חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"הגדה" של חינוך

2/04/2012

יש רק שתי מצוות מן התורה בתחום חינוך הילדים, האחת ללמדם תורה, שנאמר "ושננתם לבניך" (דברים, ו', ז'), והשנייה לספר ביציאת מצרים, "והגדת לבנך" (שמות, יג', ח').

 

מצווה מן התורה לספר לבנים על יציאת מצרים. ולכן, בליל הסדר ישנה תשומת לב מיוחדת אליהם. הילדים שואלים מה נשתנה, מקבלים אגוזים וקליות כדי שלא יירדמו.

 

מה המיוחד בערב זה מכל ערבי השנה, שבו מתכנסת המשפחה לחוג את החג בהסיבה עם כל סימני הסדר, כאשר קיים דו שיח בין האב לילדיו?

 

עשרת הדברות פותחות בדיבור: "אנוכי ה' אלוקיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים מבית עבדים" (שמות, כ', ב'). האמונה בבורא העולם מתבססת על העובדה שה' הוציאנו מארץ מצרים משעבוד לגאולה ומאפלה לאור גדול. זו הסיבה שהפסוק אינו מנמק את הצו להאמין בה' על סמך היותו בורא העולם. התורה מדגישה "אשר הוצאתיך מארץ מצרים" ואינה אומרת "אשר בראתי שמים וארץ", היות שהרי אף אחד לא ראה כיצד נברא העולם, ויציאת מצרים נעשתה לעיני כל העם. על כך אומרת התורה שישנה מצוות "עשה" מיוחדת שעל כל אב להקדיש לילה אחד בשנה למסור לבנו את תוכן עובדת יציאתנו מארץ מצרים. לילה זה הוא ליל הסדר, שבו מתקיימת המצווה "והגדת לבנך".

 

יציאת מצרים, מסביר האב לבנו, שלא בכוח יצאנו משם, אלא ה' הוציאנו משם. ואם ישאל הבן את אביו: "אבא, מנין לך שיצאנו ממצרים, הרי לא היית שם?" יענה האב לבנו: "אני יודע זאת מאבי, שסיפר לי על כך מדי שנה בליל הסדר". "ומנין יודע זאת סבא?", ממשיך לשאול הבן. ועל כך עונה לו אביו: "סבא קיבל ידיעה זו מאביו ואביו מאב אביו וכן הלאה. כל דור קיבל מהדור הקודם. עד לאותו דור שהיה 'עד בעצמו ליציאת מצרים'".

 

ישנה חשיבות מרובה שבסיפור יציאת מצרים יסופר הדבר מאב לבן, מדור לדור. העדות על יציאת מצרים הופכת אותה לאמינה יותר, נוכח שהאבא לא ינחיל שקר לבניו. האב לא יספר מדמיונותיו. האב יבהיר לבנו שבערב זה הוא לא היחיד המנחיל את המורשת לדור הבא. אלא כל אב ואב מבית ישראל מקיים את מצוות ה"הגדה" לבנים וכדי להמחיש את חשיבותו של ערב חשוב זה, באה אכילת המצה.

 

ההמחשה לבן להבהיר לו שאכילת המצה בכוחה לתת לגוף את הידיעה שלא הספיק בצקם של אבותינו להחמיץ עד שנגלה עליהם הקב"ה. המצה נאכלת בתום דברי האב לבניו. אכילתה משלימה את החלק ההסברתי בעזרת יישום מעשי של זכירת מצרים.

 

בליל הפסח, בשבתנו ל"סדר" וההגדה לעינינו, עלינו לזכור את מצוות השם "והגדת לבנך". לילה קדוש ונהדר זה הוא ליל הולדתנו כעם נבחר, בלילה זה הונחה אבן הפינה לבניין היהדות. הקב"ה עשה אותנו לעם על מנת שנוכל לעבדו, ליראה אותו, לשמר את האמונה ולהנחילה לדורות הבאים.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד