חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
צוותון מס' 50 - מאי 2011

העורך הראשי: אפרים לפיד

 

לרגל חג השבועות מאחלים לחברי "צוות"
ובני משפחותיהם ברכת חג שמח

יו"ר "צוות והנהלת "צוות", מנכ"ל "צוות" ומזכירות "צוות"

 

 

עדכון בנושא הגמלה   


פגישה עם יו"ר ההסתדרות 22.5.11


בפגישה שהתקיימה ע"י מטה המאבק בראשות יו"ר "צוות" ד"ר ברוך לוי, צבי שור והמנכ"ל דן נדיב עם יו"ר ההסתדרות מר עופר עיני הועלתה סוגיית הגמלה של חברינו בארגון "צוות".

 

יו"ר ההסתדרות קיבל סקירה ממטה המאבק על סטטוס הטיפול בנושא, לרבות המחלוקת התקציבית בין משרד האוצר ומשרד הביטחון. יו"ר ההסתדרות גילה בקיאות והכרה בנושא והבטיח לסייע ולתמוך במאבקנו הצודק.

 

מר עיני היטיב לנתח את מצב גמלאי צה"ל ואמר כי מציאות דומה עומדת בפני קבוצות גמלאים נוספות במשק: חוסר נכונות של אגף התקציבים באוצר לפתור סכסוכי עבודה אשר הגיעו להבנה עם הממונה על השכר.

 

ארגון "צוות" מודה ליו"ר ההסתדרות עופר עיני על נכונותו לסייע בפתרון הבעיה.

 

במקביל אנו ממשיכים במאמצינו היום-יומיים מול שר הביטחון לקידום פגישה שלו עם ראש הממשלה על מנת לערב אותו בסיכום המחלוקת התקציבית בין האוצר והביטחון.

 

 

כל פורשי צה"ל בחודש מאי הצטרפו ל"צוות"

 

לראשונה לאחר תקופה ארוכה הצטרפו ל"צוות" כל פורשי צה"ל בחודש האחרון. במסלול הפרישה, שנערך, כמקובל, ברמת אפעל, יזמה המזכירה הראשית החדשה, שוש סקורניק, גישה שירותית מעודכנת לטיפול בפורשים. כל סגל מטה "צוות" במקום היה לבוש בחולצה לבנה ועניבת "צוות". המידע שניתן היה מקיף ופרטני.

 

שני המצטרפים האחרונים ל"צוות" הם תא"ל אייל אלוק, שהיה קצין חימוש ראשי, ורנ"ג אברהם בן אהרון, מחש"ל. בנוסף, חזר החודש לשורות "צוות" הרמטכ"ל היוצא, רב אלוף במילואים גבי אשכנזי.

 

 

שבוע חירום לאומי (23-19 יוני 2011)

בסוף יוני יתקיים שבוע החירום הלאומי החמישי, "נקודת מפנה 5", לבחינת היערכות ומוכנות החזית האזרחית. התרגיל, בראשותו של השר להגנת העורף אלוף (מיל') מתן וילנאי, מנוהל ע"י רשות החירום הלאומית (רח"ל), שבראשה עומד תא"ל (במיל') זאב צוק רם (ווה). שותפים בתרגיל פיקוד העורף, משרדי הממשלה וגופי התשתית, משטרת ישראל, ארגוני ההצלה (מד"א, כב"ה) ועשרות רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ, אשר יתרגלו את נושא החירום. בנוסף, יתקיימו תרגילי שטח במקומות שונים שבהם תתורגל היערכות לתרחישים שונים. בתרגיל ייקחו חלק עשרות חברי "צוות", המשמשים קציני קישור לרשויות מקומיות במסגרת פיקוד העורף ומביאים לידי ביטוי במערכת האזרחית את ניסיונם הצבאי העשיר. בנוסף ישתתפו עשרות חברי "צוות" אחרים במסגרות שונות של התנדבות ברשויות המקומיות. גם במינהלת התרגיל, בראשות אל"מ (מיל') אבי דוד, חברים עשרות חברי "צוות" בתפקידים מקצועיים שונים.

לשבוע החירום בארץ יגיעו כמה עשרות נציגים של מדינות שונות בעולם לעמוד מקרוב על הניסיון הישראלי בתחומי החירום.
 

 

 

 

6.6.2011 - בשעה 19:00 במרכז מורשת בגין ירושלים - פתיחת תערוכה לציון 30 שנה להפצצת הכור העיראקי, בהשתתפות סגן ראש הממשלה השר דן מרידור, מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף (מיל') דוד עברי, ומזכיר הממשלה לשעבר פרופ' אריה נאור.
לאישור השתתפות ופרטים: 02-5652011.

 

15.6.2011 – בשעה 18:00 - ערב הוקרה למתנדבים מצטיינים.

 

 

 


 

 

עוזי דיין (אלוף) – נתמנה יו"ר מפעל הפיס. תפקידו האחרון בצה"ל סגן הרמטכ"ל.

 

מוני שמילה (סא"ל) – נתמנה סמנכ"ל בכיר פיקוח ואכיפה במשרד התקשורת. היה קצין בכיר במערך התקשוב בצה"ל.

 

ירון בארי (תא"ל) – נתמנה ראש אגף משאבי אנוש במשטרת ישראל בדרגת ניצב. תפקיד אחרון בצה"ל היה רח"ט כ"א במפקדת זרוע היבשה.

 

רמי בוסי (אל"מ) – מונה לתפקיד ראש יחידת מחוזות ארצי ברח"ל (רשות חירום לאומית) במשרד הביטחון. בצה"ל שירת בעבר בחיל התותחנים  ובפיקוד העורף.

 

פרופ' אהוד קוקיה (סא"ל) – נתמנה מנכ"ל מרכז רפואי הדסה בירושלים. תפקידו האחרון בצה"ל היה מפקד ירפ"א בחיל האוויר.

 

גדי מאירי (אל"מ) – נתמנה מנהל שיווק ומכירות בחברת RSL –Electronics, המייצרת מוצרי בקרה ביטחוניים לצה"ל ולעולם. בצה"ל היה קצין שריון, ובתפקידו האחרון שירת ביחידת מבקר מערכת הביטחון.

 

עדי ברשדסקי (אל"מ) – נתמנתה דירקטורית בערוץ 2. הייתה קצינה בכירה בחיל האוויר.

 

איתמר צ'יזיק (אל"מ) – נתמנה דירקטור בערוץ 10. היה קצין בכיר בחמ"ן.

 

 


 

 

ורטיגו
מאת רן גורן, הוצאת ידיעות אחרונות - ספרי חמד

 

"ורטיגו" הוא רומן מתח סוחף, שעלילתו נעה בין תהומות של חרדה וחידלון לפסגות של נחישות ואומץ. בספר, הבוחן רעות שנצרפה בקרב, רגישויות של גברים, ותעצומות נפש של נשים, מתגלות תאוות ארוטיות שאינן יודעות שובע והגשמה עצמית ללא פשרות. בסופו, אף אחת מן הדמויות לא נשארת כפי שהייתה בתחילה.

 

הרומן, הכתוב בשפה קולחת ובסגנון נועז, מספק הצצה אינטימית אל תוך עולמם של לוחמי חיל האוויר במלחמת יום הכיפורים, כמו גם אל מסלול חייהם האזרחי ומערכות יחסיהם המורכבות עם בנות זוגם בראשית המאה העשרים ואחת.


 

 

 

"העוצמה שמאחורי הקלעים" 

אשגר דובר צה"ל על המערך הלוגיסטי

 

דובר צה"ל פרסם לאחרונה אשגר על המערך הלוגיסטי בצה"ל לתולדותיו. לפרטים:www.idf.gov.il

 


 

 

 

הבולשת חוקרת
מאת אלדד חרובי, הוצאת פורת

 

הספר "הבולשת חוקרת" עוסק בפעילותה של מחלקת החקירות הפליליות של המשטרה הבריטית בארץ ישראל בין השנים 1920-1948. בפי העם כונתה המחלקה "הבולשת". בספר נעשה שימוש במונח האנגלי – C.I.D, שהן ראשי התיבות של המחלקה באנגלית.

 

בנסיבות המיוחדות במזרח התיכון בכלל, ובארץ ישראל בפרט, הפך ה-C.I.D לשירות ביטחון מסכל, שעסק במעקבים ובפעולת מניעה, לצד איסוף מידע והערכתו ולצד אכיפת החוק. הוא לא  פעל על פי הדגם הבריטי שהיה מקובל בארצות האימפריה האחרות.

 

ההצלחות הגדולות של ה-C.I.D היו במאבק חסר הפשרות כנגד "קבוצת שטרן" בשנים 1940-1942, בהפעלת מקורות חיים בצמרת הנהלת היישוב היהודי, ובאיסוף מודיעין פוליטי ייחודי וחיוני בקרב המגזר הערבי והיהודי כאחד. אנשי "הבולשת" נאבקו בארגוני המחתרת, וסבלו מנחת זרועם של אצ"ל ולח"י. אנשיו נפצעו, נפגעו ונהרגו בהתקפות ישירות על מפקדות הבולשת בערים הגדולות.

 

נקודת המבט של אנשי ה-C.I.D, אשר בחנו, עיבדו, דיווחו ועקבו אחר הנעשה בארץ ישראל בשנים הסוערות של תקופת המנדט הבריטי, ייחודית, ומכאן חשיבותו הרבה של הספר למתעניינים בתולדות הארץ לפני הקמת המדינה.

 

המחבר, ד"ר אלדד חרובי, מנהל ארכיון הפלמ"ח בתל אביב, היסטוריון של תקופת המנדט של המודיעין הבריטי. הספר מבוסס על עבודת דוקטוראט באוניברסיטת חיפה.

  

 

 

החזית האזרחית - ניהול העורף בשעת חירום
ספריית האוניברסיטה המשודרת, הוצאת מודן

 

המלחמה המודרנית היא מלחמה שיש בה שתי חזיתות: החזית מול האויב וחזית העורף. העורף האזרחי הפך להיות מטרה מרכזית להתקפה מאז שנות העשרים של המאה הקודמת, הן כתוצאה מהכנסת המטוס לשימוש מבצעי והן כתוצאה מהרחבתו וביסוסו של מושג המלחמה הטוטאלית. מדינת ישראל התנסתה בפגיעה בעורף, לראשונה, במלחמת העצמאות.

 

לאורך שנים הצליח חיל האוויר למנוע התקפות על העורף, עד שהופיעו בשדה הלחימה טילים בליסטיים, רקטות ונשק תלול מסלול, שחיל האוויר אינו יכול ליירט. מאז מלחמת המפרץ הראשונה, ובמיוחד, ובצורה קשה יותר, מאז מלחמת לבנון השנייה, הרקטות והטילים הפכו את העורף הישראלי למטרה רגישה ופגיעה. כושר העמידה של העורף הוא שעושה לעיתים את ההבדל בין ניצחון להפסד.

 

ספר זה, הרואה אור בסדרת הביטחון הלאומי של ספריית "האוניברסיטה המשודרת", מנתח היבטים שונים בתחום הגנת העורף ועמידותו, הן מנקודת מבטם של אנשי אקדמיה המתמקדים בצד התיאורטי של הדברים, והן מנקודת התצפית של אלה שעסקו ועוסקים באופן מעשי בסוגיות הנוגעות לעורף, להגנה עליו ולהתמודדותו עם מצבי חירום. אלה גם אלה משתפים את הקוראים בניסיונם העשיר, בעמדותיהם ובהשקפותיהם.


  

 

 

 

 

 

מרכז תקשורת עם התפוצות

ההסתדרות הציונית העולמית מקימה בירושלים מרכז תקשורת עם התפוצות למידע ולמאבק באנטישמיות. מרכז את הנושא סא"ל (מיל') אוליביה רפוביץ, שהיה רע"נ תקשורת חוץ בדובר צה"ל ושליח מרכזי של הסוכנות היהודית בצרפת.

למרכז דרושים מתנדבים דוברי שפות, לרבות אנגלית, צרפתית, ספרדית ורוסית, המוכנים ללמוד או שאינם מפחדים מעבודה מול מחשב.

לפרטים – אוליביה: olivierrafowicz@gmail.com
 

 

קורסים והכשרות מקצועיות לקראת פתיחה

הטובים לחינוך בנגב - ההרשמה למחזור ב' לתוכנית להסבת אקדמאים להוראה במכללת קיי בעיצומה, הפתיחה ב-30 באוקטובר 2011. כנס מועמדים לתוכנית יתקיים ביום ה', 30 ביוני 2011, במכללת קיי. תושבי הדרום (אשדוד-אילת), המעוניינים להצטרף לתוכנית יפנו למנהלי התעסוקה במחוזות דרום ויהודה.

"צוות - הטובים בחינוך" - ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ב לתוכנית להסבת אקדמאים להוראה, שתיפתח במכללת בית ברל (כפר-סבא) ב-30 באוקטובר 2011 עומדת להיסגר. חברים המעוניינים להצטרף לתוכנית יפנו למנהלי התעסוקה במחוזות.

קורס ממונים על הבטיחות בעבודה - ייפתח במחוז הצפון במחצית חודש יוני 2011 בשת"פ עם מכללת "עתיד". חברים המעוניינים להצטרף יפנו למנהלת תעסוקה מחוז צפון - דליה סלוצקי.

הסמכת יועצים פנסיוניים ושילובם בתעסוקה - בכוונתנו לפתוח שני מסלולי הסמכה למשווקים/יועצים פנסיוניים בשיתוף פעולה עם חברת "גולד" ומכללת "אמגר". חברים המעוניינים לקבל פרטים יפנו למנהלי התעסוקה במחוזות דן, שרון ויהודה. כנס הסברה למועמדים יתקיים במחצית חודש יוני 2011.

קורס להכשרת מדריכים לנהיגה מונעת – בכוונתנו לפתוח מספר קורסים להכשרת מדריכים לנהיגה מונעת. הקורסים מתוכננים להיפתח באזור הצפון – חיפה והקריות, באזור המרכז ברעננה וקורס נוסף באשדוד. בוגרי הקורס אשר יעמדו במבחן הסמכה יוכלו להשתלב בעבודה מעשית. לפרטים יש לפנות למנהלי התעסוקה במחוזות.

כנס חברים בנושא תעסוקה מחוז השרון (סניפים: הוד השרון, כפר סבא, רעננה) -  יתקיים ביום ג', 14 ביוני 2011, בשעה 17:00, במרכז הכנסים של השרון. המעוניינים להשתתף יפנו למנהלת תעסוקה מרכז – אילנה קגן - 050-9340426.

סדנאות העצמה - נמשכת הפעילות בנושא סדנאות העצמה. הסדנא הבאה: סדנה בת יומיים ליזמות והקמת עסק -  לחברים מהמגזר הדרוזי במחוז צפון – תתקיים ב-29-28 ביוני 2011. סדנת העצמה לדורשי עבודה בעיר אילת תתקיים ב-27 ביוני בבית החייל שבעיר. חברים המעוניינים להשתתף בסדנאות יפנו מידית למנהלות התעסוקה במחוזות.

"סל הכשרה" - אנו מבקשים להזכיר לכלל החברים דורשי עבודה המבקשים לעשות הסבה מקצועית אשר תביא להשתלבותם בעבודה, כי יש באפשרותם לקבל סיוע כספי למימון ההכשרה מתוך "סל הכשרה" העומד לרשות תקציב יחידת התעסוקה. לפרטים ניתן לפנות למנהלי התעסוקה במחוזות.

 

חיים ירקוני (אל"מ) לקבלת תואר איש השנה של גבעתיים מטעם מועדון "ליונס" בעיר על פעילותו ההתנדבותית לאורך שנים.

שאול ביבר (סא"ל) לקבלת תואר יקיר העיר ת"א תשע"א.

אפרים לפיד (תא"ל) לקבלת תואר יקיר האיגוד הארצי ליחסי ציבור ודוברות, מפעל חיים בתחום הדוברות.

פרופ' נפתלי רוטנברג (סא"ל) לקבלת פרס ליבהבר לקידום סובלנות דתית מטעם מכון שכטר.

 סע לאט: חשיבות הצמיגים ברכב
מאת יורם כהן (תא"ל), חבר מועצת הרשות לבטיחות בדרכים

הצמיג הוא פריט הבטיחות החשוב ביותר ברכב שלכם! הוא "הקשר" שלכם עם הכביש. באמצעות האוויר שבתוכו והגומי במעטפת שלו הצמיג תומך במשקל הרכב, משפר את אחיזתו ובולם זעזועים. הצמיגים ברכב מתבלים במשך הזמן. כתוצאה מכך, ביצועיו של הצמיג הולכים ופוחתים, ומכאן גם אחיזתו בכביש נחלשת. נסיעה ברכב עם צמיג לא תקין או לא מתאים היא סכנה חמורה, ועלולה להיות ההבדל בין חיים למוות. בימים אלה הסתיים מבצע לבדיקת תקינות צמיגים ברחבי הארץ, בשיתוף משרד התחבורה, אגף התנועה במשטרת ישראל ואיגוד המוסכים. המבצע כלל פעילות אכיפה והסברה נרחבת: בדיקות כלי רכב מכל הסוגים והשנתונים בצמתים מרכזיים, הורדה מהכביש של רכבים בהם מתגלים ליקויים מחייבי תיקון, קמפיין רדיו וחלוקת חומרי הסברה והדרכה בנקודות הבדיקה.

מידע נוסף באתר הרשות לבטיחות בדרכים:  www.rsa.gov.il

זכרו: צמיג תקין מציל חיים!

 

 

 

מדוע קוראים מגילת רות בשבועות?
מאת הרב חניאל פרבר

זמן התרחשותה של מגילת רות הוא בתחילת קציר השעורים, תקופה התואמת את חג השבועות, שהוא חג הקציר.

במגילת רות מסופר על גיורה של רות, אשר קיבלה עליה עול תורה ומצוות, בדומה לעם ישראל, שקיבל על עצמו בשבועות את התורה.

כשם שבמגילת רות יש גילויי חסד רבים, כך התורה עיקרה חסד בין הברואים.

דוד מלך ישראל נפטר בחג השבועות (ירושלמי חגיגה פ"ב, ה"ג), ויש להניח שביום זה אף נולד. שהרי הקב"ה יושב וממלא שנותיהם של צדיקים מיום ליום (בבלי, קידושין ל"ח, ע"א). על כן קוראים במגילת רות בחג השבועות לייחס את דוד המלך למקורו ביום הולדתו.

במעמד הר סיני נתחייבו בני ישראל בשש מאות ושש מצוות, בנוסף על שבע המצוות שנצטוו בתור בני נח, שביחד הם תרי"ג  מצוות. המצוות שנתחייבו בחג השבועות, שש מאות ושש, בגימטריא – "רות".

מגילת רות מעידה בעקיפין על מציאותה של התורה שבעל פה בצידה של התורה שבכתב, שהרי הדרשה "לא יבוא עמוני ומואבי בקהל ה' -  עמוני ולא עמונית מואבי ולא מואבית" - מאפשרת את גיורה של רות וצירופה לקהל ישראל על אף היותה ממואב. אלמלא דרשה זו, הייתה רות וזרעה, כולל דוד המלך, נפסלים, חלילה, מלבוא בקהל עדת ישראל. 

 

וידאו "צוות" מציג: מגזין מס' 48
לחצו כאן לצפייה ביוטיוב

 

 

תגובות והערות ל"צוותון" נא שלחו אל: BITAON@tzevet.org.il

 


לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד