חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מפגש אודות סא"ל מאיר (מקס) בינט

8/05/2012

ב-30 באפריל 2012 נערכה הרצאה בנושא: ''מפגש אודות סא''ל מאיר (מקס) בינט''. בינט היה איש המודיעין הישראלי, שפעל במצרים בשנים הראשונות של המדינה. הרצתה בתו, מישל (מיכל) בינט-דגן.

להלן סיכום ההרצאה:

מאיר מקס בינט – לוחם סתר של המודיעין הישראלי, שפעל במצרים בשנים הראשונות למדינה. במשך כשעה וחצי התוודענו לאיש – לעשייתו, ערכיו, ואהבותיו, דרך ראיונות של חברים לדרך ותיעוד של מאיר בינט, רגעים מרגשים ותקופות בחייו.

בתחילת המפגש הקריאה מישל בתו קטע מרגש שמאיר כתב, המביע את אהבתו לארץ ישראל – "בית פשוט בית", בהמשך נתנה רקע מתומצת לתקופה שבה פעל בינט במצרים – היחסים הבינלאומיים בין המעצמות, הרצון של בריטניה להוציא את כוחותיה ממצרים בתנאי שהשלטון שם יציב ומסוגל לנהל את המדינה, השינויים הפוליטיים שעברה מצרים, איזה מידע על מרגל בארץ אויב באותה תקופה להשיג, מה עשו שם מחפשי המקלט הנאצים, והזהות החדשה - ישנה שמאיר לקח על עצמו לצורך המשימה.

במרכז הערב הוקרן סרט התעודה "מצבה במעלה ההר", שביים חיליק נאמן. הסרט נוגע בתקופות שונות בחייו של בינט, כולל התנדבות במגן דוד אדום, עבודה באבאדאן באיראן, לשם נשלח ע"י סולל בונה לעבוד במפעל הזיקוק האנגלו – איראני, שם בשעות הפנאי הדריך נוער והכין אותם לעלייה ארצה. בהמשך, הצטרפות ל"גדעונים", פעילות חשאית בגבול איראן - עיראק, לימודים בצפון אנגליה והמשימה האחרונה, שממנה לא שב.

מאיר בינט הגיע עד "החלונות הגבוהים" במצרים, נפגש והתיידד עם מוחמד נגיב, שהיה נשיא המדינה ברוב התקופה. הוא נחשף בגלל ששולחיו לא דאגו לשמירה על מידור, ובעקבות  נפילת הרשת, מה שנקרא בהיסטוריה הישראלית "עסק הביש", הגיעו גם לבינט. לאחר חמישה חודשי חקירות ועינויים בכלא בקהיר – בחר לשלח יד בנפשו, בנר שני של חנוכה, 21.12.1954.

לאחר הסרט ענתה מישל על שאלות המשתתפים, והראתה את הספר "המרגל שהושכח", מאת ד"ר שאול ובר, שיצא לאחרונה בהוצאת מעריב.

הננו מבקשים להודות למישל על הרצאתה המעניינת, הממצה והמאלפת ביותר. אכן, פרשה עלומה שלא רבים יודעים עליה מספיק.

מישל מעבירה הרצאות אלו בהתנדבות ומשמשות אות מופת ונר תמיד לזכרו של אביה.

יישר כח.

אתר שהוקם ע''י מישל לזכרו של מאיר (מקס) בינט

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד