – מבצע "רביב", מלחמת ההתשה: מבצע פשיטה של צה"ל בחוף המערבי של מפרץ סואץ. כוח משוריין אמל"ח, שלל מששת הימים (שהוסווה ככוח מצרי), הונחת באמצעות 3 נושאות טנקים. בסיוע מטוסי חיל האוויר, הותקפו מתקנים סוללות טילים ותותחי נ"מ מצריים. במהלך המבצע נפל אחד ממטוסי הסקייהוק וטייסו הוכרז כחלל. בעקבות המבצע הודחו בכירי הצבא המצרי.

 

קדם לכך מבצע "אסקורט" בליל 8-7 בספטמבר – שתי ספינות מצריות בחוף ראס א-סודר טובעו במטרה לפנות את השטח ולהבטיח חופש פעולה ימי למבצע "רביב."

 


"תכלה שנה וקללותיה תחל שנה וברכותיה"

מאת הרב יוסף א. וסרמן, יו"ר מחוז ירושלים 

 

חודש אלול זה הזמן לעצור את מרוץ החיים, להתכנס פנימה ולחשוב על הדברים החשובים באמת. חודש אלול הוא בבחינת "מקלט", שאליו אפשר להימלט כדי להינצל מדאגות העולם ומטרדותיו. הקב"ה נותן את כל העזרה והסיוע לערוך חשבון נפש אמיתי ולקבל החלטות טובות. צריך רק להושיט יד אל ידו המושטת לעברנו.

חודש אלול מעניק לנו כוחות נפלאים להשיג דברים שנראו קשים ובלתי אפשריים בעבר. כאשר יהודי מתעורר ורוצה לתקן דברים מסוימים, מתעורר גם יצר הרע ואומר: הרי כבר ניסית בעבר לתקן ולשנות ולא הצלחת; חבל על המאמץ. משיב חודש אלול: "בעבר אולי נכשלת, אבל עכשיו ניתנים לך כוחות חדשים ומיוחדים במינם, עכשיו הקב"ה נמצא איתך, קרוב אליך מאוד-מאוד, והוא יעזור לך לקיים את החלטותיך".

עומדים אנו בכניסה לשנה החדשה, מתוך תפילה תשובה ותחנונים כדי לעשות חשבון נפש אישי וציבורי. שנאמר – "בראש השנה - כָּל בָּאֵי הָעוֹלָם עוֹבְרִים לְפָנָיו כִּבְנֵי מָרוֹן ". (משנה ר"ה, פ"א, טז'.)

איזה רעיון נשגב הוא רעיון התשובה, היהדות מקבלת כמובן מאליו כי "אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא", כל אדם עשוי לשגות, אך האידיאל צריך להיות ההכרה בחטא, החרטה והתיקון.

את יום הכיפורים קבעה התורה יום סליחה ומחילה לעם ישראל. שהקב"ה מכפר להם על חטאיהם כמו שנאמר: "כי ביום הזה יכפר עליכם לטהר אתכם מכל חטותיכם לפני ה' תטהרו". סופו של הפסוק "לפני ה' תטהרו" אומר שאין הכפרה באה מאליה, אלא תלויה בהיטהרות, כלומר בתשובה.

עיקרה של תשובה זו החרטה, שאדם מתחרט על חטאיו, והחרטה מתבטאת בווידוי שאדם מתוודה על חטאיו, שנאמר: "והתוודו את חטאם". שני וידויים כתובים במחזור, האחד וידוי קצר: אשמנו בגדנו וכו', והשני וידוי ארוך: על חטא שחטאנו לפניך וכו', ושניהם כתובים בלשון רבים. ועפ"י שהווידוי הוא עניין פרטי של כל אחד, והחטאים המנויים בווידוי בעלי אופי פרטי הם, כגון: גזלנו, דיברנו דופי וכו' על חטא שחטאנו לפניך בזלזול הורים ומורים וכד', ולמה הם כתובים בלשון רבים? אלא משום שישראל באים להתוודות לפני הקב"ה בתורת עם, שהרי כך מדבר הקב"ה אל ישראל בלשון רבים: לפני ה' תטהרו, לכן כתובים הווידויים בלשון רבים, שכל אדם משתף עצמו עם חברו בבחינת כל ישראל ערבים זה לזה. אף על פי שהוא לא חטא חטא זה, אפשר שחברו חטא והוא משתף עצמו באחריות ובדאגה על החטאים.

בפרוס השנה החדשה נבקש כי תקוים בנו התפילה: בספר חיים נכתב ונחתם לפניך – אנחנו וכל עמך בית ישראל, כתיבה וחתימה טובה.

 

תגובות והערות ל"צוותון" נא שלחו אל: BITAON@tzevet.org.il

 


לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד