חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
צוותון מס' 43 - פברואר 2011


העורך הראשי: אפרים לפיד

  

   

עדכון בנושא הגמלה

למעלה מ-350 גמלאי צה"ל התייצבו ביום א'  30.1.11 תחת גשם שוטף והפגינו במחאה על הפגיעה בכבודם עקב שחיקת הגמלאות. כך תארנו זאת לציבור:

 

זה היה מחזה עצוב לראות את גמלאי צה"ל – מי ששרתו את המדינה במסירות עשרות שנים, עומדים בגשם סוער, נלחמים על עתידם מול הממשלה. כותרות ההפגנה היו: "דע כל חייל ישראל שגורל הגמלאי מופקר בידי הממשלה", "צבא ההגנה לא לגמלאים", "איך תגייסו חיילים היום אם לא תדאגו להם מחר!?"

 

במהלך ההפגנה לא זכו גמלאי צה"ל לקבל התייחסות מטעם הממשלה, למרות העובדה שהנושא הובא לידיעת הממשלה, ובאופן אישי לידיעת השרים אהוד ברק, משה (בוגי) יעלון, מתן וילנאי ויוסי פלד. מדובר במאבק ציבורי חדש ותקדימי. גמלאי צה"ל מוחים על התעלמות הממשלה ודורשים התערבות מיידית, משום שהעובדות מראות מציאות קשה: 70% מהגמלאים ברמת גמלה נמוכה מאד, רבים אינם מוצאים עבודה לאחר גיל 50, ועל כן הגמלה היא מחייתם היחידה. להפגנה הגיעו 350 גמלאים, המייצגים כ-50 אלף בתי אב (בהם גמלאי המשטרה, שב"ס, המוסד, שב"כ), דהיינו כרבע מיליון אזרחי ישראל.

 

פעמיים בשבועות האחרונים נקבע מועד לדיון אצל ראש הממשלה והוא נדחה. צוות המו"מ של "צוות" ממשיך לעמוד בקשר הדוק עם שר הביטחון, הרמטכ"ל וראשי מערכת הביטחון.

 

סיקור תקשורתי נרחב ניתן לפעילות "צוות" בהקשר לגמלה. נא ראו באתר צוות

 

 

צוות חדש" מפיץ מידע לא מוסמך, מטעה ופוגעני

 

קומץ חברים הקורא לעצמו "צוות חדש" מפיץ בדרכים שונות מידע מטעה על פעולת "צוות" בעניין הגמלה, כולל השמצות על ראשי צוות, ערעור על סמכותו הפורמאלית של הארגון וניסוחים פוגעניים שונים.

 

הנהלת "צוות" נפגשת באופן קבוע עם חברים רבים בעלי דעות שונות בארגון. בפגישות אלה נשמעים הדברים בדרך הולמת. מאידך, בלתי נסבל לראות בריונות מילולית המוצאת את דרכה בפרסומים של "צוות חדש".

ארגון "צוות" הוא הגוף המייצג את גמלאי צה"ל כלפי משרד הביטחון וצה"ל על פי האמנה שנחתמה עם גופים אלה ועל פי התנהגותם עם "צוות" בכל שלבי המו"מ בנושא הגמלה. החלטות הארגון בנושא הגמלה התקבלו ברוב מוחלט בהנהלה ובמועצת צוות. המידע המוסמך מטעם צוות מופץ בצוותונים, באתר צוות ובכל מסגרת של סניף או מחוז בו מופיעים חברי ההנהלה.

 

למי מהחברים אשר יש ספקות או שאלות מוזמן לפנות ליואב רבינר, נציב הפניות ב"צוות", בדוא"ל BITAON@tzevet.org.il  או בטלפון 03-6173514.

 

 

"נירים" למען נוער במצוקה

 

עמותת "נירים" הוקמה ע"י לוחמי שייטת 13 למען הצלתם של בני נוער בסיכון גבוה.

 

באפריל 2002, במהלך פעולת השייטת במבצע "חומת מגן", נפל רס"ל ניר קריצ'מן ז"ל. מפקדו, פעם נער בסיכון בעצמו, וצוות הלוחמים אליו השתייך החליטו להנציחו בפרויקט חינוכי ייחודי, עמותת "נירים" . העמותה יוזמת ומפעילה בחסות השייטת מיזמים חינוכיים חדשניים "נירים בשכונות" ו"כפר הנוער נירים", המעניקים לכ-500 בני נוער בסיכון גבוה, בכל רחבי הארץ, הזדמנות נוספת, לעיתים האחרונה, לחזור אל חיק החברה הנורמטיבית כאזרחים תורמים ונתרמים.

 

איך עושים את זה? מציבים רף גבוה של בגרות עיונית מלאה, גיוס לשירות ערכי ומשמעותי בצה"ל ומעורבות חברתית והתפתחות אישית כיעדים בני השגה ומפעילים תוכנית חינוכית-טיפולית תובענית ומאתגרת, תומכת ומכילה, העושה שימוש בכלים לא שגרתיים, למען הגשמתם.

 

התוצאות מדברות בעד עצמן: שמונה מתוך כ-50 בוגרי המחזור הראשון הינם סטודנטים במוסדות אקדמיים מכובדים!

 

מתנדבים מחברי "צוות" מוזמנים להתקשר למיכה סימבליסטה:  03-6054688.

 

 

 

 

סיכה חדשה למערך הטכני בחיל האוויר

 

אנשי המערך הטכני בחיל האוויר התחדשו בסיכה חדשה, שאותה יענדו כל משרתי המערך. "תמיד היינו שם - בכל מקום בו חיל האוויר יצא למשימתו ובכל מקום אליו שב", אמר ראש להק ציוד, תא"ל רן לוי בעת חשיפת הסיכה.

 

 

 

נ"מ - Out, מערך ההגנה האווירית - In

 

מערך הנ"מ בצה"ל ייקרא מעתה מערך ההגנה האווירית. גם הסמל שונה כדי להתאים את המערך לשינויים ולהתקדמות שיש לנושא זה בביטחון המדינה.

 

 

יוסי פלג (רס"ר) מונה עוזר למפקח תרבות תורנית מחוזות תל אביב והמרכז במשרד החינוך. איש חיל חימוש. 

עמי איילון (אלוף) נתמנה יו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה. היה מפקד חיל הים וראש השב"כ.

 

שמואל קינן (תא"ל) נתמנה מנהל בית הספר התיכון "אהל שם" ברמת גן. בתפקידו האחרון בצה"ל - קצין קשר ותקשוב ראשי. בוגר קורס "הטובים לחינוך" בבית ברל.

 

רז גור-אריה (תא"ל) נתמנה מנכ"ל ישראייר. בתפקידו האחרון בצה"ל ראש להק כוח אדם בחיל האוויר.

 

רוני קלינסקי (אל"מ) נתמנה מנהל קרן הרווחה לניצולי השואה. בתפקידו האחרון בצה"ל - סגן קצין חינוך ונוער ראשי.

 

 

 

 

 

 

קבורה סמוך לבית העלמין הצבאי

בחלק מבתי הקברות האזרחיים הסמוכים לבתי קברות צבאיים הוכשרו חלקות קבורה המיועדות למשפחות השכולות (הורים ואלמנים/ות) שיקיריהם טמונים בבית העלמין הצבאי.

 

הקבורה והחלקות מטופלות על ידי חברה קדישא המקומית, באישור היחידה להנצחת החייל ובהתאם למנהגי הקבורה המקובלים בחברה קדישא.

 

חלקות קבורה אלו קיימות בשלב זה אך ורק בבתי העלמין הבאים: קרית שאול, חולון, נהריה, רחובות ובעתיד הקרוב גם בחיפה.

(מתוך ביטאון ארגון אלמנות צה"ל). 

 

 

 

קורסים והכשרות מקצועיות

 

"הטובים לחינוך בנגב" - החלה ההרשמה למחזור ב' לתוכנית להסבת אקדמאים להוראה במכללת קיי. חברים, תושבי הדרום (אשדוד - אילת), המעוניינים להצטרף לתוכנית יפנו למנהלי התעסוקה במחוזות דרום ויהודה.

 

"צוות -  הטובים בחינוך" - החלה ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ב לתוכנית להסבת אקדמאים להוראה, שתיפתח במכללת בית ברל (כפר סבא). חברים המעוניינים להצטרף לתוכנית יפנו למקבלי התעסוקה במחוזות.

 

"מלח הארץ להדרכת ידיעת הארץ" - קורס להכשרת מדריכי ידיעת הארץ ומורשת, בשת"פ עם "אגד תיור", ייפתח ב-4 ביולי 2011. לבוגרי הקורס מובטחת תעסוקה. פרטים והרשמה אצל מנהלי התעסוקה בכל המחוזות.

 

קורס טכנאי מכונות בתעשייה +30 - נמשכת ההרשמה לקורס להכשרת טכנאי מכונות בעלי התמחות ברכב, בשת"פ עם משרד התמ"ת, שירות התעסוקה ואיגוד המוסכים בדרום, שיתקיים ב"מכללת עתיד" בבאר שבע. פרטים אצל מנהלת תעסוקה מחוז דרום.

 

קורס להכשרת נהגי רכב ציבורי - נבחנת אפשרות לפתיחת קורס להכשרת נהגי רכב ציבורי (אוטובוס) בשת"פ עם "אגד תיור". מסיימי הקורס ישולבו בעבודה בחברת "אגד תיור". פרטים והרשמה ניתן לקבל אצל מנהלות התעסוקה במחוזות.

 

סדנאות העצמה - שנת הפעילות 2011 יצאה לדרך. יחידת התעסוקה תקיים השנה כ-11 סדנאות העצמה לדורשי עבודה. הסדנאות יתקיימו ברחבי הארץ. פרטים והרשמה ניתן לקבל אצל מנהלות התעסוקה במחוזות.

 

 

  

 

 

 

 

מגזין חדש בנושאי ביטחון ישראל


בימים אלה יוצא לאור גיליון מספר 1 של מגזין
ISRAELDEFENSE, העוסק בנושאי ביטחון בישראל, מאבטחה ועד לרמת הביטחון הלאומי, כולל נושאים הקשורים לתעשיות הביטחוניות, לצה"ל ולכוחות הביטחון האחרים. 

 

העורך של מגזין "ישראל דיפנס" הוא עמיר רפפורט, בעבר הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות" והפרשן הצבאי של "מעריב". בין אנשי המערכת והכותבים במגזין יש חברי "צוות" רבים, ובהם האלוף דני יתום, אלוף איל בן ראובן, אלוף יצחק גרשון, אלוף דוד עברי, אלוף איתן בן אליהו, תא"ל אביגדור קליין, תא"ל אפרים סנה ונוספים. לצידם כותבים אנשי אקדמיה ידועי שם ואנשי תקשורת.

 

לפרטים: info@israeldefense.co.il

 

 

"מעוז צור" 

מאת עופר רגב והדס רגב-ירקוני, הוצאת פורת

 

הספר "מעוז צור" מביא את סיפורו של גדוד 68 מהחטיבה הירושלמית ואת קרב המעוזים במלחמת יום הכיפורים, שחיילי הגדוד איישו.

 

הספר מבוסס על עבודת מחקר שערכו המחברים בסיוע מערכת הספר, שכללה גם מוותיקי הגדוד. בספר פרק היסטורי על תולדות הגדוד, מלחמת ששת הימים, בעיקר בחזית יהודה ושומרון, שבה שירת הגדוד, ומלחמת יום הכיפורים. המחברים בחרו לתת רקע נרחב למלחמה ולאווירה בציבור כך שגם מי שלא היה באותה תקופה יכול להבין את הבסיס לפריצתה ואת הלכי הציבור בתקופתה. המג"ד, אמיר ראובני, פעל ככל יכולתו לטובת הגדוד, אבל חיילי הגדוד לא היו בפיקוד הישיר שלו. מהספר עולה וזועקת פעילותה המאוד בעייתית של החטיבה הצפונית (275), שבניגוד לאחותה הדרומית, לא התעשתה ולא הפנימה את מהלך האירועים.

 

הספר מביא בתיאור מפורט את לחימת המעוזים על קו המים ואת סיפורי הגבורה של לוחמיהם. ראויה לציון התייחסות הגדוד בצורה מסודרת לקשר עם משפחות הנופלים והתמיכה בשבויים, כל אלה עוד לפני שהיו נהוגים בכל הצבא.

 

הספר חשוב וטוב שנכתב ומביא את המידע ממקור ראשון, הלוחמים.

 

כתב :עפר דרורי

 

"ימי הצריף"  

מאת אל"מ (מיל') יעקב צור, הוצאת קווים אישיים ומכון ז'בוטינסקי

 

ימי הצריף הם הימים של המדינה בדרך, ימים של מאבק עיקש על עלייה והיאחזות בקרקע, לצד מרי ומאבק גלוי בשלטון הבריטי, כולל חילוקי דעות על "הדרך". הצריף הוא נווה המגורים שבנו הוריו של המחבר בעיבורי נתניה המושבה דאז. בצריף זה חווה המחבר את ילדותו ושם היה עד שמיעה וראייה לאירועים המעצבים של התקופה.

 

הספר כתוב מנקודת מבטו של הילד, הבן הבכור, שבגר מוקדם לנוכח המציאות הקיומית הקשה בהעדר אבי המשפחה, שנאסר פעמיים ע"י הבריטים ואף הוגלה לאריתריאה. חוויות הילדות הדרמטיות חושפות מחקר חברתי מקיף על הווי החיים באותה התקופה בארץ בכלל ובנתניה בפרט. המחבר סוקר תיאור מקיף של החיים בחקלאות, בנייה, חינוך, רפואה, מסחר זעיר, ליטוש יהלומים.

 

בחזית הביטחונית של אז מתוארים האירועים המסעירים של התקופה, המאבקים והנחישות, כולל אזכור הרוגי המלכות. טוב עשה יעקב צור שהתמקד במספר שנים מצומצם, מה שאפשר לו למצות את התקופה על רבים מהיבטיה. 

 

כתבה: דרורה לפיד

 

 

"עדכן אסטרטגי" (ינואר 2011)

באתר המכון למחקרי ביטחון לאומי

 

תוכן הגיליון: מטוס ה-F-35 - לשם מה? "אור ירוק" לפעולה באיראן? חוק העורף: קווים לדמותו העתידית, אובמה וישראל: השנתיים הראשונות, השנתיים הקרובות - כיוון חדש במדיניות החוץ של רוסיה והשלכותיו על המזרח התיכון, המעורבות האיראנית בעיראק - מניעים, מאפיינים, השלכות. שלום לעומת צדק בלבנון: ההשלכות של ממצאי בית הדין המיוחד של האו"ם ללבנון.

 

לחצו כאן לפרסום המלא

 

 

כותב למגירה וחולם לצאת לאור?

 

בואו להגשים חלום - ולהוציא לאור ספר משלכם.

 

רבים אינם יודעים שרוב הוצאות הספרים נרתעות מלהמר על הוצאת ספרים של סופרים לא מוכרים. חלקן אף הגבילו את מספר ספרי המקור אותם הן מוציאות במהלך השנה משיקולים כלכליים. הוצאת הספרים 'אופיר ביכורים' הבינה את מצוקתם האמיתית של הכותבים, ופיתחה דגם הוצאה לאור חדשני, המשלב בצורה מושלמת בין יתרונות הוצאות הספרים הגדולות, ליתרונותיהם של בתי הדפוס הפרטיים.

באמצעות עורכים מקצועיים ולקטורים מנוסים מתבצע תהליך סינון איכותי מקדים של הטקסטים, אשר בסופו נבחרים הספרים הראויים לצאת לאור. הוצאת 'אופיר ביכורים' ממנה עורך מקצועי שילווה את ההוצאה, נעזרת במשרד יחסי ציבור לקידום הספרים בתקשורת, ומאפשרת לסופר ליהנות מכל הכנסות הספר.

זכרו - החלום שלכם הוא בר השגה. אם התקבלתם - תזכו לראות את הספר שלכם בקרוב על מדפי חנויות הספרים.

ועכשיו: הטבות מיוחדות לחברי "צוות" במסגרת "אופיר". תוקף ההטבות לחותמים על הסכם הוצאה לאור עד 31.5.2011 בכפוף להצגת כרטיס "צוות".

 

לפרטים נוספים התקשרו ל'אופיר ביכורים"  03-5562677 (שלוחה 1), www.ofir.org.il

 

 

 

  

תגובות והערות ל"צוותון" נא שלחו אל: BITAON@tzevet.org.il

 

  

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד