חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

קשה באימונים - קל בקרב

השר להגנת העורף ומערכת משרדו עושים ימים כלילות כדי להכין את החזית האזרחית והעורף למלחמה, וזאת רואים האזרחים בתרגילי "נקודת מפנה". לא ברורה אדישות הציבור ויש לעשות דבר בנושא. דעה
3/07/2011

תרגיל "נקודת מפנה 5" להגנת העורף בחירום אכן הסתיים זה עתה ואנו, האזרחים הפשוטים, למדנו מהתקשורת שהתרגיל בא לבחון ברמה הלאומית איך פועלות המערכות ולהחדיר את המודעות לציבור, וכל הכבוד לכך.

עניין כשרות מערכות השלטון הממלכתיות ושירותי העזר השונים שהופעלו בתרגיל נראה לנו מבחוץ סביר ביותר, ויש להניח שיבחנו, יחקרו ויפיקו מהם את הלקחים לתרגיל הבא. אך עניין מודעות ותרגול הציבור, לדעתי, שוב לא מיצה את עצמו כי הוא לא הורגש, ואדישות הציבור המופגנת בלטה למרחוק, ויש לעשות דבר בנושא, ולהביא זאת בחשבון בתרגיל "נקודת מפנה 6".

כולנו למדנו מקדמת דנן, וגם יודעים זאת, שככל שתנאי התרגיל קרובים יותר לתנאי המציאות, כך הוא גם מוצלח יותר ומשיג את מטרותיו. לכן, בעניין אדישות הציבור צריך לקבוע בתרגיל הבא שיבוא עלינו לטובה את שילוב הציבור בתרגיל בין אם מרצון ובין אם לא מרצון.

למשל: הפסקת עצירת התנועה האווירית בארץ לזמן קצוב, השבתת קווי התחבורה, כולל רכבות, לפרק זמן נתון, וחסימת עורקי תחבורה ראשיים. הכול כדי שהאזרחים ירגישו אפילו מזער ממוראות המלחמה הבאה. למשל, מהי המשמעות לעמוד בפקק כמה שעות אם לא יישמעו להוראות העורף ולא ישהו במרחבים מוגנים או במקלטים בעת "התקפת טילים" לפי ההוראות.

בתרגיל הבא יש לתרגל הפסקות חשמל ומים, השבתת חנויות וקניונים לזמן ממושך, וממש גרימת סבל לאזרח. כך יהיה לו זמן וגם רצון להתארגן, לרכוש ערכות חירום, כולל תאורה, מנות מזון למקלט ואו לממ"ד, ובכלל לחשוב יותר ברצינות על הנושא והאם הוא מוכן למלחמה הבאה.

רק כך תרגיש ותתורגל האוכלוסייה האזרחית, ותחוש את מוראות המלחמה העתידיים. הרי נהיה בתקופת מלחמה, העורף יהפוך לחזית וכולם יתגייסו או יהיה מגויסים, המשק, יש להניח, יהיה די משותק, והאזרח הפשוט צריך להרגיש זאת על בשרו, ולו גם בתרגיל.

הדעה הרווחת, כי אין צורך לתרגל את הציבור, היות שבמציאות, כאשר ייפול ויתפוצץ טיל או פגז, האזרחים בסביבה ירוצו כמו טילים למקומות מחסה או מקלט, טעות ביסודה, כי ההלם והבלבול בעת הזו גדול מאד. איך ירוץ? לאן בדיוק? האם יזכור? היכן מפתחות המקלט בבית? ועוד. את כל זאת חייב האזרח לתרגל מרצון או בלי רצון.

וכמה מילים על אכיפת ההוראות של פיקוד העורף לאזרחים כדי למנוע אדישות - יש לבצע את אכיפת ההוראות בתרגיל הבא על ידי גיוס מספר גדודי מילואים מהעורף, אשר חייליהם יבצעו פעולות שיטור וסדרנות, כפי שהיה בזמנו על ידי חיילי וסדרני הג"א בחבלים ובקטעים (מי זוכר היום מה זה קטע?), וכפי שנהגו הבריטים בתקופת "הבליץ" במלחמת העולם השנייה ובתמרונים לפני כן. חיילי עורף אלה יהיו הכתובות הראשונה לאזרח ויהיו מוסמכים להגיש תלונות ודוחות כנגד אזרחים ומוסדות שאינם ממלאים את ההוראות של פיקוד העורף.

כך נתרגל קרוב יותר למציאות, שלצערנו עלולה להגיע!


הכותב הוא איש עורף ותיק, מקים ומייסד זירת העורף במטכ"ל, אג"מ-מבצעים בשנת 1977, וחבר הנהלת "העמותה לטיפוח מורשת חיל העורף לדורותיו."

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד