חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סיור בעקבות אריאל שרון

27/09/2015

חברי הסניף חתמו את אירועי הקיץ בטיול ייחודי בעקבות אריאל שרון ז"ל (1926-2014), האדם שהותיר חותם משמעותי בדפי ההיסטוריה של ארץ ישראל.

 

הסיור החל בכפר מל"ל, אשר נוסד בשנת 1912 כמושב פועלים, מקום ילדותו של אריאל שיינרמן, בנם של ורה ושמואל, שעסקו בחקלאות כמו יתר אנשי הכפר, אך במרקם הקהילתי של הכפר היו הוריו יוצאי דופן ולא קיבלו את אורח החיים השיתופי. אריאל ספג בביתו אווירה אנטי ממסדית, גדל כילד שונה ולמד כי האחריות לעיצוב עולמו מוטלת עליו. בכפר מל"ל ביקרה הקבוצה ב"צריף הראשונים", אשר נבנה בחורף 1921 ובמוזיאון "עין-חי" - מרכז לשימור מורשת המושב.

 

מכפר מל"ל המשיכה הקבוצה לאזור מודיעין, בעקבות סיפור יחידה 101. הנקודה הבאה בטיול הייתה "נבי סמואל" - קבר הנביא שמואל. המקום מתקשר לאריק שרון בעקבות מבצע כושל בימי מלחמת העצמאות בכיבוש הכפר נבי סמואל במטרה לנתק את ירושלים מרמאללה. לימים למד אריק שרון באוניברסיטה העברית לימודי היסטוריה, חזר לשירות קבע והקים (בשנת 1953) את יחידה 101, אשר ביצעה פעולות מוצלחות ולאחר כחמישה חודשים התאחדה עם גדוד 890 של הצנחנים.

 

במהלך הסיור הזכיר המדריך גם את פעולת ה"חץ השחור" עליה פיקד אריק שרון בשנת 1955 בעקבות ההסתננויות מעזה. אנדרטת "החץ השחור" הינה אתר זיכרון גדול למורשת הקרב של הצנחנים בתקופת פעולות התגמול. הקבוצה שמעה את סיפור הקרב הנורא בלטרון, בו נפצע אריק שרון פציעה קשה, האנדרטה הוקמה ע"י מפקד הגדוד שהשתתף בקרב, אשר לוי.

 

בהמשך חלפו המטיילים ליד חוות השקמים, שהייתה למרכז חייו של אריק שרון עם רעייתו לילי ושני ילדיו, משם טווה את דרכו הפוליטית. ממול החווה, על גבעת הכלניות, מוצבים קבריהם של אריק שרון ורעייתו האהובה לילי.

 

אחד האירועים הדרמתיים הנקשרים עם אריק שרון הינו ההתנתקות, אשר נעשתה ביוזמתו ותחת הנהגתו בשנת 2005. הטיול נחתם בביקור משמעותי ומרגש במיוחד ביישוב ניצן, אשר קם לאחר ההתנתקות. בניצן הוקם "מרכז למורשת גוש קטיף" להנצחת מורשת הגוש וצפון השומרון. סיפור ההתנתקות מגוש קטיף מסופר דרך ההיבט האנושי, (בסרט שמוקרן במקום). סיפורם של 21 יישובים פורחים, חקלאות מפוארת, שלושה דורות של משפחות שחיו במקום במשך 28 שנים. הסרט המוקרן במרכז המורשת, מסופר דרך עיניו של ילד, תושב המקום. הביקור בניצן השאיר ללא ספק את החברים בתחושת מועקה וכן עם מחשבות מרחיקות לכת.

 

במקרה, או שלא במקרה, בדרכנו לפתח תקווה חלף האוטובוס דרך פארק איילון ע"ש אריאל שרון, בו מרכז מבקרים לכל המשפחה, הר הזבל חירייה, המספר את סיפור שיקומו והפיכתו ממזבלה לאומית לפארק ירוק ופורח.

 

היה זה טיול מיוחד וערכי שהשאיר את החברים עם חומר רב למחשבה.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד