חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טיול "פנינים בשרון"

22/05/2016

ב-6 במאי 2016 יצאנו לטיול באזור השרון. האתר הראשון: ארבעה עצי אלון עתיקים, שרידים ליער האלונים שכיסה את השרון. צפינו משם על השרון ושמענו הסברים על מהותו ועל תולדותיו.

 

האתר הבא: מושב ינוב. התארחנו במועדון הישוב , צריף נורבגי שנתרם ע"י ממשלת נורבגיה (אחד שנותר, מני רבים מתחילת היישוב) העומד ליד "אנדרטת אסון ילדי אוסלו". שמענו את סיפור הארוע הטרגי והקשר שלו עם נורבגיה.

 

משם המשכנו אל הישוב הקהילתי "יד חנה" שהיה בעבר קיבוץ "קומוניסטי". סיירנו ביישוב ושמענו את תולדותיו, ראינו את התבליטים שיצר האמן קניספל על קירות המועדון של הישוב (שהיה בעבר חדר האוכל של הקיבוץ), עצרנו ליד החורשה שנטעו חברי הקיבוץ לזכרם של אטל ויוליוס רוזנברג (מרגלי האטום בארה"ב) ושמענו את סיפורו של חבר הכשרת הקיבוץ: אברהם ג'ורי, שנרצח ע"י חיילי הלגיון.

 

המשכנו אל שרידי הכפר הערבי קאקון, שבמרכזו מבצר צלבני. תצפית נהדרת, היסטוריה של המקום וסיפורי קרבות מלחמת העצמאות. סיימנו שם ליד האנדרטה לנופלים.

 

לאחר שיטוט בבית העלמין של עין החורש, עצרנו ליד "אנדרטת המצור על גבעת חיים בשנת 1945" – לזכרם של המפגינים שנורו ע"י "הכלניות" (כך כינינו את חיילי צבא בריטניה) במהלך חיפוש אחר לוחמי הפלמ"ח שהשתתפו בתקיפות על תחנות הרדאר הבריטיות (מאבק הישוב לעליה חופשית).

 

המשכנו לצומת בית ליד. על ידו הייתה, בשנותיה הראשונות של המדינה, מעברת שבות עם הענקית. שמענו את סיפורה. חלפנו ליד האנדרטה לזכר קורבנות הפיגוע הכפול בצומת בית ליד וחזרנו לכפר יונה. בלב היישוב – בית ערבי מפואר. זהו ביתו של נבולסי, ממשפחת נבולסי העשירה משכם. איך "הגיע" לשם, איך נותר – שמענו סיפור מעניין.

 

 

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד