חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הטקס השנתי AJEX וכנס ICJWV בלונדון

נציג "צוות" לאירועים, יו"ר ועדת קש"ח מרדכי (מקסי) אביגד, ציין בנאומו את חלקם החשוב של הלוחמים היהודים, הן מבריטניה והן מארץ ישראל במלחמת העולם השנייה
8/12/2008


בין 15 ל-17 בנובמבר 2008 ייצג מרדכי (מקסי) אביגד (אל"מ), יו"ר ועדת קש"ח, את "צוות" בשני אירועים: טקס הזיכרון השנתי של
AJEX, ארגון הווטרנים היהודים בבריטניה, שמתקיים לזכר החללים היהודים שנפלו בשירות הכוחות המזוינים של בריטניה במלחה"ע השנייה, וכן בכנס הבינלאומי של מועצת הווטרנים היהודיים ICJAV, שהתקיים למחרת הטקס.

 

בטקס הזיכרון הוזכרו 3,700 חללים: 3,006 חללים יהודים, מתוך 70,000 נשים וגברים שהתגייסו מבין 400,000 יהודי בריטניה בתקופת מלחמת העולם השנייה, וכן 694 חללי היישוב היהודי שהתנדבו מארץ ישראל (פלסטינה) לכוחות המזוינים של בריטניה.

 

טקס הזיכרון התקיים ליד ה-Cenotaph, אנדרטת החייל האלמוני, שבקרבת הפרלמנט הבריטי ובו נישאו נאומים, ברכות וכן תפילות הרבנים. אחריו התקיימה צעדה של 2,000 משתתפי הטקס, מול במת-הכבוד, שהצדיעו לאורחי הכבוד, אדמירל הלורד West of Pithead, גב' לואיז מיימז (Louis Myams), ראש עיריית ווסטמינטר, והיו"ר של AJEX, ד"ר פיטר ווגרמן. המשתתפים, בהם בני משפחה, ייצגו את היחידות והאזורים מכל רחבי בריטניה.

 

לאחר הטקס והצעדה התקיים "מפגש ה-TEA", שבו ברך אביגד בשם "צוות" וציין את חלקם החשוב של הלוחמים היהודים, הן מבריטניה והן מארץ ישראל, ואת חלקם גם במפגש עם הפליטים היהודים מאירופה ועזרתם לעלייה, ואת הניסיון והידע שרכשו, שעזר לגיבוש צה"ל בראשית דרכו.

 

בכנס הבינלאומי של מועצת הווטרנים היהודים ICJAV השתתפו נציגים מבריטניה, ארה"ב, צרפת וישראל, ונדונו נושאים שונים, ובין השאר התגברות האנטישמיות בצרפת, ארה"ב ובריטניה, והדרכים לטיפול בה, תוך התמקדות בתקשורת העוינת כמו רשת בי.בי.סי. ושידורי אלג'זירה באנגלית, וסוגיית "דור ההמשך" של ארגוני הווטרנים היהודים. בבריטניה ובארה"ב הולך ונוצר "דור המשך", שיוכל לשמר את מורשת הלוחמים וזכר הנופלים. למפגשי ארגוני הווטרנים יש חשיבות רבה, הן כלפי הקהילות היהודיות בחו"ל, והן כלפי ישראל, הקשר וההזדהות עימה, ולארגון "צוות" חלק חשוב בשימור קשר זה.

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד