חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הצעה לטיול: אל החצבים בחורבת קרתא באזור עתלית

הסיור מוקדש לאזור אתר הזיכרון של עמותת חיל הרפואה (כתבה על העמותה בגיליון "רוח צוות" 94 שהופץ בימים אלה). טיול לחורבת קרתא יכול להיות סיכום נאה לעונת הקיץ. השילוב של שדות החצבים מול חוף הים, מתאים לימי סוף הקיץ
2/09/2010

מאת: זהבית שחרור (סא"ל)

 

שמורת חורבת קרתא נמצאת על כביש הגישה לעתלית, בסמוך למחנה מעצר המעפילים. אחרי שנעבור את תחנת הדלק נראה את "חורשת לימור", שם מחנים את הרכב ויוצאים לסיור.

ראשיתו של המסלול בשביל העולה למרפסת תצפית ומשם דרומה במסלול אליפטי החוזר בסופו לנקודת ההתחלה. הסיור נמשך כשעה עד שעה וחצי, ומומלץ לקיימו לאחר שקיעת החמה (המסלול חשוף לשמש לכל אורכו). הוא מסומן בסימון שבילים בצבע לבן כחול.
 

המרפסת נמצאת על מבנה ששימש כבריכת מים בעבר, וממנה ניתן להשקיף מערבה אל חוף הים התיכון ושרידי מבצר עתלית, שהוקם במאה ה- 13 בידי אבירים טמפלרים. מכיוון צפון ניתן לראות מחנה מעפילים ששימש את הבריטים כמחנה מעצר למעפילים. מבט מזרחה יביא אלינו את רכס הכרמל על פתחת נחל אורן, שמסלול זרימתו מגיע עד למרגלות התצפית. במבט דרומה נוכל לראות את בריכות המלח של עתלית ואת יישובי מישור החוף בדרום הכרמל.

לאורך המסלול נוכל להבחין בצמחייה האופיינית לרכסי הכורכר. מאחר שתנאי המחייה של צמחייה זו קשים הן מבחינת משטר הרוחות מהים והן מבחינת המליחות שהרוח נושאת עימה, התאימה עצמה הצמחייה לתנאים החריגים. הרוחות העזות הנושבות מכיוון הים "מדגללות" את השיחים והעצים למעין צורת דגל, בכיוון הנשיבה. התופעה בולטת במיוחד בחרוב ובאלת המסטיק.

החצב פורח בתקופת הסתיו לאורך המסלול, ופריחתו סמלה בעבר את תום הימים היבשים ותחילת הימים הלחים של הסתיו והחורף. גם כיום יש המאמינים כי פריחה מרשימה של החצב מנבאת חורף גשום ואילו פריחה דלה משמעותה שנה דלה בגשמים. בתום המסלול ניתן להמשיך ולטייל במקומות אחרים באזור, בחוף הים שממולנו או לנסוע מרחק קצר לשמורת חוף הבונים, סיור במחנה המעפילים, טיול לרכס הכרמל וביקור במערת אצבע שממזרח לנו או בשמורות הטבע נחל מערות ונחל תנינים.

 

תודה לבועז תמיר מרשות שמורות הטבע והגנים שסייע בהכנת הכתבה.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד