חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טיול לגליל התחתון

29/12/2013

בתאריך שבנדון יצאו חברי "צוות" סניף חדרה והשומרון לטיול בגליל התחתון.


את הפסקת הבוקר בדרכנו לצפון ערכנו הפעם בצומת אלונים, שם אכלו החברים את ארוחת הבוקר שהביאו עמם ולגמו קפה.


הגליל התחתון משתרע מצפון לעמקים ועד לשולי הגליל העליון, בכביש הרוחב מעכו במערב ועד צומת עמיעד במזרח.


תחילת הטיול, המודרך ע"י שבתאי קו, חבר "צוות" סניף נתניה, הייתה באתר ההנצחה לחללי הבדואים, אשר ממנו נשקף אתר אשכול של המוביל הארצי. באתר זה קיבלו החברים סקירה מקיפה ממנהלת האתר, עליזה, המטפלת במשפחות השכולות בנושאי מנהגי העדה והאוכלוסייה הבדואית, תהליך הגיוס של אוכלוסייה זו לצה"ל, שירותם, הכשרתם וכיו"ב. לאחר כשעה וחצי של סקירה מעניינת זו יצאו החברים לסיור בחדר ההנצחה ובאתר עצמו, המשתרע על שטח נרחב ובו מונומנטים רבים מתקופת השירות של אותם חיילים, תוך ציון יחידותיהם.


מאתר זה המשכנו צפונה, כאשר אנו עוברים בתל חנתון ושומעים מהמדריך את סיפור התל במקרא, וממשיכים על הציר למצפה הררית הצופה לבקעת בית נטופה והוקם במסגרת תכנית המצפים, שהגה אריאל שרון בהיותו שר השיכון, תכנית זו נתנה תנופה רבה לתוכנית יהוד הגליל. מהתצפית בכניסה להררית צפינו גם בתעלת המוביל הארצי הפתוחה, העוברת באמצעה של בקעת בית נטופה.


לאחר סיור זה בנופי הגליל התחתון נסענו לפגוש את גמלאי צה"ל החבר פרץ אלבז, שהקים במצפה אבטליון בית בד. קיבלנו מפרץ סקירה מקיפה על ייצור השמן לסוגיו, על סוגי הזיתים וגידולים בארץ, על יכולת האמידות של השמן באריזות השונות, ועל מוצרי הלוואי שניתן לייצר מהשמן ומעץ הזית. לאחר שהחברים רכשו ממוצרי בית הבד, כל אחד לפי רצונו ויכולתו, אכלנו את ארוחת הצהריים במקום.


לאחר ארוחה דשנה זו נסענו לכפר הערבי העתיק כאוכאב אל הודג'ה, בו ביקרנו בקבר שיח עתיק המשמש כיום כאתר עלייה לרגל ותפילה של המוסלמים.


עם סיום סיור זה שנמשך יום שלם ועמוס הסברים ותצפיות, חזרנו למקום מושבינו.

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד