חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
צוותון מס' 49 - מאי 2011

העורך הראשי: אפרים לפיד

 

לכבוד יום העצמאות ה-63 לישראל שלוחה ברכתנו למדינה, לצה"ל ולכל אזרחי ישראל  - ביטחון, הצלחה ושלום. אנו מחזקים את רוחן של המשפחות השכולות, מעודדים את נכי צה"ל ומתפללים בכל ליבנו לשובם של השבויים והנעדרים.

 

 

עדכון בנושא הגמלה

 

א. אנו מזרזים את הפגישה המכרעת המתוכננת אצל ראש הממשלה לסיכום נושא הגמלה, כפי שהובטח לנו כי ייעשה עד יום העצמאות.


ב. יו"ר "צוות" פנה שוב לראש הממשלה ולשר הביטחון בבקשה נמרצת להחליט בנושא לאלתר. לחצו כאן למכתב


ג. "צוות" פנה למשרד עורכי דין מהמובילים בארץ לבחון את ההיבטים המשפטיים להגשת תביעה בנושא.


ד. הנהלת "צוות" וצוות המו"מ ממשיכים לפעול בדבקות ובמסירות ברוח החלטות המועצה. אסור להתרשם מפרסומים המופצים לחברי "צוות" מטעם גורמים אינטרסנטיים שונים ובלתי מוסמכים. המידע המעודכן המוסמך בנושא הוא זה המופץ על ידינו באתר, בצוותון, בביטאון "רוח צוות" ובמפגשים הישירים הרבים עם חברים ברחבי הארץ.

 

תקנון "צוות חדש"

התקנון החדש של "צוות" נמצא באתר "צוות". לחצו כאן


 

 

 


פרס מצוינות של המי"ל לחיל האוויר


המקום הראשון בתחרות המצוינות בניהול משאבי אנוש הוענק לשני פרויקטים של חיל-האוויר: "פלדה כחולה" ו"שח"ר כחול". הפרס הוענק בסוף מרץ במסגרת הכנס השנתי למנהלי משאבי אנוש של המרכז הישראלי לניהול (המי"ל).


פרויקט "פלדה כחולה", המרכז את בתי-הספר הטכנולוגיים והמכללות של החיל, זכה בקטגוריית "מקצוענות בניהול משאבי אנוש". הפרויקט כולל אלפי תלמידים בבתי-ספר ברחבי הארץ, הלומדים במסלול טכנולוגי ומתגייסים למערך הטכני של חיל-האוויר.


פרויקט "שח"ר כחול" לשילוב חרדים בחיל-האוויר זכה בקטגוריית "משאבי אנוש מקדמים נושאים חברתיים". הפרויקט זכה עקב תרומתו לשילוב חרדים במעגל העבודה והכשרתם, בעיקר במקצועות המחשוב, תוך תמיכה באורח חייהם. במסגרת הפרויקט, שהחל לפני כשנתיים, התגייסו עד היום מאות חרדים לחיל האוויר.

 

משלחת צה"ל ליפן חזרה הביתה

במהלך שהותם של כוחות הרפואה ביפן טופלו כ-220 מטופלים על-ידי המומחים של צה"ל. קודם חזרתם ארצה, הוחלט להשאיר ביפן את רוב הציוד הרפואי, שישמש את עבודת המרפאה ביפן. לכתבה המלאה בביטאון דובר צה"ל


 
צילום: דובר צה"ל

 

 

 

איציק מלאך – חבר הנהלת בנק לאומי, ראש מערך תפעול ומינהלה, מונה משנה למנכ"ל הבנק. תפקיד אחרון בצה"ל -  מפקד ממר"ם.

גבי ארד (אל"מ) – מונה למנכ"ל מימד אולפני טלוויזיה בע"מ.

שמואל צוקר (תא"ל) – מונה ראש מינהל ההרכשה והייצור (מנה"ר) במשרד הביטחון. היה מפקד אוגדה בצה"ל.

משה זרקה (אל"מ) – מונה מנהל שיווק לאזור אסיה-אפריקה במספנות ישראל. היה קצין בכיר בחמ"ן.

 

טקס סיום קורס הטובים בחינוך -  מחזור ב'

ב- 31 במרץ הוענקו תעודות גמר ל-37 פורשים/פורשות צה"ל וזרועות הביטחון, שהוכשרו להוראה במסגרת "צוות-הטובים בחינוך" ב"מכללה האקדמית בית ברל" בשנה"ל תש"ע (מחזור ב').

מתוך כלל בוגרי המחזור, 82% מהם מועסקים במשרות הוראה וניהול חינוכי, במגוון רחב של מוסדות חינוך בחטיבות עליונות.

במחזור הנוכחי, שנה"ל תשע"א, לומדים- 33 פורשים (שניים נוספים שולבו בתכנית M.TEACH במכללה).

לפני כחודש ימים יצאנו במשותף - ארגון "צוות", מחלקת מופת - מינהל הפרישה  והרשויות המקבילות בכוחות הביטחון,  ב"קול קורא" לפתיחת ההרשמה למחזור הבא (שנה"ל תשע"ב, 30 באוקטובר 2011), וכבר רשומים למעלה מ-60 מועמדים (לרבות כאלה שאושרו ללימודים במחזורים קודמים ולא מימשו מסיבות כאלה ואחרות).

 

קורסים והכשרות מקצועיות לקראת פתיחה

הטובים לחינוך בנגב  
ההרשמה למחזור ב' לתוכנית להסבת אקדמאים להוראה במכללת קיי בעיצומה. הפתיחה ב-30 באוקטובר 2011. תושבי הדרום (אשדוד-אילת), המעוניינים להצטרף לתוכנית יפנו למנהלי התעסוקה במחוזות דרום ויהודה.

"צוות - הטובים בחינוך"
ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ב לתוכנית להסבת אקדמאים להוראה, שתיפתח במכללת בית ברל (כפר-סבא) ב-30 באוקטובר 2011 בעיצומה.  חברים המעוניינים להצטרף לתוכנית יפנו למנהלי התעסוקה במחוזות.

קורס טכנאי מכונות בתעשייה + 30 
קורס הכשרת טכנאי מכונות בעלי התמחות ברכב, בשת"פ עם משרד התמ"ת, שירות התעסוקה ואיגוד המוסכים בדרום, שיתקיים ב"מכללת עתיד" בבאר שבע, ייפתח ב-18 במאי 2011.  פרטים אצל מנהלת תעסוקה מחוז דרום.

קורס ממונים על הבטיחות בעבודה 
ייפתח במחוז הצפון במחצית חודש יוני 2011 בשת"פ עם מכללת "עתיד". חברים המעוניינים להצטרף יפנו למנהלת תעסוקה מחוז צפון - דליה סלוצקי.

קורס להכשרת נהגי רכב ציבורי
קורס להכשרת נהגי רכב ציבורי (אוטובוס) בשת"פ עם "אגד תיור" עיפתח בחודש ספטמבר 2011.  מסיימי הקורס ישולבו בעבודה בחברת "אגד תיור". פרטים והרשמה ניתן לקבל אצל מנהלות התעסוקה במחוזות.  (פתיחת הקורס מותנה במספר משתתפים).

סדנאות העצמה
נמשכת הפעילות בנושא סדנאות העצמה. הסדנא הבאה: סדנה בת יומיים ליזמות והקמת עסק - לחברים מהמגזר הדרוזי -  מחוז צפון – תתקיים ב-29-28 ביוני 2011.

"סל הכשרה"
אנו מבקשים להזכיר לכלל החברים דורשי העבודה המבקשים לעשות הסבה מקצועית אשר תביא להשתלבותם בעבודה – יש באפשרותכם לקבל סיוע כספי למימון ההכשרה מתוך "סל הכשרה" העומד לרשות תקציב יחידת התעסוקה. לפרטים ניתן לפנות למנהלי התעסוקה במחוזות.

 5 במאי 2011 - בין השעות 09:30 -  14:00 באולם בית ברנד, סמינר אפעל, רמת אפעל: יום עיון בנושא מערכת הביטחון -  מעורבותה והשפעתה על התהליך הפוליטי. בהשתתפות: אלוף (מיל.) שלמה גזית,  פרופ' יחזקאל דרור, האוניברסיטה העברית, אלוף (מיל.) עוזי דיין, מר צחי הנגבי, יו"ר ועדת החוץ והביטחון לשעבר.

לברורים: יוסי פוגל
052-2599004 Fogel63@netvision.net.il

6-15 במאי 2011 במתחם התחנה בתל אביב: תערוכת הציורים "הפנים של המדינה במכחולו של אורי יפה". הכניסה חופשית.

בימי שבת בשעה 17:00 יתקיימו ערבי מספרי סיפורים עם טייסי חיל האוויר:
7.5 – אורי יפה – סיפור ההצנחה במיתלה, אריה עוז – החילוץ מאנטבה.
14.5 – רן פקר – סיפורי קרבות אוויר ומורשת חיל האוויר.

כל ההכנסות מהתערוכה הן תרומה לפעילויות חינוכיות של עמותת "ידידות צהלה".

9 במאי 2011 -  ה' באייר תשע"א בשעה 19:30 בערב  -  (ערב יום העצמאות) תפילת ליל העצמאות חגיגית  בלטרון, יד השריון. לאחר מכן סעודה חגיגית לגמלאי צה"ל.

15 במאי 2011 -  ב- 19:00 במרכז למורשת המודיעין גלילות: השקת הספר "הבולשת חוקרת" על המשטרה הבריטית בתקופת המנדט.
לאישור השתתפות:  03-5497019. לפרטים: harouvi.eldad@gmail.com
 

 

היכונו!

ערב הוקרה למתנדבים מצטיינים
בסימן "צוות - ערבים זה לזה"

במעמד השר להגנת העורף מר מתן וילנאי, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ויו"ר "צוות" ד"ר ברוך לוי.

יום רביעי, יג' בסיון תשע"א,
 15.6.2011 בשעה 18:00
אודיטוריום "סמולרש", אוניברסיטת תל-אביב

בתוכנית:
התכנסות וכיבוד קל
ברכות ●  הענקת תעודות הוקרה
מקהלת "צוות" ●  תזמורת צה"ל

ההסעה והכניסה לאירוע ללא תשלום
הרשמה להסעה וקבלת כרטיסים במחוזות

 

משלחת "צוות" לגרמניה

ועדת קשרי חוץ של "צוות" יוזמת חילופי משלחות בין ארגון "צוות" לבין וטרנים ותיקי צבא גרמניה מהעידן החדש.

סיור ראשון של קבוצה של 30-40 חברי "צוות" ובני/בנות זוג מתוכנן ל-7-8 ימים בחודש ספטמבר 2011, לעיר ברלין וסביבותיה.

המשלחת הישראלית תהיה אורחת של ותיקי צבא גרמניה. ייערכו ביקורים במוסדות ממשל, ביחידות צבאיות, אתרים היסטוריים וכן אתרים יהודיים ואתרים מתקופת השואה.

אנו נמצאים בשלב עיבוד נתוני עלות הסיור וקביעת תאריכים ותכנית מדויקים. הסיור על חשבון המשתתפים.

המעוניינים מוזמנים לפנות ליוסי אייל: טל' 054-2393144, josepheyal@013.net

 

  

"מי שולט על הצבא?" בין פיקוח על הצבא לשליטה בצבא 
מאת יגיל לוי, הוצאת מאגנס, ירושלים, תשע"א


היחסים בין החברה הישראלית וצה"ל היו בשנים האחרונות נושא לדיון ציבורי, בעיקר בתקשורת ואף לתחום מחקר במדע המדינה, בסוציולוגיה, בעבודה סוציאלית, משפטים ועוד. אחד החוקרים הבולטים והמקוריים בנושא הוא פרופ' יגיל לוי. ספרו החדש "מי מפקח על הצבא?" סוקר קשת מגוונת מאד של היבטים חברתיים ישראליים כמו יחס לשירות בנות בצה"ל (בג"צ אליס מילר), האופי המשתנה של שירות המילואים שבו חלקים רבים בחברה לא נושאים בנטל, והדיון הציבורי על תקציב הביטחון.

פרק נכבד מוקדש לשיתוף הצבא בתהליכים מדיניים, כמו שיתוף הרמטכ"ל ליפקין-שחק בדיונים עם הפלסטינים והמשכו בעירוב הצבא באופן מלא בתהליך ההינתקות מעזה ב-2005.

שאלה רגישה נכבדת נדונה בספר בהרחבה והיא היחס לקרבנות השירות הצבאי: במלחמה, בתאונות אימונים, בנפגעים על ידי כוחותינו והיחס לחילופי שבויים והמחיר אשר נתבעים לשלם תמורתם. מקום של כבוד בשיח זה יש להורים השכולים לדורותיהם, החל מאלה אשר קיבלו את קורבנם כחלק מהאתוס הישראלי-ציוני של הגנה על הארץ ועד למחאת הורים שכולים בהקשר לשהייה בלבנון אחרי מלחמת לבנון הראשונה (1982) והשהייה בעזה בשנות האלפיים. פרופ' יגיל לוי מגיע עד לניתוח מספרי של הנפגעים במלחמות לבנון הראשונה והשנייה, ומאיזה קבוצת אוכלוסייה הם באים (מעמד בינוני-חילוני, התיישבות עובדת ותיקה, מתנחלים דתיים ועוד) . לא נשכחה גם המחאה הפוליטית של ההורים, אשר כוונה יותר נגד הדרג המדיני ופחות כלפי צה"ל, ואולם בלט מאד הלחץ המוראלי על מפקדים אשר התבטא בהסתייגות מיוזמה של לחימה קרקעית  במקרים שניתן היה להפעיל יותר כוח אווירי.

הספר דן גם בפיקוח המוסדי על הצבא דרך מסגרות משפטיות, מבקר המדינה וגופים בינלאומיים ועד לפיקוח חוץ-מוסדי כמו עמותות זכויות אדם ותקשורת.

החוקר לא פוסח גם על שאלת כפיפות היתר של הצבא לדרג המדיני.

ספר חשוב , מעניין ומחדש, בעיקר לנו, בוגרי השירות הצבאי הארוך, אשר יכולים להיווכח בניתוח של מגמות אשר בחלקן הגדול היינו שותפים להן, גם אם לא הגדרנו אותן כך.

כתב: אפרים לפיד

צ-817831 -  בחזית הדרום במלחמת יום הכיפורים
מאת יאיר ליטביץ, אפי מלצר בע"מ, מחקר והוצאה לאור


עשרות שנים לאחר המלחמה ההיא שב המחבר אל זירת הלחימה, אל השניות הגורליות ואל התהיות, שעדיין נותרו ללא מענה. הוא מצרף אליו את הקורא למן הגיוס החפוז מהרפת, דרך עזובת הימ"ח, ומעמדת המפקד שבצריח טנק צ-817831 הם חווים נסיעה הזויה לעבר סיני המדממת, היישר אל התופת ואל הגיהינום.

אימת המלחמה, על פחדיה ומוראותיה ועל הניסים שבה, בצד תעצומות הנפש שנדרשו כדי להמשיך ללחום בחריקת שיניים, לפקד, להנהיג ולנצח -  על כל אלה ועוד בספר נוגע ללב ומרגש זה שלא יותיר את קוראו אדיש.

רב סרן (מיל') יאיר ליטביץ לחם במלחמת יום הכיפורים בגדוד סיור 87 ואחר בגדוד 79. בגדוד הסיור שימש מפקד מחלקת טנקים. מכורח הנסיבות, מינה עצמו למפקד פלוגה בגדוד 79 קודם למינויו הרשמי כסגן מפקד פלוגה בגדוד זה. בשירות המילואים מילא תפקידי סגן מפקד פלוגה, קצין מבצעים חטיבתי, קצין אישור אג"מי וקצין שליטה חטיבתי.


"רב בעולם החדש"
עיונים בהשפעתו של הרב יוסף דוב סולובייצ'יק על תרבות, על חינוך ועל מחשבה יהודית
בעריכת אבינועם רוזנק ונפתלי רוטנברג, בשיתוף עם מכון ון ליר בירושלים

הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק (1993-1903) היה מהמנהיגים הבולטים של היהדות האורתודוקסית המודרנית בארצות הברית במשך קרוב לחצי מאה. דמותו בלטה בנוף הרבני בשל השכלתו התורנית והכללית הרחבה, יכולתו הפדגוגית, כוחו הרטורי וסמכותו ההלכתית. פעילותו הרבנית והציונית השפיעה גם על הציונות הדתית בישראל.

הספר "רב בעולם החדש" בוחן עד כמה השפיעה מנהיגותו על עיצובן של הקהילות האורתודוקסיות בארצות הברית, מה הן מאפייניה של השפעה זו ובאילו תחומים היא התבטאה; מאמריהם של 26 מלומדים, מומחים בהקשרים ההיסטוריים, הסוציולוגיים, החינוכיים, התאולוגיים והפילוסופיים של יצירתו ותקופתו של הרב סולובייצ'יק, נכללים בספר.

 

60 שנה ללהקת הנח"ל -  בפריט בולאי

לרגל 60 שנה ללהקת הנח"ל השירות הבולאי בחברת דואר ישראל משיק מארז הוקרה מרגש עם שירי הקלאסיקה הישראלית הגדולים!

להקת הנח"ל היא הלהקה הגדולה ובעלת כמות המופעים והתקליטים הרבים ביותר מבין הלהקות הצבאיות לדורותיהן. מרבית אמני ישראל הבולטים יצאו משורות הלהקה ורובם ממשיכים להיות יוצרים ידועים עד היום.

המארז נמכר ביחידות הדואר הגדולות ברחבי הארץ. כמו כן ישנה אפשרות להזמין את המארז באתר דואר ישראל
www.israelpost.co.il

 

 

גיליון מס' 2 של Israel Defense

הופיע גיליון מס' 2 של הביטאון לענייני צבא וביטחון. בגיליון ראיון בלעדי עם שמואל זכאי, ראש חטיבת האבטחה ברשות שדות התעופה, כתבה על רובוטים בצה"ל, ראיון עם ראש מינהלת טנק המרכבה תא"ל ירון לבנת, על הטכנולוגיה שמאחורי הגדרות בדרום ועוד.
לפרטים:
www.israeldefense.co.il

 


לקראת יום העצמאות מוזמנים להכיר את אתר גנזך המדינה: http://www.archives.gov.il 

 

"ונתת שלום בארץ ושמחת עולם ליושביה"
מתוך התפילה לשלום המדינה

מאת חניאל פרבר
בתקופה של טרם קום המדינה היה נהוג לומר בתפוצות "תפילה לשלום המלכות".
עם קום המדינה קבעה הרבנות הראשית לישראל תפילה חגיגית מיוחדת - "תפילה לשלום המדינה", הנאמרת בעמידה מידי שבת בבתי הכנסת. התפילה מהווה ביטוי לריבונותה ועצמאותה של מדינת ישראל. התפילה חוברה ע"י שני הרבנים הראשיים הרב בן ציון חי עוזיאל והרב יצחק הרצוג, בסיועו של הסופר ש"י עגנון.

ברוב הקהילות נהוג גם אחרי תפילה זו לומר את תפילת "מי שבירך" לחיילי צה"ל, שתיקן הרב שלמה גורן -  הרב הראשי לצה"ל ולישראל.

אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, צוּר יִשְׂרָאֵל וְגוֹאֲלוֹ, בָּרֵךְ אֶת מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, רֵאשִׁית צְמִיחַת גְּאֻלָּתֵנוּ. הָגֵן עָלֶיהָ בְּאֶבְרַת חַסְדֶּךָ, וּפְרֹשׁ עָלֶיהָ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ, וּשְׁלַח אוֹרְךָ וַאֲמִתְּךָ לְרָאשֶׁיהָ, שָׂרֶיהָ וְיוֹעֲצֶיהָ, וְתַקְּנֵם בְּעֵצָה טוֹבָה מִלְּפָנֶיךָ. חַזֵּק אֶת יְדֵי מְגִנֵּי אֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ, וְהַנְחִילֵם אֱלֹהֵינוּ יְשׁוּעָה וַעֲטֶרֶת נִצָּחוֹן תְּעַטְּרֵם, וְנָתַתָּ שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וְשִׂמְחַת עוֹלָם לְיוֹשְׁבֶיהָ. וְאֶת אַחֵינוּ כָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל פְּקָד-נָא בְּכָל אַרְצוֹת פְּזוּרֵיהֶם, וְתוֹלִיכֵם מְהֵרָה קוֹמְמִיּוּת לְצִיּוֹן עִירֶךָ וְלִירוּשָׁלַיִם מִשְׁכַּן שְׁמֶךָ, כַּכָּתוּב בְּתוֹרַת משֶׁה עַבְדֶּךְ: "אִם יִהְיֶה נִדַּחֲךָ בִּקְצֵה הַשָּׁמַיִם, מִשָּׁם יְקַבֶּצְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ וּמִשָּׁם יִקָּחֶךָ. וֶהֱבִיאֲךָ ה' אֱלֹהֶיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יָרְשׁוּ אֲבֹתֶיךָ וִירִשְׁתָּהּ, וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ מֵאֲבֹתֶיךָ" (דברים ל,ד-ה). וְיַחֵד לְבָבֵנוּ לְאַהֲבָה וּלְיִרְאָה אֶת שְׁמֶךָ, וְלִשְׁמֹר אֶת כָּל דִּבְרֵי תּוֹרָתֶךָ. וּשְׁלַח לָנוּ מְהֵרָה בֶּן דָּוִד מְשִׁיחַ צִדְקֶךָ, לִפְדּות מְחַכֵּי קֵץ יְשׁוּעָתֶךָ. הוֹפַע בַּהֲדַר גְּאוֹן עֻזֶּךָ עַל כָּל יוֹשְׁבֵי תֵּבֵל אַרְצֶךָ, וְיֹאמַר כֹּל אֲשֶׁר נְשָׁמָה בְּאַפּוֹ: "ה' אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מֶלֶךְ, וּמַלְכוּתו בַּכּל מָשָׁלָה". אָמֵן סֶלָה

 

וידאו "צוות" מציג: מגזין מס' 47
לחצו כאן לצפייה ביוטיוב

 

 

 

 

תגובות והערות ל"צוותון" נא שלחו אל: BITAON@tzevet.org.il

 


לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד