חיפושדלג על חיפוש
זכויותדלג על זכויות
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הנחות בגיל הזהב

בשנים האחרונות הצליח עולם הפרסום למתג את בני גיל הזהב כציבור שמעריך איכות חיים גבוהה וגם מוכן לשלם עליה. פרסומות לדיור מוגן, מוצרי צריכה ופעילויות חברתיות שמציעות סטנדרט גבוה, הם כבר עניין שבשגרה והסטראוטיפ של סבא וסבתא אפורים ומכונסים, שעוסקים בסריגה, פס מן העולם.


ובכל זאת, העובדה כי יש להם פנאי רב וכסף לבזבוזים, לא אומרת שהם צריכים לבזבז את הפנסיה שלהם בלי חשבון. מוסדות ממשלתיים, ציבוריים וחברתיים למדו להכיר בזה ורבים מהם מציעים הנחות מיוחדות לבני 50 פלוס והנחות משמעותיות יותר לגמלאים מעל גיל 65.


בעוד שחלק מההנחות ניתנות באופן אוטומטי, למשל הטבות של גופים ממשלתיים, הרי שהרבה מאוד חברות וארגונים לא ממהרים לפרסם ולשווק את ההנחות הקיימות, כך שאם לא תשאלו עליהן ותבקשו אותן, פשוט לא תקבלו אותן.

 

חברות תעופה:


רוב חברות התעופה מעניקות הנחות לקשישים במחירי הטיסה. ארקיע מעניקה הנחות בטיסות לאילת, לגליל ולים המלח, ואל-על מעניקה הנחות רק בטיסות ארוכות לארה"ב ולקנדה. גם חברות תעופה זרות, כמו קונטיננטל ואייר-קנדה, מעניקות הנחות לגמלאים. יש לברר פרטים אצל סוכני הנסיעות קודם הרכישה.

 

תחבורה ציבורית:


קווי התחבורה המרכזיים בישראל - רכבת ישראל, אגד, דן ומטרופולין - מציעים לגמלאים הנחות של עד 50% בדמי הנסיעה ו/או ברכישה של כרטיסיות מיוחדות.

 

בתי קולנוע, תיאטראות ומוזיאונים:


בבתי הקולנוע ניתנות הנחות משתנות לגמלאים, שיכולות להגיע לעד כ-20% ממחיר הכרטיס, אך מומלץ לבדוק בכל בית קולנוע אם ומתי ההנחה תקפה, שכן יש בתי קולנוע שמציעים הנחות לגמלאים בכל ימות השבוע, יש שמגבילים זאת רק לשעת הבוקר ו/או לימי חול.


ברוב התיאטראות והסינמטקים קיימות הנחות לקשישים בשיעור של 50% (בדרך כלל בהצגות יום או ברכישת מנויים מיוחדים לגמלאים). התזמורת הפילהרמונית מעניקה הנחה בשיעור של בין 3%-10% לפנסיונרים.

ברוב המוזיאונים קשישים זכאים להנחה מדמי הכניסה בשיעור של עד 50%.

 


הנחות של עד 50% בתיאטראות ובתי מלון לגמלאים

 

רשות הגנים הלאומיים:


על פי חוק הגנים הלאומיים, קשישים זכאים להנחה בשיעור של 25% מדמי הכניסה לחניונים ואתרים של רשות הגנים הלאומיים.

 

אגרת טלוויזיה ובזק:


אזרחים ותיקים שהגיעו לגיל פרישה זכאים משנת 2010 לסבסוד מלא של אגרת הטלוויזיה ממשרד האוצר. גיל הפרישה נקבע על פי תאריך הלידה, בהתאם לפירוט המופיע באתר המוסד לביטוח לאומי.

בבזק אמנם לא מעניקים הנחות לגמלאים, אך מציעים שירותים מיוחדים המותאמים לאוכלוסייה מבוגרת ו/או מוגבלת תמורת תשלום, כמו שירות אל-חיוג, המאפשר לשמור על קשר רצוף עם קרובי המשפחה ומכשירים לכבדי שמיעה.

 

מס הכנסה:


גמלאים זכאים להטבות מס לגמלאים עבור הכנסות שונות מריבית על פקדונות בנקאיים, הכנסות משכירות ועוד. מידע נוסף בנושא ההקלות באתר רשות המיסים בישראל.

 

רשויות מקומיות:


גמלאים זכאים לקבל הנחות בתשלום הארנונה שיכולות להגיע עד 30% בתנאים מיוחדים, וזאת על פי חוקי העזר העירוניים שקובעת כל רשות מקומית. בחלק גדול מהרשויות, קיים אגף מיוחד המטפל בקשישים במסגרת המחלקה לשירותי רווחה ומציע מגוון שירותים כמו מועדונים וחוגים, הרצאות, טיולים וארועים מיוחדים.

חלק מהרשויות מפעילות מוקדי מידע לקשישים, שבהם ניתן לקבל פרטים ומידע לגבי מכלול שירותי הבריאות, הדיור (בתי אבות למשל) והרווחה הקיימים, כמו גם בנוגע להנחות החלקיות שניתן לקבל בכניסה למועדונים קהילתיים, חוגים וספריות. מומלץ להתעדכן באגף הרווחה של הרשות המקומית.

 

חברת חשמל:


בשנת 2007 התקבל חוק, לפיו גמלאים מקבלי קצבת הבטחת הכנסה מביטוח לאומי יהיו זכאים להנחה בחשבון החשמל. המשרד לביטוח לאומי קובע את תנאי הזכאות. בשנת 2010 אושר מתן הנחה לקבוצת זכאים נוספת - ניצולי שואה. הרשות לזכויות ניצולי השואה שבמשרד האוצר קובעת את תנאי הזכאות. ביולי 2011 אושרה הנחה לקבוצת זכאים נוספת - מקבלי קצבת גמלה לנכה. המוסד לביטוח לאומי קובע מי הזכאים ומעביר לחברת החשמל מידי חודש את פרטיהם. כמו כן, המוסד לביטוח לאומי שולח לכל נכה הזכאי להנחה הודעה כי הוא זכאי להנחה. ההנחה היא בשיעור של 50% מהצריכה של עד 400 קוט"ש בכל חודש, ללקוחות בתעריף ביתי, בבתים המשמשים למגורים בלבד.

 

הטבות בבנקים:


מוסדות הבנק השונים מציעים הנחות מיוחדות, פטורים ומסלולים מיוחדים לקשישים. הטבות אלה אינן ניתנות באופן אוטומטי, יש לברר באופן עצמאי בסניפי הבנק. לדוגמא, פנסיונרים זכאים לפטור מדמי ניהול בחשבון, ריבית מועדפת על אוברדראפט, פנקסי צ'קים ללא תשלום והנחות במסחר בניירות ערך.

 

קופות חולים:


גמלאים זכאים להנחות במסגרת ההשתתפות העצמית "בסל התרופות", לפי חוק הבטחת הכנסה וחוק בריאות ממלכתי. יש לברר בקופת חולים.

 

רשתות בתי מלון:


גם אם כל החיים חיפשתם מלון שלושה כוכבים זול לשהייה בחו"ל, מעתה תוכלו להתרווח ולהתחיל לבדוק את הסוויטות בבתי המלון הטובים ביותר. מרבית הרשתות הגדולות בעולם, ובהן הילטון, שרתון, הייאט, הולידיי אין ורדיסון, מעניקות הנחות לאוכלוסייה הבוגרת. ההנחות נעות מ-10% ועד ל-50%. בחלק מהרשתות צריך להירשם לתוכנית ההנחות הייעודית לבני 50 פלוס כדי לממש את ההנחות.

 

אוניברסיטאות:


בני גיל הזהב ידועים כפוקדים תכופים של קורסים באוניברסיטאות. בכל האוניברסיטאות ובחלק מהמכללות, ובהן בית ברל ותל חי, מתקיימות תוכניות מיוחדות לגמלאים. במסגרת תוכניות אלה אפשר להירשם לקורסים שונים, בעיקר בחוגים למדעי החברה והרוח.

 

אם כן, גיל הזהב זה גיל משתלם ואם מפרגנים לכם הנחות - קחו! אין ספק שהרווחתם את זה בכבוד! יש לכם את הזכות המלאה להפוך את התקופה לחוויה מעשירה של פנאי ולמידה, להשקיע זמן איכות באנשים, בתחביבים ובתחומים שעושים לכם טוב.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד