חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טיול צוות לשער הגיא והרי יהודה

1/08/2021

ב-30.7.2021 התקיים סיור בהדרכתו המצוינת של מיכה זילברמן. סיירנו באמאוס, במוזיאון השיירות בשער הגיא, בכנסיית סטפנוס ובאתר ההנצחה של הגדוד החמישי של הפלמ"ח והאנדרטה לזכר רשת הריגול "התזמורת האדומה".

 

אמאוס

התחלנו את הטיול באתר ההיסטורי אמאוס (ניצחון יהודה המכבי על היוונים, התגלות ישו לאחר הצליבה). באתר שוכנת הקהילה הקתולית הייחודית "בני האושר", הכוללת נזירים ונזירות החיים חיי שיתוף. הסבר על הקהילה והאתר קיבלנו מהנזירה אנייס.

 

שער הגיא

מוזיאון שער הגיא שוכן באתר חאן הדרכים מהתקופה העות'מנית, ומוקדש למבקיעי הדרך לירושלים. במוזיאון המודרני חווים את המשמעות הקריטית של השיירות לירושלים, למרות האבדות הכבדות במעבר שער הגיא – באב אל וואד. מחוץ למוזיאון מוצגים דגמים של כלי הרכב שבשיירות.

 

בצל עץ ענף, מיכה הרחיב ופירט את משמעות וחשיבות פריצת הדרך לירושלים בתקופת מלחמת העצמאות – בתקופת המנדט דרך שער הגיא ומיד לאחר המדינה המלחמה על לטרון, שנמסרה ע"י הבריטים לירדנים, והמעקף המוצלח של "דרך בורמה".

 

 

כנסיית סטפנוס

סטפנוס, מתלמידי רבן גמליאל הזקן, הוצא להורג בסקילה ע"י הסנהדרין בשנת 35 לספירה ונחשב למרטיר הנוצרי הראשון. לפי המסורת קבר רבן גמליאל את סטפנוס בכפרו (בית ג'מאל). בסמוך למנזר בית ג'ימל הוקמה ב-1930 כנסיית סטפנוס, על שרידי כנסייה ביזנטית מהמאה החמישית. הכנסייה משובצת בפסיפסים ביזנטיים.

 

אתר הנצחת הגדוד החמישי של הפלמ"ח

האתר משקיף על שדות הקרב של הגדוד החמישי של הפלמ"ח. מיכה נתן הסבר ממצא על התקופה והקרבות תוך כדי השמעת שירי התקופה. מתחת לאתר הגדוד החמישי הוקם אתר הנצחה לרשת הריגול נגד הנאצים "התזמורת האדומה".  

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד