חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האוניברסליות של ראש השנה

18/09/2017

חודש תשרי פותח בשני ימי ראש השנה, ואחריהם בא גשר של שבעה ימים אל יום כיפור, ויחד ימים אלו מצטרפים ל "עשרת ימי תשובה". אחרי יום כיפור יש לנו ארבעה ימים לבניית הסוכה, ולאחר מכן אנו חוגגים את שבעת ימי חג הסוכות ואת היום השמיני הצמוד אליהם, "שמיני עצרת", שהוא גם יום שמחת תורה. ביחד יש לנו רצף של עשרים ושניים ימים שעיקרם חגים. לא לחינם נתפס חודש תשרי כחודש החגים.

 

בחג האסיף, הלא הוא סוכות, החל בחודש זה, אנו אוספים את התבואה אל הגורן ואף את פירות האילן. פרק זמן זה הוא סיכום ושיא של העונה החקלאית, ולכן מטבעו מעורר רגשות של שמחה ושביעות רצון מהשפע שנאגר לקראת החורף מחד-גיסא, ומאידך גיסא מתחילה בו שנה חקלאית חדשה.

 

אולם חודש תשרי נחקק בלבות עם ישראל בארץ ובתפוצות כחודש של "עשיית תשובה" בשל הימים הנוראים החלים בו. הימים ש"בין כסה לעשור", היינו בין ראש חודש תשרי, שבו הירח מכוסה, ליום העשירי בו - ובתוכם ראש השנה ויום כיפור - נקראים "עשרת ימי תשובה", ימי דין ורחמים. אמנם התשובה היא מצווה שאנו נקראים לקיימה בכל יום בחיינו, אולם בחודש תשרי מצוות התשובה מקבלת משמעות עמוקה: בראש השנה אנו עומדים לדין, ביום הכיפורים הדין נגזר, ובהושענא רבה הדין נחתם. לכן תיקנו חז"ל שעל כל אדם מישראל לפשפש במעשיו ולחזור בתשובה שלמה בימים אלה, להתחרט על הרע שעשה בעבר ולקבל על עצמו ללכת מכאן ולהבא בדרך טובים.

 

על פי המסורת היהודית ראש השנה, שלא כמו חגי ישראל האחרים, איננו חג של עם ישראל בלבד. ראש השנה הוא חג אוניברסלי הנוגע לכל העולם ולכלל בני האדם. ראש השנה הוא יום הדין ל"כל באי עולם". ומדוע נבחר ראש השנה כיום הדין לכולם? התשובה לכך היא שהעולם נברא בחודש תשרי, ולכן ראש השנה מציין לא רק את תחילת השנה, אלא גם את תחילת האנושות (ראש השנה ח', ע"א). על כן מזכירים בתפילות ראש השנה גם את תחילת ההיסטוריה האנושית, למשל, את סיפור נח והמבול.

 

על פי המסורת לא רק האדם נידון בראש השנה על מעשיו בשנה החולפת, אלא גם עמים ומדינות: "ועל המדינות בו ייאמר איזו לחרב ואיזו לשלום, איזו לרעב ואיזו לשובע... " (ירושלמי, ראש השנה א', נ"ז). כמה אקטואלית תפילה זו הנאמרת בימים הנוראים במציאות הקיימת! הבה נתקן את הדרוש תיקון בין אדם לחברו ובין האדם לבוראו ונרבה שלום בין איש לרעהו.

 

תכלה שנה וקללותיה; תחל שנה וברכותיה!

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד