חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה

22/09/2019

חגי ישראל נועדו ליישר את קומתו המוסרית של האדם. אפורים הם ימי החול, יום רודף יום והשגרה שולטת באדם. סדרת החגים המתקרבת, על תכנם העשיר והמגוון, צופנת בתוכה ערכים שיהיה בהם כדי להזין את הנפש בשנה הקרבה ובאה.


עומדים אנו בכניסה לשנה החדשה, מתוך תפילה, תשובה ותחנונים כדי לעשות חשבון נפש אישי וציבורי. שנאמר, "בראש השנה - כָּל בָּאֵי הָעוֹלָם עוֹבְרִים לְפָנָיו כִּבְנֵי מָרוֹן". (משנה ר"ה, פ"א, ט"ז(.


בעוד מספר ימים כל אשר בשם ישראל יכונה יתאסף בבתי כנסת בארץ וברחבי העולם כולו – ולכולם מטרה אחת, להתפלל להקב"ה על תיקון העולם.


מכל עבר ניבטת אלינו אלימות מכוערת, לאומנות וגזענות, וגם בתוך העולם היהודי לא חסרות איבה ושנאה.


בראש השנה מכריזים אנו כי חוקי הצדק והיושר הנצחיים של הא-ל, המכירים בזכויותיו של כל הנברא בצלם, הם הפתרון לשלום עולמי צודק ובר קיימא.


בתגובה לאיומים הנשקפים עלינו מבפנים ומבחוץ עלינו להתחזק גם באהבת ישראל ולבנות גשר של הבנה ואהבה בין כל שכבות העם. כך מובטחים אנו שהאחדות תסייע לנו לעמוד טוב יותר בפני אויבינו.


כידוע לכם, ראש השנה הוא יום הדין. על כן מן הראוי שכל אחד ואחד מאיתנו יכין עצמו לקראת יום נורא זה ויעשה לעצמו חשבון נפשי וציבורי, מאזן שנתי, דו"ח אישי, ולמרות שלא נוכל להצדיק את עצמנו לחלוטין, נבקש מחילה ואשראי נוסף מבורא העולם!


על הפסוק במשלי י"א, ז': "בְּמוֹת אָדָם רָשָׁע תֹּאבַד  תִּקְוָה" – דרשו חז"ל: כל זמן שאדם חי, הקדוש ברוך הוא מצפה לו לתשובה. כאשר מת אבדה תקוותו. משל לשני רשעים שהיו חברים זה לזה בעולם הזה, אחד מהם הקדים ועשה תשובה קודם מיתתו ואחד לא עשה תשובה. לעתיד לבוא נמצא זה עומד בחבורת צדיקים וזה עומד בחבורת רשעים, וכאשר רואה את חברו אומר: אוי לי! שמא משוא פנים בדין? אנו גנבנו ביחד, עשינו מעשים רעים ביחד, וזה עומד בחבורת הצדיקים ואני בחבורת רשעים? משיבים לו: אין אתה יודע שחברך עשה תשובה? והוא אומר להם: הניחו לי ואלך ואעשה גם תשובה. מסבירים לו: שוטה שבעולם, אין אתה יודע שעולם הבא דומה לשבת ועולם שבאת ממנו דומה לערב שבת, אם אין אדם טורח מערב שבת מה יאכל בשבת?"


איזה רעיון נשגב הוא רעיון התשובה, היהדות מקבלת כמובן מאליו כי "אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא", כל אדם עשוי לשגות, אך האידיאל צריך להיות ההכרה בחטא, החרטה והתיקון.


בפרוס השנה החדשה נבקש כי תקוים בנו התפילה: בספר חיים ניכתב ונחתם לפניך - אנחנו וכל עמך בית ישראל, ובהזדמנות זו, הנני מברך את כל חברי הארגון ואת בני ביתכם בשנה טובה, שנת בריאות ושמחה, אושר, פרנסה והצלחה, שנת שלום, ושנזכה לחיזוק האחדות ואהבת חינם בינינו. 


כתיבה וחתימה טובה.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד