חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"שום מכשיר טכנולוגי מתקדם לא יכול להחליף מנהיגות"

עו"ד סא"ל (מיל') אברהם פכטר, לשעבר שופט ופרקליט צבאי טוען כי הייחוד של צה"ל על אויבינו היה וצריך להישאר, במפקדים שהולכים קדימה. בעיניו, אמצעים טכנולוגיים לא יכולים להוות תחליף לכך.
8/09/2008

לא משאירים "פלזמה" שבורה בשטח. "הפלזמה", ותהיה המודרנית והמשוכללת ביותר, לא תוכל להחליף את הקריאה "אחרי" שהיתה סמל למנהיגות, אומץ, דוגמה אישית של מפקדי צה"ל לדורותיהם.

 

מלחמת לבנון השניה, חשפה פן לא מחמיא של צה"ל – משבר מנהיגות שבא לידי ביטוי במקרים רבים מדי. במקרים חריגים, קצינים גם בדרגות בכירות כמו סא"ל, חששו ממגע עם אויב. חמור מכך, דווח על מג"ד בדרגת סא"ל, שביקש שיחליפו אותו בפיקוד על הגדוד ולהשתתף כחייל פשוט - כי לא האמין ביכולתו המבצעית- פיקודית. תגידו, "כנות למופת", או "קצין בכיר שכשל, נבהל או לא מאמין בעצמו להנהיג את חייליו לקרב", נשאלת השאלה  איך הגיע לדרגה בכירה בצה"ל ולמה התייצב למילואים?

 

התיאורים שראינו בתקשורת, לפיהם הקצינים הבכירים מנהלים את הקרבות והמבצעים ממטה או חמ"ל אחורי,  מלא מכשירי טלוויזיה, תוך הזזת "העכבר" וזפזוף בשלט, אינו מתיישב עם תורת הלחימה של צה"ל, עליה התחנכו, חונכו, גדלו והאמינו דורות של מפקדים לאורך כל מלחמות ישראל, החל ממלחמת השחרור.

 

שלא תהיה אי הבנה, שימוש בטכנולוגיה מתקדמת בשירות צה"ל, הוא מהדברים הטובים והמתחייבים. אין תחליף למחשבים, ל"פלזמות", לאמצעי האזנה, ראיית יום ולילה, וכל יתר החידושים לטובת החייל הרגלי, הממונע המשוריין ובכלל לטובת צה"ל כגוף לוחם. אין כל פסול גם בתפיסה של "צבא קטן וחכם".

 

המצאת המזל"ט למשל, והשימוש בו  לסיורים, צילום מודיעין שטח ואפילו תקיפה עם טילים, היא המצאה שערכה רב מאוד לצבא מודרני ומתקדם. אולם מזל"ט, עם כל חשיבותו, והמכשור הטכנולוגי שהוא נושא עליו, לא יוכל לעולם להחליף טייס בשר ודם. יש כבר טייס אוטומטי, שעושה עבודה רבה ומשחרר את הטייס, מטיפול שגרתי, אבל טייס שחושב, דואג, מרגיש, מחליט, נאלץ לאלתר בזמן מצוקה, לתת דוגמא אישית במנהיגותו, מגלה קור רוחו ושולט במצב, שום טייס אוטומטי לא יחליף את האדם, לפחות לא במאה הקרובה.

 

בדומה לכך, רובוט משטרתי, או צבאי, שיכול לבצע ומבצע שירותים שחוסכים בחיי אדם ובסיכונים, לא יוכל לכבוש, להתחפר, לאלתר בשטח תוך כדי קרב להנהיג, לתת דוגמה אישית ולשלוט בשטח ובאוכלוסיה, עדיין לא.

יחד עם זאת, יש מקום נרחב ומשמעותי להיעזר בטכנולוגיה המודרנית המתפתחת לנגד עינינו. לא נוכל להתעלם ממצב בו חלליות טסות בחלל, אנשים מגיעים לירח, מתקנים תקלות ועוברים מחללים אחת לשנייה, תוך צילום ודיווח למרכזי בקרה ושליטה.

 

חדרי מלחמה עם "פלזמות", חשובים ואסור לבטלם. אולם צריך להפעילם בדרך שונה ולהתאימם לשיטות הלחימה החדשות ולמסורת צה"ל, של מפקדים ההולכים בראש המחנה, מפקדים שמסמלים לחיילים מנהיגות ודוגמה אישית. קצינים האומרים "אחרי", גם אם לא צועקים זאת, נוסכים בטחון, שחיי הפקודים שלהם, נמצאים בידיים טובות, מקצועיות ואמינות.

 

במטות המלחמה צריכים לשבת "קציני בקרה ושליטה" מיומנים מוכשרים ומותאמים לתפקיד (כמו בקרי שדות תעופה וחיל האוויר), ולהעביר אינפורמציה ישירה, עדכנית, חייה, און-ליין למפקדים בשטח - קצינים ברמת קציני מבצעים ואג"מ. מפקדי עוצבות, חטיבות וגדודים, מנהלים את המלחמה או המבצע מתוך "חדר הפלזמה", מועלים בתפקידם ופוגעים במורשת צה"ל ובמורשת מנהיגות השדה ודוגמא האישית.

 

קצינים שנפצעים בקרב וממשיכים להנהיג את חייליהם, מפקדים שנפצעים ובורחים מבית חולים כדי לחזור ליחידותיהם, קצינים מפקדים וחיילים, שמסכנים את חייהם כדי לפנות פצועים, לחלץ חיילים לכודים, נפגעים תחת אש כבדה ואלה שמקריבים נפשם ומזנקים על רימון חי, כדי להציל את חייליהם תוך קריאת "שמע ישראל", אלה מפקדי ישראל וצה"ל. אלה קצינים ומפקדים וגאוות עם ישראל, שבמותם מצווים לנו את החיים.

 

ההיסטוריה הצבאית מלמדת כי גדולי המפקדים והמצביאים השאירו את רישומם בדברי ימי המערכות הצבאיות כאשר הם מפקדים מהשטח, החל באלכסנדר הגדול, יוליוס קיסר, חניבעל, נפוליאון, רומל, פטון ועד למפקדי צה"ל לדורותיהם.

 

"המיתוס" של המפקדים בצה"ל, עליהם התחנכו דורות, בעלי הצל"שים שחרפו נפשם - ומפאת קוצר היריעה ניתן להזכיר רק כמה מהם, כמו מאיר-הר-ציון, גוליבר, רפול, קפוסטה, סטמפלה, אל"מ בן-שוהם, אל"מ אביגדור קהלני (גיבור ישראל), צביקה גרינוולד, אהוד ברק ואריק שרון - לא נלחמו ולא זכו לתהילת עולם ביושבם מאחורי מסכי "פלזמה" במפקדות ממוזגות.

 

הייחוד של צה"ל על אויבינו היה ויישאר רק אם נמשיך במסורת של המפקדים ההולכים בראש, תוך מתן דוגמא אישית. אני מקווה שהבדיקות התחקירים המסקנות והלקחים לא יעמעמו ויטשטשו את המסקנה המתבקשת - שמנהיגות, דוגמה אישית, שליטה, כבוד ומיומנות, רוכשים, מעבירים ומקרינים על אחרים בשדה, בריח האדמה, בשקיעה וזריחת החמה, בחברות, באחוות לוחמים והקרבה עצמית. אלו הם חומרי הגלם של מפקדי צה"ל.

 

תפקידו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי - להחזיר לצה"ל את הביטחון, את הערכים של מנהיגות, רעות ודוגמא אישית. אנחנו תקווה שהרמטכ"ל ה-19, רא"ל גבי אשכנזי אכן יבצע את המשימה הלאומית הזאת בהצטיינות.

                                                                                               

*      הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי ומשמש כפרשן משפטי. היה בעבר פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז ומשנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות.

 

 

 

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד