חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

איש "צוות" גואל ספרי קודש

שיחה עם רס"ן (מיל') יעקב גבאי מנהל מכון "מלאכת חושב" לשימור ותיקון ספרי תורה מהארץ ומהגולה. בין הפרויקטים שבהם עסוק המכון: 300 ספרי תורה שהולאמו בברה"מ בימי סטלין ומחכים לגאולה
17/05/2009

ערך והביא לדפוס: הרב חניאל פרבר


ספר התורה הינו הנכס היקר ביותר לעם ישראל. ספרי התורה נשתמרו ע"י קהילות ישראל בכל אתר ואתר, חלקם שרדו גלויות קשות בארצות ערב וחלקם שרד את השואה האיומה באירופה. יהודים רבים מסרו נפשם למען הצלת ספרי התורה ברחבי העולם ולעיתים אף שילמו הון רב עבורם.


חלק מן הספרים שנשתמרו, ניזוקו במהלך טלטולי הגלויות ושיני הזמן. האיכות הבסיסית והדינים שנשתמרו בעם ישראל בכל הקשור לספרי התורה, מאפשרים כיום להציל ספרי תורה וכתבי קודש נוספים ולהעלותם מחדש לשימוש בבתי הכנסת.


איש "צוות" מפ"ת רס"ן (מיל') יעקב גבאי, מנהל מכון "מלאכת חושב", אשר למד את נושא כתיבת הסת"ם עם שחרורו מקבע לאחר חצי יובל שנים, החליט כי עדיף לעסוק בשימור הקיים ותיקונו מאשר לעסוק בכתיבת ספרי תורה חדשים. לטעמו, קדושתם של ספרי התורה העתיקים היא בכך שנכתבו ע"י סופרים מופלגים בקדושתם ובחסידותם, ולכן קיימת חשיבות מרובה למצוא לאותם ספרים פתרון הולם ולא להעבירם לגניזה. הדרישות לתיקון ספרי תורה עתיקים באות מהארץ וגם מהגולה. פעמים שהדבר מזרז גם את המשפחות להתקרב ליהדות. רבים מתייחסים לספר התורה כאל בן משפחה ולא מוכנים לוותר עליו בעד כל הון שבעולם.


על פעילות מיוחדת של המכון מוסיף יעקב: ספרי תורה שהולאמו ע"י סטאלין רוכזו בארכיוני הק.ג.ב. קהילת ז'יטומיר באוקראינה ביקשה לסייע בגאולתם של 300 ספרי תורה שהיו טמונים בארכיונים. לאחר סיוע משלטונות ישראל והבטחת נשיא אוקראינה, נדמה היה כי אכן יצליחו להעביר את הספרים לישראל, אך פטירתו של מנהל הארכיון עכבה זאת ומחליפו העלה את הדרישות והכסף בעשרות מונים. אנו עדיין מצפים לגאולתם.


במסגרת הפעילות השגרתית של המכון אנו מתקנים עשרות ספרי תורה מרומניה שנפדו ע"י הרשות להעלאת בתי כנסת מהגולה בראשותו של איש רב פעלים, מר משה מושקביץ, שבזכותו אנו מתקנים ספרים אלו המוחזרים לקהילות ישראל. לדוגמא: ספר התורה של קהילת אנטש בהונגריה, שיהודיה נספו בשואה, ואילו ספר התורה בעל כתב נדיר, מקורי ומיוחד, שרד את השואה. כל סופרי הסת"ם שבדקו את הספר הגיעו למסקנה שטוב יהיה לגונזו משום שרבה העבודה בתיקונו ובהכשרתו. בהתייעצות עם הראשון לציון הרב עמאר, הדיין הרב בוארון והרב בסיס, המלווים את פעילות המכון, הגענו למסקנה שאכן ניתן לתקן ולהכשיר את הספר, וכך במשך למעלה משנה של עבודה מאסיבית, הצלנו את הספר והכשרנו אותו לקריאה. עתה שוכן הס"ת בבית הכנסת בגבעת הברכה באלון שבות.

לאחרונה הציל המכון ספרי תורה מדובאי, מרוקו, תימן ובגדד, שהיו קדושים וחוללו ניסים ונפלאות בקהילותיהם. ספרי תורה אלו הוחזרו לקהילותיהם המקוריות כדוגמת: מושב מדרך עוז, גן יבנה ועוד.


המכון שם לו למטרה לעודד רכישת צרכי דת, מזוזות ותפילין במחירים סבירים לעולים חדשים ולכל עמך ישראל. המחירים נמוכים ממחירי השוק מאחר והמכון הינו עמותה רשומה.


לסיום, מסכם יעקב גבאי, שעם התפתחות תחום המחשוב בפעולות ההגהה של ספרי תורה בשנים האחרונות, נוצרו אפשרויות לפתרונות ההגהה של ספרי תורה ישנים בעלויות נמוכות. בנוסף להגהת המחשב נעשית הגהה גם ע"י סופר סת"ם. כל עבודתנו באה לקיים את המאמר: תורה מחזרת על אכסניה שלה.


לפרטים נוספים: יעקב – 054-3345000

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד