חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

זיכרון מעוות

12/06/2012

 

אני מעוניין לעמוד על שני עיוותים מהותיים קשים, לדעתי, שנפלו בשלל הדיבור על מלחמת לבנון הראשונה.  הראשון קשור למשך המלחמה. כמעט בכל המקומות המלחמה מתחילה ב-6 ביוני 1982 ונגמרת ביציאה מלבנון, ב-24 במאי 2000. לכן קוראים לה מלחמת 18 השנים, המלחמה הארוכה ביותר בתולדות ישראל. ואני טוען כי זהו עיוות, אם לא זיוף ושקר מכוונים.  

 

על פי כל הגיון והבנה של אדם סביר ניתן לראות את סיומה של מלחמת שלום הגליל ביוני 1985, אז השלים צה"ל את יציאתו מלבנון על פי החלטת ממשלת המערך. מרגע זה אין יותר מלחמה. מדינת ישראל חדלה מכל מעורבות בנעשה בביירות ובשאר לבנון, ומאפשרת לסורים להשתלט על לבנון, ואף להפעיל את חיל האוויר שלהם נגד מטרות בביירות. מרגע זה ישראל מתעניינת בדבר אחד - אבטחת הגבול והגנה על יישובי הצפון. את זה היא עושה באמצעות רצועת ביטחון צרה בדרום לבנון. את עיקר הנטל של הרצועה הזו נושא צבא דרום לבנון, כאשר צה"ל מחזיק שם 12 מוצבים. מ-1985 עד 2000 מה שמתנהל בצפון הוא לוחמת ביטחון שוטף לאורך הגבול. בשום אופן לא מלחמה שהיא המשך לזו שהתחילה ביוני 1982. מי שאומר כך טועה ומטעה, ואיני רוצה לגלוש למניעיו. אגב, גם לפני מלחמת של"ג, הייתה רצועת ביטחון באזור הדרומי של דרום לבנון. היא נקראה אד"ל, אזור דרום לבנון, תחת פיקודו של רס"ן סעד חדאד, הנוצרי לבנוני. צה"ל "טייל" שם חופשי.  אפשר להתווכח אם היה צורך להקים מוצבים של צה"ל ברצועה, אבל להפוך את לוחמת הבט"ש להמשכה של מלחמת של"ג זה עיוות היסטורי ברור.

 

העיוות השני נוגע לתוצאות מלחמת של"ג. מרוב דיבורים על המחדלים, הכישלונות והרעות של המלחמה, והיו גם היו כאלו, נשכח דבר אחד פעוט. צה"ל ניצח בה, בסופו של דבר. באוויר - ההישג של השמדת טילי הקרקע-אוויר הסוריים היה בעל משמעות אסטרטגית מרחיקת לכת, הן ברמה האזורית והן ברמה העולמית; ביבשה - הכוח הלוחם של הפלסטינים בדרום לבנון (שמנה כ-15,000 איש) רוסק, ואלו ששרדו נאלצו לעזוב את לבנון, ברובם הגדול. זאת הייתה המלחמה הראשונה של צה"ל נגד ארגון, ולא נגד מדינה; זאת הייתה הפעם הראשונה שצה"ל נלחם במחנות הפליטים; זאת הייתה המלחמה הא-סימטרית הראשונה של צה"ל (בצד מלחמה קלאסית נגד הצבא הסורי בלבנון). וראה זה פלא, הוא לא רק ניצח, אלא שהניצחון קיבל את הסמל המובהק שלו כאשר ערפאת עלה על הספינה האחרונה בנמל ביירות שהובילה את שרידי צבאו לקצוות העולם הערבי. השאריות הדלות שלהם הוחזרו ל"שטחים" במסגרת הסכם אוסלו. דמיינו לעצמכם דבר דומה עם החמאס והנהגתו בנמל עזה.

 

אם יש דברים שמאפיינים את צה"ל של 1982 מול צה"ל במלחמת לבנון השנייה, הרי הם באים לידי ביטוי בדברים הבאים של אלוף (מיל') דורון רובין: "עם החטיבה  שלי עברתי 80 קילומטרים בארבעה ימים, בשטח הררי, והגעתי ליעד שנקבע לי, כביש דמשק-ביירות. במלחמת לבנון השנייה, בקושי התקדמו כמה קילומטרים בלמעלה מ-30 ימים, בלי לדעת מה הוא היעד.

 


תא"ל (מיל') עמוס גלבוע - בעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד