חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לאחריתה של שנה

החודש האחרון בלוח השנה העברי הוא חודש אלול והוא החשוב בכל החודשים. חודש אלול משמש לנו כמסלול המראה לעבר פסגת החגים הבאים אחריו. בחודש זה אנחנו מקבלים הזדמנות לפתוח בתהליך של התבוננות פנימית על מנת לבחון את עצמנו כראויים בדרכינו לתכלית השלמות האמיתית
2/09/2010

מאת: הרב חניאל פרבר

 

מתקרבים אנו בצעדי ענק לימים הנוראים, אין אדם מישראל אשר לא מתמלא ליבו חיל ורעדה מיום ראש השנה -  יום הדין -  שבו הקב"ה דן את כל יציריו ושופט אותם על פי מעשיהם.

החודש האחרון בלוח השנה העברי הינו חודש אלול, הוא החשוב מכולם בהיות והוא משמש לנו כמסלול המראה לעבר פסגת החגים הבאים אחריו.

 

חודש זה נותן לנו הזדמנות לפתוח בתהליך של התבוננות פנימית על מנת לבחון את עצמנו כראויים בדרכינו לתכלית השלמות האמיתית.

מובן שכל אדם משתדל לפשפש במעשיו ולתקן את דרכיו ולשוב בתשובה שלימה בכדי לצאת זכאי בדין ולהיחתם לאלתר לחיים טובים ולשלום.

ארבע האותיות שמרכיבות את המילה אלול מהוות ראשי תיבות לפסוק משיר השירים (פר' ו' 3) "אני לדודי ודודי לי"; דודי -  הקב"ה. משמעותם של דברים שקיימת מערכת יחסים בין הקב"ה לעם ישראל. במילים אחרות, החודש הקודם לראש השנה - אלול הינו הזמן בו יוצא הקב"ה לקראתנו. זאת, על מנת ליצור סביבה נוחה עבורנו להתעוררות ולתשובה למהלך 40 יום.

ביום הראשון של אלול עלה משה להר סיני, וארבעים יום מאוחר יותר ביום שעתיד להפוך ליום כיפורים הוא יורד בחזרה אל העם כשבידיו  הלוחות השניים.

אלול פותח עבורנו תקופת התעלות בת 40 יום, ששיאה מגיע ביום הקדוש ביותר יום הכיפורים.


יש המסבירים לפשרם של ארבעים יום מראש חודש אלול עד יום הכיפורים שהמספר 40 הינו מספר של התנקות והיטהרות. המבול שהיה בתקופתו של נח נמשך 40 יום והביא לפתיחתה של תקופה חדשה.


בדומה לזה המקווה -  אגן ההיטהרות היהודי המסורתי מכיל 40 סאה (יחידות מידה של מים).


אי לכך מהווה החודש הזדמנות אדירה להתעלות וכשהמלך בשדה רבים מאיתנו מגבירים את לימודי התורה והמוסר שלהם.

מדקדקים יותר במצוות וחלקים נרחבים בעם עורכים חשבון נפש יום יומי במאזן המעשים הטובים אל מול העבירות.

הבה נשפר וניטיב את דרכנו לשנה הקרובה, שתהא השנה הבאה עלינו לטובה שנת ברכה והצלחה, שנת גאולה וישועה, שנת בריאות ופרנסה טובה, שנה טובה ומתוקה.

 

תהייה שנת עשייה איכותית.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד