חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הרצאה: "האמת מאחורי פרשת יונתן פולארד"

1/05/2013

ב-29 באפריל 2013 נערכה הרצאה "האמת מאחורי פרשת יונתן פולארד", הרצאתו של מר משה כץ - מרצה בתחומי מודיעין וריגול, ב"א בלימודי א"י. ההרצאה עסקה בנושאים: איך קרה שפרשת הריגול המפורסמת גרמה לפגיעה קשה ביחסי ישראל עם ארה"ב? כיצד ניהלה הלשכה לקשרי מדע (הלק"מ) את מבצע הריגול בארה"ב? מדוע האמריקאים כל כך כועסים? ואילו מאמצים נעשו על מנת לשחררו?

להלן תקציר ההרצאה "האמת מאחורי פרשת יונתן פולארד", פרי עטו של מר משה כץ:

פולארד, אזרח אמריקני, היה אנליסט אשר עבד במודיעין הצי האמריקני כאזרח.

בתקופה שבין יוני 1984 ועד ללכידתו בנובמבר 1985, העביר אלפי מסמכים מסווגים למפעיליו מטעם מדינת ישראל (הלק"מ – הלשכה לקשרי מדע בראשות רפי איתן), אל"ם אבי סלע ואח"כ יוסי יגור.

התביעה ביקשה להטיל עליו 20 שנות מאסר, אולם השופט, לאחר הוצג בפניו התזכיר מטעם שר ההגנה קספר ווינברגר פסק על מאסר עולם.

אשתו אן נידונה לחמש שנות מאסר. עד היום סורבו כל הבקשות מהגורמים השונים במדינה להקל בעונשו.

כעסם של האמריקנים נובע מהעובדה שפולארד עשה שימוש מופקר בחומר מודיעיני רגיש.

יש להם היסטוריה ארוכה של עונשים חמורים לאנשים שחטאו בריגול או ניסו לרגל (מהנדס אמריקני שניסה למכור מידע לרוסים בשנת 1985, נידון למאסר עולם אך שוחרר לאחר 16 שנים.

למרות שלא נגרם כל נזק הוא ישב בכלא תקופה זהה לזאת של פרופ' קלינברג אשר ריגל שנים רבות לטובת ברה"מ).

פולארד ריגל לטובת ישראל בגלל אהדתו הרבה לישראל. פולארד קיבל כספים עבור פעילותו. הסיבה לכך כרוכה באופן בו שרותי ביון מפעילים את סוכניהם.

פולארד לא היה שונה בכך מסוכנים אחרים. פולארד נתפס בגלל רשלנותו.

לא ברור עד כמה מפעיליו הדריכו אותו להיזהר, לא לשבור שיגרה ולא למשוך תשומת לב מיותרת. פולארד הצליח להרגיז את הממונים עליו. הוא היה עסוק בפעילות הריגול והזניח את עבודתו.

בנוסף לכך הוא הוציא חומר רגיש באופן גלוי, דבר שגרם ללכידתו. פרשת פולארד גרמה לנזק קשה ופגיעה ביחסים המיוחדים בין ארה"ב וישראל.

בעקבות הפרשה, פורקה הלק"מ, ואבי סלע שהיה מיועד לקבל את הפיקוד על בסיס תל נוף נאלץ היה, בלב כבד, להתפטר מחיל האוויר ושילם בכך מחיר אישי כבד. בנוסף לכך הוא לא יכול היה להשלים את הדוקטורט בארה"ב.

במארס 1987, לאחר קבלת המינוי למפקד בסיס תל נוף, הוגש בארה"ב כתב אישום נגד אבי סלע. העונש הצפוי, אם יורשע הוא מאסר עולם וחצי מליון דולר קנס.

בשנת 2015, לאחר ריצוי 30 שנה בכלא, יוכל פולארד להגיש בקשה לקיצור עונשו.

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד