חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"טור דה פינאלי"


בערב יום השואה, יום א' 15.4.07 בשעה 21.40, ישודר בערוץ 1 (במסגרת רצועת "הסיפור האמיתי") סרטו של מיכה שגריר "טור דה פינאלי", שבמרכזו סיפורו של גד פינאלי, חבר צוות.

 

סוף שנת 1943, העיר גרנובל בצרפת. ד"ר פריץ ואנני פינאלי מוסרים את ילדיהם – רוברט בן השנתיים וחצי וג'רלד בן השנה וחצי – לשכנה קתולית, למשמורת. בפברואר 1944 נאסרים פריץ ואנני על ידי סוכני גסטאפו ומאז אינם נראים עוד. הרשומות מצביעות על כך שנספו באושוויץ.


רוברט וג'רלד נמסרים לרשותה של מנהלת גן ילדים עירוני בעיירה ליד גרנובל. בתום המלחמה מבקשת אחותו של ד"ר פינאלי שנרצח, כי הילדים יישלחו אליה לניו זילנד, אולם בקשתה, כמו פניות נוספות של המשפחה, נתקלת בהתעלמות. רוברט וג'רלד נטבלים לנצרות, מה שגרם למלחמה בין משפחות רוזנר-פינאלי לבין לא פחות מאשר הוותיקן.


השנים שלאחר מכן הן שנים של מאבק קשה, ארוך ומתיש, המנוהל על ידי משה ויהודית רוזנר מגדרה להשבת הילדים לחיק משפחתם בישראל וליהדות.

 

סתיו 2006, חצר בית היתומים הקתולי בגרנובל. גד, בן 65, גמלאי צה"ל וחבר "צוות", ורוברט, בן 67, רופא בכיר בבי"ח סורוקה – האחים פינאלי מתייצבים בפעם הראשונה מול עברם.


הסרט טור דה פינאלי מספר את סיפור מסעם של רוברט וגד פינאלי, אז ילדים והיום אנשים מבוגרים.

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד