חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דעה: צה"ל חייב להתנדב ולוותר על 3-4 מליארדי שקל

כדי לשמור על תמיכת העם שומה על קברניטי צה"ל לוותר מרצונם על נתח נכבד מתקציב הביטחון לטובת המהפכה החברתית. טור של אל"מ (מיל') ד"ר שמואל גורדון
16/08/2011

צה"ל הוא צבא העם ואסור לו לאבד את תמיכתו. אם יאבד את התמיכה, שום תקציב לא יעזור לו, שום טכנולוגיה, שום מערכת נשק. כבר אמר קיסר רומאי גדול: אוי ללגיונות שהעם אינו תומך בהם עוד. יש לנו צבא חזק, מצויד במיטב מערכות הנשק שכישרון אנושי מסוגל לפתח וליצר, יש לנו צבא גדול מאוד שמסוגל להתמודד עם כל איום צבאי ישיר ואפילו עם כמה איומים גם יחד.

 

יש איומים קיומיים, כאלו שעולים על אתגרים חברתיים, חינוכיים ותרבותיים. כי אלו יכולים לחכות; אך איום קיומי יכול להשמיד את המדינה הזאת. עבור איומים אלו יש להקצות את המשאבים הדרושים. אולם, יש הרבה איומים ביטחוניים שאינם קיומיים, והם אמורים להתחרות על משאבים עם צרכים לאומיים אחרים כמו בריאות, חינוך, רווחה, ואפילו איכות חיים.

 

מערכת הביטחון אינה נוטה להבדיל בין איומים קיומיים לבין איומים שאינם קיומיים. היא דורשת את מלוא המשאבים לצרכיה, ומנצחת ברוב מאבקיה; אם אינה מצליחה לפני חוק התקציב הדו-שנתי, היא משיגה תקציבים נוספים במשך השנה. כך זה פועל.

 

ועוד בכייה אם כי לא לדורות. ועדות שונות, החל מוועדות קבועות כמו ועדת חוץ וביטחון, וכלה בוועדות אד הוק כמו ועדת ברודט, גם הן לא עשו הבחנה ראויה בין צרכי ביטחון חיוניים לצרכים שמשתווים לצרכים לאומיים אחרים. התוצאה היא שתקציב הביטחון התנפח עד ל-55 מליארד ₪. אתם מבינים – 55,000 מיליונים של שקלים חדשים!

 

המהפכה החברתית זעזעה את אמות הסיפים, היא העירה מרבצם רובדי חברה שמעולם לא עלו על בריקאדות במדינתנו. ייתכן שהמהפכה תאבד גובה, שכן המארגנים חסרי ניסיון וכנגדם משרדי האוצר, רוה"מ, ומה לעשות, גם משרד הביטחון, יודעים כמה דברים איך ממסמסים ועדות מקצועיות, איך מורחים את החלטותיהן, ואיך מדשדשים רגליים במי אפסיים כדי לא ליישם אותן. אולם כשרובדים מעוטי יכולת והמיעוט הערבי שמופלה גם הוא לרעה, יראו ממעמד הביניים וירימו ראש, לא יפגינו עם שירי משוררים, אלא עם אלות ונבוטים. והמשטרה? אתם חושבים ששוטרים יכו את נשותיהם המפגינות? השרפות בלונדון אינן אלא קצה הקרחון, ראו הוזהרתם.

 

וכאן ניצבת לפניכם, קברניטי צה"ל, משימה לאומית. אין כוונה להוליך עליכם אימה, אלא לשכנע שעל צה"ל להתנדב כדי למנוע כאוס. צה"ל אינו יכול לעמוד מנגד, צה"ל אינו יכול לרחוץ בניקיון כפיו כאשר הצרכים החברתיים הופכים לקיומיים. אין זו סוגיה מדינית שהצבא אמור להדיר עצמו ממנה. זוהי סוגיה שהמטכ"ל חייב לדון בה; להזכירכם, משרתי הקבע בצה"ל שייכים לאותו מעמד שהתיישב במאהלים.

 

הפעם עליכם להתנדב למשימה חיונית. משימה קשה, כבדה משאתה בשיניים; אך אינה כרוכה בדם, אלא רק בדמים – כסף, תקציב, משאבים. עליכם להתנדב לוויתור על שלושה-ארבעה מיליארד שקל מתקציב הביטחון בשנת 2012 ולהמשיך בכך בשנתיים הבאות.

 

אוי לכולנו אם המהפכה החברתית תצביע על צה"ל כגורם מרכזי למצוקות החברתיות; שלא יהיה ספק בלבכם, הוועדה הממשלתית תצביע על מערכת הביטחון כמקור תקציבי עיקרי (בצד ההקצאות להתנחלויות ולחרדים). מוטב לצה"ל לוותר מרצונו על חלק מהתקציב ותמורת זאת יזכה בתמיכה עממית שאין חשובה ממנה לעתידו; הרבה יותר מאשר התמורה השולית הפוחתת של תקציב הביטחון.

 


הכותב היה טייס וקצין בכיר בחיל האוויר

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד