חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המשבר בשוק המניות, האג"ח וקופות הגמל: כך תתמודדו נכון

הנפגעים העיקריים מבין המשקיעים הם בני 55 ומעלה. מומחה ההשקעות צבי סטפק מסביר את ההבדל בין קופת גמל כללית לקופ"ג מסלולית, מה הן האפשרויות לפעול וממה יש להיזהר ומה ההבדל המהותי בין "משיכה" ל"העברה"
21/11/2008

מאת צבי סטפק,
מנהל ויו"ר חברת השקעות

 

המשבר הנוכחי בשוק ההון העולמי והישראלי הסב הפסדים ניכרים לציבור המשקיעים בישראל. כל משקיע שיש לו תיק השקעות, קרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות השתלמות, מרגיש את הפגיעה שהגיעה גם לישראל.

 

מאז ספטמבר 2008 ההפסדים היו גדולים במיוחד, וזאת משום ששערי המניות צנחו ואיתם גם שערי אגרות החוב הקונצרניות (של פירמות עסקיות), כמו גם אגרות החוב הממשלתיות.

התוצאה היתה כואבת לכל המשקיעים, אך – בעיקר – לבני 55 פלוס, אנשים שנמצאים ערב פנסיה או אחרי פרישה, והסכומים שחסכו  במשך שנים רבות בקופות גמל שנועדו לשמש אותם בשנים הבאות.

אין פלא שחלק מן העמיתים המבוגרים יותר נתקפו חרדה ובצר להם ביקשו למשוך את כספיהם מקופת הגמל, או קרנות ההשתלמות הנזילות שלהם.

אלא, שמהלך זה עלול להתברר כמשגה בגלל שתי משמעויות:

 

האחת: עמית זה מוכר, למעשה, מניות ואגרות חוב המצויות בקופה שלו במחירים נמוכים מאוד.

השנייה: העמית בקופה הופך כסף פטור ממס כל עוד הוא סגור בקופה, לכסף חייב במס מהשקל הראשון שירוויח העמית בהשקעות אחרות, או על הריבית שיקבל בפק"מ, וכך הלאה. חשוב להבין שמשיכת הכסף היא צעד בלתי הפיך. כלומר, אי אפשר יהיה בעתיד להפקיד שוב את הסכומים האלה בקופה.

 

הבעיה העיקרית של הפנסיונרים הינה, שרובם מושקעים בקופות הגמל הבנקאיות לשעבר - כמו עוצמה, גדיש, תמר, בצרון, שריון, שהן כולן קופות גמל כלליות.

רבים אינם יודעים  שקופת גמל כללית היא, למעשה, קופה גמישה, שבה מנהל הקופה יכול להשקיע במניות (וגם באג"ח) כאוות נפשו; לדוגמה, כיום 20% במניות - מחר 60% ואף יותר.


בקופת גמל כללית, חברים תחת קורת גג אחת עשרות או מאות אלפי עמיתים, בני גילאים שונים, מצב
פיננסי שונה, מנטליות השקעה שונה, צרכים שונים, אופק השקעה שונה וכיו"ב, ומה שמתאים לעמית בן 30 לא בהכרח מתאים לבן 60 פלוס.

 

הדרך הנכונה לפעול במצב המשברי כיום היא להתאים את קופת הגמל לגיל העמית ולשאר הפרמטרים הנ"ל,  מבלי לפגוע בזכויות העמית.


זה ההבדל בין משיכה לבין העברה.


העברה הינה  העברת כספי קופת הגמל מחברה אחת לחברה מנהלת אחרת, או ממסלול השקעה אחד למסלול השקעה אחר.


העברה כזו אינה כרוכה בעמלות, ולהבדיל ממשיכה - כל זכויותיו של העמית נשמרות כולל הוותק שלו בקופה, הנזילות של הכספים והפטור ממס. ההעברה מבוצעת בתוך מספר ימי עסקים והיא מהלך פשוט שכרוך רק במילוי שני  טפסים, בלי צורך להגיע לבנק.

 

לעמיתים מבוגרים, שאינם יכולים לעמוד בסיכון של ירידת ערך השקעותיהם בקופת גמל כללית, ורוב העמיתים, כאמור, מצויים כיום בקופה כזו, כדאי מאוד להעביר את כספם לקופת גמל מסלולית.

קופת גמל מסלולית מתמחה באפיק השקעה מסוים. בשוק מצויות קופות גמל מסלוליות בדרגות שונות של סיכון וסיכוי. למשל, קופת גמל שמתמחה באגרות חוב לטווח קצר ללא מניות, שהיא בעלת סיכון נמוך במיוחד, קופת גמל שמתמחה באיגרות חוב צמודות למדד המחירים לצרכן, או באיגרות חוב שקליות לא צמודות, שהסיכון בהן נמוך יחסית, וכך הלאה.

 

מגוון הקופות הקיים בשוק מאפשר לכל עמית להתאים את הקופה למה שמתאים לו. בכל בית השקעות ניתן לקבל ייעוץ בעניין זה.

 

מובן, כי בנוסף לבחירת מסלול ההשקעה המתאים לעמית, חשוב גם לבחור את הגוף המנהל את הקופה.  כאן  יש חשיבות לניסיון ההשקעות של אותו גוף, לתשואות שלו, לרמת השירות שלו ועוד.

חשוב לדעת, שאם בקופת גמל כללית ההפסדים ב- 2008, עד לסוף אוקטובר, למשל, נעו בין 5% ל- 25%, הרי יש קופות גמל מסלוליות סולידיות שעשו תשואה חיובית נאה, או שהפסידו 2%-3% - הרבה פחות מההפסדים בקופות הכלליות.

 

לסיכום, ראוי לחברים להיעזר באתרי האינטרנט של מנהלי קופות הגמל השונות, שם ניתן למצוא מידע מקיף על הקופה המתאימה לטעמו והעדפותיו של כל חבר וכן לקבל ייעוץ אישי.


 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד