חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

26 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל - חבר "צוות" מספר 4027 - ולגיליון "צוות" שהוקדש לזכרו

7/11/2021
גיליון ביטאון "צוות" שיצא אחרי הרצח
גיליון ביטאון "צוות" שיצא אחרי הרצח

ב-4 בנובמבר 1995 נרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בידי רוצח בן עוולה. הרצח המם את תושבי המדינה, ובהם את חברי "צוות", שרבים מהם חלקו עם רבין את מסלולי הקרבות ואת דרך חייו.

 

הייתי אז עורך ביטאון "צוות", והחלטתי להוציא גיליון זיכרון מיוחד, שביסודו הקו המנחה: "חברים מספרים על רבין". בתוך הטראומה הלאומית, במאמץ עליון ובלוח זמנים מטורף, ראה הגיליון אור ימים לא רבים אחרי הרצח. כל מי שפניתי אליו נענה לשאלותיי, או העביר מיד דברים בכתב.

 

לאחר שהביטאון ראה אור נקראתי לפתע ללשכתו של רבין, ושניים מהקרובים אליו ביותר, איתן הבר ז"ל ואבי בניהו יבדל"א, החמיאו לפרסום המגזין שיצא בזמן כה קצר אחרי הרצח, והביא תיאורים מזווית מאוד אישית על דמותו של רבין. רוב המשתתפים בגיליון היו חברי "צוות".

 

"אני חבר 'צוות' מספר 4027", הכריז רבין בברכתו לאלפי חברי "צוות" שנאספו ב-1 ביוני 1995 באצטדיון "בלומפילד" ביפו, לציין מלאת 35 שנה לארגון. זה קרה חמישה חודשים לפני הרצח. רבין לא היה רק חבר "צוות" במובן הפורמלי. תא"ל מיל' צבי שור העיד על האיש שהחליט עבור גמלאי צה"ל על הפסקה בגיל 70 של החזרי ההיוון הדרקוניים. שאם לא כן, ההחזרים היו עלולים להמשיך עד גיל 80 ואולי 90. הוא גם פתר את בעיות הגמלה של אלפי נגדים גמלאים, והקנה להם אופק לחיים בטוחים יותר. אלה היו רק חלק מהחלטותיו. את דבריו, שהשמיע באותו אירוע חגיגי, הגדרתי בגיליון לזכרו כצוואה באוזני חברי "צוות".

 

עוד באותו גיליון, אלוף מיל' שייקה גביש סיפר כיצד הציע רבין את התפטרותו שלו כרמטכ"ל במקום שידיחו את גביש מתפקידו כאלוף פיקוד הדרום, לפני מלחמת ששת הימים. אלוף מיל' משה נתיב העיד על המפגש של רבין ברוסיה ב-1994, לו היה עד, עם מפקדי הצבא הרוסי. אל"מ מיל' פרופ' יובל נאמן, שהיה בר פלוגתא מול רבין בשדה הפוליטי, סיפר על "ידידות והערכה שחוצות קווים פוליטיים". סא"ל מיל' ציפי נריה, החובשת הקרבית והקשרית, מהנשים הלוחמות של חטיבת "הראל" במלחמת הקוממיות, סיפרה על יחסו של רבין לאישה הלוחמת ולמשפחות משרתי הקבע, "קרן אור גדול" היא העידה, היה הקוד לרבין, מח"ט "הראל", במערכת הקשר של החטיבה. אלוף מיל' עמוס חורב סיפר על חברו מאז ימי הפלמ"ח יצחק רבין. אל"מ מיל' יונתן לרנר הביא את עדותו של מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף מיל' מוטי הוד, על הרגע שבו "נפל האסימון" אצל רבין, כשהחל להכיר בערכה וביכולותיה של זרוע האוויר בצה"ל. אל"מ מיל' עודד מסר סיפר כי "בחירת רבין בעוזריו נעשתה על פי ערכם ולא על פי השקפתם". אל"מ מיל' אהוד רמות, בשעתו קצין מחקר של צבא ירדן, סיפר בעדות אישית כיצד "נחקר" על ידי ידין ורבין בסוגיה אם תהיה אם לאו מעורבות צבא ירדני במלחמת יום הכיפורים ועל מעורבות רבין מאחורי הקלעים בהחלטה להסיט את אוגדה 146 של מוסה פלד מהמרכז, ללחימה ברמת הגולן. והיו עדויות אישיות נוספות.

 

בחרתי כשער לביטאון המיוחד את צילומו של יוסי אלוני, אזרח מצדיע בהצדעה צבאית לציור קיר ענק של רבין, כשהנרות דולקים ליד המקום בו נרצח. האזרח המצדיע, שנתפס באקראי בעדשות המצלמה, היה יעקב בלן, אז יו"ר סניף "צוות" בחדרה. הייתה סמליות רבה לצילום זה. בחרתי לכתוב בתחתית שער הגיליון "שלום חבר צוות".

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד