חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האירוע ששינה את העולם

2/06/2014

בחג השבועות אנו מציינים את האירוע הכביר, שאין שני לו בהיסטוריה – מעמד הר סיני. זו הייתה הפעם האחת והיחידה שבורא העולם התגלה לעיני עם שלם ונתן לו את תורתו. מיליוני בני האדם היו עדים למעמד הנשגב, ומכאן כוחו של האירוע הזה. מאז חלפו 3,325 שנים, ואנו עדים לתופעה מעניינית: היהדות השפיעה על האנושות כולה. שתי הדתות הגדולות, הנצרות והאסלאם, מבוססות במידה רבה עליה. ובכל זאת, היהדות היא דת האמת, מדוע לא סחפה אחריה את העולם כולו?


שתי תשובת בדבר. ראשית, היהדות לא נועדה לאנושות כולה. תרי"ג המצוות ניתנו לעם ישראל בלבד וגוי אינו צריך לקיימן, ואפילו אסור לו לקיימן. גם אין לנו שום עניין לעודד גיור. כאשר גוי מביע את רצונו להצטרף לעם היהודי, אנו מצווים לנסות לדחותו, ורק אם מגלים שכוונתו כנה ועזה יש לקבלו.


עם זה, האמת של היהדות אכן הגיעה לכל האנושות. נוסף על תרי"ג המצוות, שנועדו לעם ישראל בלבד, יש ביהדות חלק אוניברסאלי, כלל-אנושי. האמונה באלוקים אחד ושאר המצוות הכלליות, המכונות "שבע מצוות בני נח", מיועדות לכל בן אנוש על פני האדמה. הערכים הללו אכן הגיעו לכל האנושות מתוך היהדות.


מעמד הר סיני התחולל בימים שהעולם כולו עבד אלילים. העם היהודי היה היחיד שהאמין באלוקים אחד, בורא שאין לו גוף ולא דמות הגוף. זו הייתה אמונה שהאנושות באותם ימים לא הייתה מסוגלת לקבל.


חלפו שנים, ואט אט חלחלה ההכרה הזאת למרבית האנושות. הדבר נעשה במידה רבה על ידי הדתות המונותיאיסטיות האחרות, שנטלו מן היהדות את רעיון האמונה בא-ל אחד, והפיצו אותו בקרב מאות מיליוני בני אדם. ברור שהדתות הללו הוסיפו על אמונה בסיסית זו עיוותים וסילופים, אך, בפועל, באמצעותן נעשתה האמונה בבורא העולם נחלת האנושות כולה.


כיום קל לראות כיצד ההתגלות האלוקית שהתחוללה בחג השבועות כבשה, למעשה, את העולם כולו. המסר הכלל-אנושי בדת ישראל אכן הגיע לתודעת האנושות כולה. איננו עוד מעטים באמונתנו בה' אחד. העולם כולו התנער מן האלילות והגיע להכרה ברעיון האחדות האלוקית.


איננו זקוקים לתמיכתו של העולם באמונתנו, אולם יש לנו עניין גדול בה. בהר סיני נצטווינו להביא את רעיון "שבע מצוות בני נח" לתודעת כל בני האנוש. זה גם חלק מהייעוד הצפוי להתקיים בימות המשיח. אחד הדברים שהמשיח אמור לעשות הוא "לתקן את העולם כולו לעבוד את ה' ביחד", כדברי הרמב"ם. ככל שהאנושות נעשית בשלה יותר לרעיון זה, אנו מבינים שזמן ביאת המשיח מתקרב והולך.


לנו, היהודים, נועד תפקיד מרכזי בהכנת העולם לייעודו. מחובתנו להביא את "שבע מצוות בני נח" לכל האנושות כולה, חלק מתפקידנו להיות "ממלכת כוהנים וגוי קדוש". כשם שהכוהנים בעם ישראל תפקידם להקרין ערכי קדושה ורוחניות על כל העם, כך תפקידו של העם היהודי להיות אור לגויים במובן הרוחני.


זו המשמעות האמיתי של היותנו "עם סגולה". אין כאן התנשאות, חלילה, אלא מחויבות עמוקה לערכים, לקדושה ולרוחניות. זו תביעה מעצמנו והכרה בתפקיד הגדול וכבד המשקל המוטל עלינו. עלינו להקרין את ערכי האמונה לעולם כולו ולהכינו לגאולתו השלימה בקרוב ממש.

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד