חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האם קיימת אפשרות לפוץ' בישראל?

הפיכות מודרניות עושות שימוש במדיה האלקטרונית, בתקשורת, במניפולציות על דעת הקהל, בהדלפות חסרות שחר, מסמכים מזויפים, תצלומים מעובדים בפוטושופ, ובערכאות משפטיות. להלן תסריט לא מופרך לחלוטין להפיכה כזאת בישראל. מאת ד"ר שמואל גורדון
13/09/2011

התשובה הפשוטה לשאלה היא כך, זה אפשרי. תשובה אינטליגנטית יותר נמצאת כאן: אנו מורגלים בהפיכות הנישאות על כידונים מדממים, בהסתערות גדודים חובשי כומתות אדומות וקנים לוהטים, המונים משולהבים שמלאה סאת סבלם, עוצר ברחובות וגוויות בצמתים. הפיכות כאלו עברו מהעולם החופשי, הליברלי, המערבי.

 

הפיכה (קוופ או פוץ') מוגדרת במילון "החלפת האיש או הקבוצה השלטת במדינה שלא על פי כללים קיימים לחילופי שלטון". הפיכות מודרניות עושות שימוש במדיה האלקטרונית, בתקשורת, במניפולציות על דעת הקהל, בהדלפות חסרות שחר, מסמכים מזויפים, תצלומים מעובדים בפוטושופ, ובערכאות משפטיות. הציבור וקבוצות העלית עדיין אינם ערים לסוג זה של פוטש או הפיכה, ולכן אינם נוקטים אמצעי הגנה ראויים כנגדו.

 

כיצד עלולה לבוא הפיכה? לא אצלנו חלילה וחס:

 

רוה"מ בעל דימוי חסר ביטחון ויציבות, החלטותיו מתקבלות ומתבטלות מפעם לפעם, בעיות קשות בבית מפריעות לו לתפקד. פוזל לבחירות יותר מלביטחון ישראל, עננים של שימוש בכספי ציבור מרחפים מעל ראשו.

 

מוגשת סדרת תלונות ותביעות משפטיות, פליליות ואזרחיות נגדו, החל מתביעה על אי תשלום חובות, קבלת שוחד ענק שבו קנה את ביתו בסביון, סדרת מינויים של אנשי שלומו, וכלה בהטרדה מינית.

 

מודלפים מסמכים לויקיליקס שבהם רוה"מ מתחנן להישרדותו בפני האמריקאים, מציע ויתורים מפליגים לפלסטינים, מתכנן עם זמביש הקמת עיר נוספת צפונית לרמאללה, צילום של בקשת גירושין לבית המשפט, ווראות עיקול רכושו. (הכול כמובן עורבא פרח).

 

מערכת הביטחון, תעשיות הביטחון, והמוני עובדים שסובלים מקיצוץ תקציב הביטחון, מצטרפים למתקפה התקשורתית ומתלוננים שהורה להפסיק פרויקט ביטחוני חיוני שאילו היה מתבצע, היו נמנעים פיגועים עתירי נפגעים.

 

לא די בכך, עתירי הון שהפכו את כלכלת ישראל לפרה חולבת, ספגו לאחרונה כמה מכות קשות בהנחיית רוה"מ, שהזדעזע מעושק המשאבים הלאומיים. בתגובה הפעילו את אמצעי התקשורת שלהם למסע תקשורתי מתוחכם, למימון והפצה של סקרי דעת קהל חסרי בסיס, דיווחי כתבים להשכיר על דמורליזציה לאומית, סרטוני יוטיוב מפוברקים, מיליוני מסרונים משמיצים, ו"שכנוע" נבחרי העם להצביע כאוות נפשם (של עתירי ההון כמובן).

 

מה עוד צריך? קמה מהומת אלוהים, רוה"מ מואשם מימין ומשמאל בחוסר שיקול דעת, באי יכולת לתפקד, בשחיתות פוליטית, כלכלית, ובוגדנות אישית.

 

הקש ששובר את גב הגמל הוא "מערכת אכיפת החוק", במרכאות כפולות ומכופלות: פרקליטות המדינה, בתיאום עם היועץ המשפטי, יוזמת כתבי אישום גולמיים, מערכת המשפט משתפת פעולה נוכח חומרת העברות ומקדמת פתיחה חפוזה של המשפט והקראת כתב אישום גורף ומזעזע.

 

רוה"מ מגיש במו ידיו את ראשו לגיליוטינה ואת התפטרותו, אך אל נטעה, זוהי הדחה, הפיכה, פוץ1 במתכונת המודרנית. הטרויקה עולה לשלטון, מחלקת את העוגה בין חבריה, מאחדת את שלוש המפלגות ל"מפלגת העם", ובא סוף לדמוקרטיה של ישראבלוף.

 

נדמה שזהו סיפור מופרך לעתיד לבוא. אולם מה צר להיווכח שהפיכה דומה לזו כבר ארעה בישראל ולא מזמן. היה זה ראש הממשלה מר אהוד אולמרט שנאלץ לוותר על כסאו בלחץ הדלפות, האשמות, ועיצוב דעת קהל שראתה בו אדם תאב בצע ללא גבול. המנוף האחרון להדחתו היה העדות המוקדמת וחסרת הצידוק, של מר טלנסקי, עדות שניתנה זמן רב לפני שהחל המשפט, כאשר לא ניתנה לרוה"מ האפשרות להתגונן באמצעות עדי הגנה. משרדי פרקליט המדינה, היועץ המשפטי ומערכת המשפט חברו יחדיו ונתנו את הבעיטה המכרעת להדחת רוה"מ מכהן.

 

המקרה של גלנט גם הוא עונה על אותם מאפיינים של פוץ' מודרני: הדלפות אנונימיות, מסמכים מפוברקים, תמונות מעוותות, תקשורת מגויסת ו"מערכת אכיפת החוק" משת"פית, חברו יחדיו לביטול מינוי רמטכ"ל. (למען השקיפות, גם כותב שורות אלו נפל בשבי רשת קורי עכביש זאת, ועל כך הוא מצטער עד עומק נפשו).

 

זוהי תשובה ניצחת לשאלה האם תיתכן הפיכה, האם ייתכן פוטש בישראל? הצבא אינו מהווה איום, אלא אותה קואליציה תקשורתית-אלקטרונית-משפטית המשתלטת בסיוע אינטרסנטים על כל חלקה טובה ובמיוחד על חלקה במערכת השלטון.

 


הכותב היה טייס וקצין בכיר בחיל האוויר

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד