חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נפתלי שגיא ז"ל - דברים לזכרו

יו"ר סניף כפר סבא, ששימוש גם יו"ר ועדת ההתנדבות הארצית של "צוות", הלך לעולמו ב-5.5.2015. לפניכם דברים שנכתבו לזכרו
14/06/2015

דברים לזכרו – כתבה לאה אופיר, מזכירת סניף "צוות" כפר סבא

אבל כבד ירד על גמלאי צה"ל, חברי ארגון "צוות" והנהלתו ועל תושבי העיר כפר סבא, עת נודע דבר פטירתו של יו"ר הסניף נפתלי (נפתול) שגיא. אדם אהוב, נערץ וידידם של רבים. אדם שהכינויים "מלח הארץ" ו"דמות מופת" יאים לו, מבלי חשש לקלישאות.

פטירתו, ביום שלישי 5.5.15, ביום בו תוכנן אירוע הוקרה למתנדבי "צוות" של סניף כפר סבא, יש בה סמליות, המעלה על נס את חלקו, מעורבותו ואמונתו בחשיבותה של ההתנדבות, באשר היא.

נפתלי שגיא, יליד לוקסמבורג, עלה לארץ בגיל חודשיים עם הוריו שנמלטו מאימת הנאצים. גדל והתחנך בפתח תקווה ולימים, נטע את ביתו בכפר סבא. כאן הקים משפחה לתפארת. הוא ואשתו חנה, גידלו יחד שלושה ילדים ועשרה נכדים.

נפתול, בעל תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל, עסק במחקר היסטורי בתחום כוחות המגן מאז קום המדינה. הוא  שרת 25 שנה בצה"ל, בזרוע היבשה, בתפקידי שדה, בין היתר, כמג"ד וכסגן מפקד מרחב שלמה, ובתפקידי מטה כראש ענף תעסוקה מבצעית, כוננות והדרכה והשתחרר בדרגת אלוף משנה. לאחר שחרורו שימש 10 שנים כמזכיר מועצת הפועלים בהסתדרות בכפר סבא. משסיים תפקיד זה נרתם לפעילות התנדבותית ב"משרה מלאה" ב"צוות", הן כיו"ר הסניף והן כיו"ר ועדת ההתנדבות הארצית.

נפתול, אשר גדל על ברכי הערכים של תנועת העבודה, ינק, ספג והטמיע בתוכו את אהבת האדם והארץ, את המחויבות לזולת, ואת הצורך לתמוך בכל מי שנקרה בדרכו וזקוק לכך. ערכים אלה באו לידי ביטוי בכל אשר עשה, כאיש צבא וכאזרח, כחבר, כמנהיג וכאיש משפחה. תמיד נהג בנעימות, בחיוך מלא אנרגיות ובנכונות להתמודד עם כל קושי. עד יומו האחרון לא הפסיק לחפש אתגרים עמם ניתן להתמודד, תחומים בהם ניתן לתרום ולשפר ואנשים אותם ניתן לגייס למען הקהילה. דרך פעולתו אופיינה בסימון מטרה, תכנון דרכים למימושה, קריאת "אחרי" והסתערות נמרצת על מנת להביא לביצועה.

נפתול הצליח לסחוף אחריו רבים וטובים מחברי סניף "צוות" בכפר סבא, לרתום אחרים לעשייה, מבלי להתנשא מעליהם ולקחת חלק פעיל בכל תחום. בכך ייצר תשתית רחבה של התנדבות ומתנדבים, אשר רואים חשיבות ממדרגה ראשונה לסייע ולתרום לזולת. נפתול העמיד את "צוות" בחזית ארגוני המתנדבים בעיר ונוכחותם, בכל תחומי ההתנדבות בעיר, זוכה להכרה ולתודה.

בחודש מרץ, כחודשיים לפני פטירתו, זכה לקבל את עיטור "איש השנה בהתנדבות" מטעם ארגון "ליונס". בנימוקי הוועדה למתן התואר נכתב כי "שגיא בן 80 וב-20 השנה האחרונות הוא פעיל, על בסיס יומי, במגוון פעילויות התנדבות בקהילה בכפר סבא ומחוץ לה". עוד נאמר שם כי "שגיא מרצה שנים רבות בבתי הספר התיכוניים בעיר על מורשת קרב, יזם הקמת גדוד מתנדבים לשעת חירום בעיר, מסייע למשפחות נזקקות, חבר בעמותת 'עלים' לטיפוח בני נוער מהעדה האתיופית ומלווה נוער שוליים, עד לגיוסם לצה"ל. הוא יו"ר סניף כפר סבא של ארגון "צוות" ויו"ר ועדת ההתנדבות הארצית". אין ספק שנפתול ראה בהתנדבות שליחות, דרך חיים שלאורה צעד והתנהל.

רגישותו הרבה וניסיונו העשיר, בצד אופיו הנינוח, צניעותו, נועם הליכותיו ואהבת האדם הטבועה בו הביאוהו לראייה רחבה, ליכולת ניהול והתנהלות כמנהיג מוכשר וכריזמטי. מנהיגותו, מנהיגות שקטה ומשתפת, הנוהגת ביחס הוגן ושווה לכל אדם על איכויותיו וחולשותיו, מתוך שאיפה לקדם מהלכים. הוא ניהל את הסניף בשקיפות ובשיתוף מלא עם חברי הנהלת הסניף, הנהיג, הקשיב, ויסת ותיאם. בכך הפך את הסניף לאחד הטובים והמובילים מבין סניפי "צוות" בארץ. סניף שחלק גדול מהחברים ראו בו בית שני ומרכז חברתי.

אין ספק שנפתול יחסר לכל מי שזכה לעבוד עימו או לשהות בחברתו.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

 

מתוך דברי ההספד שנשא תא"ל (מיל') אברהם אלמוג, כנציג כל 1,300 חברי סניף "צוות" בכפ"ס:

נפתול, נפתלי שגיא, אנחנו מרכינים ראש בפניך ביום עצוב ומלא תוגה זה, אנחנו המומים, קשה להאמין שלא נתראה, שלא נדבר יותר.

חבר יקר, חבר אהוב, הייתה בינינו, ביני ובינך, בינך ובין כולנו, מערכת יחסים ייחודית, מערכת יחסים המבוססת על הערכה רבה, הערכה הדדית. קשה שלא להעריך אדם כמותך: אדם ישר, הגון, חבר, דואג, מתנדב, ערכי, צנוע, נעים הליכות, אוהב אדם, מסביר פנים, חכם ומלומד. "מלח הארץ" נאמר עליך. ללא אנשים כאלה החיים תפלים.

נפתול, כל פועלך, כל צעד שבו נקטת היה יסודי וטוב. היית הגון ביחסך לכולם. בעל כושר ניהול ומנהיגות ייחודית בעל תחושת שליחות, ראה את ההנהלה שגיבשת סביבך, את הרוח המפעמת, המובילה ומאירת הפנים, הנהלה יוזמת תורמת ועושה הכל למען החברים – ללא הפסקה וללא לאות.

הערכתי מאד את ידענותך בתחומים רבים. אהבתי את דבריך שלך בהרצאות ובמפגשים השונים, לא שאלת שאלות, התייחסת לנאמר, הבהרת, הרחבת, העמקת בנושא המדובר. כל פעם הפתעת אותי מחדש, היית ידען גדול, השתוממתי מגודל היריעה של למדנותך.

הנהגת והובלת את אחד הסניפים הגדולים של ארגון צוות. כמה פעלת לערב כמה שיותר חברים. בדבריו של יו"ר "צוות", ד"ר ברוך לוי, בספר "מורשת סניף צוות כפר סבא", נכתב "סניף כפר סבא יכול לשמש מופת לסניפי ארגון צוות במעורבות החברים ובפעילות הענפה". אלו דברים שנכתבו עבורך. אתה הובלת, אתה היית בראש.

ההתנדבות הייתה בנשמתך, היא הייתה שליחות בשבילך, הפכת אותה לדרך חיים. יש לקרוא את ההמלצות שנכתבו עליך לקראת קבלת תואר מתנדב השנה. באילו מילים יפות קישטו את אישיותך. הרצון לתרום בער בעצמותיך. המחויבות לזולת הייתה נטועה בך.

נפתול, אתמול, 5.5.2015, ביום שבו הלכת לעולמך, היה אמור להתקיים כנס מתנדבים של סניף כפר סבא. הנהלת הסניף ברגישותה הרבה החליטה לדחות הכנס בטענה, כי לא ייתכן לקיים כנס התנדבותי ללא נפתול. כמה סמלי, כמה מרגש, כמה עמוק שהלכת לעולמך ביום שבו היה צריך להתקיים כנס זה.

אנו ננצור זכרך, הלכת מאתנו כשהינך נושא תפקיד היו"ר. הכאב עצום, אנו משתתפים בצער המשפחה. נפתול בשבילנו הוא לא עוד מישהו שהלך לעולמו.

יהי זכרו ברוך.

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד