חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שר הפנים, מאיר שטרית ב"צוות אקטואליה":

"האיום האמיתי על מדינת ישראל הוא דווקא מבפנים"; שטרית לא חוסך בביקורת על הממשלה, המשטרה, המוסד לביטוח לאומי ועוד ומציג מספר נתונים מדאיגים על גורמים אלה
2/11/2008

במפגש חברי "צוות" במועדון "צוות אקטואליה" אמר השר מאיר שטרית, באופן ישיר ותמציתי כי "אינני מדבר מהכתב, אני מדבר מהלב". שטרית מתח ביקורת נוקבת על תפקוד הממשלה וגורמי הרשות המבצעת בכלל, ואפילו על ראש הממשלה. לדבריו, ביקורתו מושמעת גם בישיבות הממשלה.

 

 

"החולות הרעות הפוליטיות לא ייפסקו, אלא יחמירו, אם לא תשונה שיטת המשטר שתבטיח יציבות שלטונית, וממשלה נבחרת שתשרת במשך ארבע שנים", אמר שטרית. הוא הביא כדוגמה את משרד התחבורה, שגם בו שירת כשר, משרד שהתחלפו בו עשרה שרים בשש שנים בלבד. שטרית אמר עוד כי "אין אפשרות מעשית לבצע תכנון ארוך טווח ע"י שרים שמתחלפים חדשות לבקרים, ורק שינוי לשיטת בחירות  האזורית -  הרובית -  האישית עשוי לתקן את המעוות. גם ראש הממשלה מטפל כל הזמן ב"כיבוי שריפות" ולא עוסק במטלות שמעבר לאופק". לדבריו, אחת התקופות יוצאות הדופן מבחינה זו הייתה בשנים 2004-2003, כשהיה שר במשרד האוצר, בראשות בנימין נתניהו, "אם לא היינו נוקטים צעדים קשים, דרסטיים, באותם ימים, כלכלת ישראל של היום הייתה כמו ארגנטינה", וזאת משום שתפקוד הנהגת האוצר נעשה אז במנהיגות אמיצה, בלא חישובים פוליטיים.

 

כמי שמשמש זה 15 שנים כראש ועדת תקציב הביטחון, והשר הממונה על השירותים החשאיים, קובע שיטרית כי אין כיום איום קיומי על ישראל מצד הערבים. מנגד, הוא מאמין שהאיום הקיומי הוא דווקא בתוך המדינה. באשר לפלסטינים, הוא מצהיר שכדי לעשות שלום, צריך לוותר על רוב השטחים. לדבריו, אין יתרון בשמירה על טריטוריה, "מי שרוצה שלום, צריך לשלם את המחיר". לדעתו, בהסכם אוסלו השגיאה העיקרית היתה שנקבעה התקדמות בשלבים. הוא טוען שצריך להפוך את סדר העניינים : הסכם על שלום כולל, אבל שהיישום ייעשה בשלבים.

 

שטרית תומך ביוזמה הסעודית, והסכם שלום שייעשה עם הליגה הערבית. "משום שאין למעשה שום מנהיג פלסטיני שמסוגל לעמוד בהתחייבויותיו, או לפרק את ארגוני הטרור, או לוותר על זכות השיבה". הליגה הערבית היא, לדבריו הפרטנר האמיתי למו"מ ולהסכם שלום, והיא תקבל את המחויבות בשם הפלסטינים.

 

השר שיטרית  מונה את האיומים מבפנים על המדינה: 62% מילדי מדינת ישראל בכיתות א' של היום לא מקבלים חינוך ציוני, משום שרובם לומדים במסגרת החינוך החרדי או הערבי. כל התלמידים הללו מתחילים ללמוד עברית רק בכיתה ד'. כמו כן, גני הילדים הממלכתיים במגזר הערבי נסגרו, כך שהילדים הערבים נמצאים בגני ילדים של התנועה האסלאמית.

 

בעניין אחר, שטרית סיפר כי גילה בתפקידו כשר הפנים כי יש בארץ 350,000 ת"ז מזויפות כי "ת"ז ישראלית היא מן הקלות לזיוף". עוד גילה שבעבר טיפלו בנושאי הגירה 13 גופים שונים, לכן הקים רשות הגירה אחת בראשות יעקב גנות. עוד גילה שבארץ אבדו 150,000 דרכונים (!) מסיבות שונות. "לא קל לתאר את משמעות הדבר לפלילים, לביטחון, לפשע", אמר. לפיכך, החל משנת 2009 יוחלפו הן ת"ז והן הדרכונים, והזיהוי ייעשה גם בעזרת טביעת עין וטביעת אצבעות.

 

שר הפנים התייחס לחוק השבות ואמר כי הוא מהווה פרצה אדירה. על-כן הוא פועל לשינוי חוק האזרחות, לפיו אדם לא יקבל אזרחות ישראלית אוטומטית מכוח חוק זה, אלא אזרחות זמנית, ורק אחרי חמש שנים, אם ילמד עברית ויעבור בהצלחה מבחן, יזכה באזרחות קבועה. עוד אמר בנושא זה כי ממשלת ישראל נכנעה למפלגת ש"ס, ואישרה להביא את בני הפלשמורה שהם, לדבריו, לא יהודים, ומספרם כיום 43,000.

 

שר הפנים מתח גם ביקורת על הביטוח הלאומי, המשלם מיליארד שקל בשנה ל-16,000 נשים ערביות, שלהן יחד 116,000 ילדים. נשים אלה גרות בעיקר בשכם, בחברון, בבית לחם ועוד, אבל כתובתן רשומה בירושלים. הוא מסביר זאת באזלת-היד של הביטוח הלאומי, שלא בודק את אמיתות הפרטים והדיווחים, ואומר כי תשלומים אלה מגיעים לחלק מאנשי השלטון הפלסטיני ואפילו לבני מחבלים.

 

שיטרית התייחס גם למשטרת ישראל אותה הוא רואה כמשטרה חלשה ביותר משום שאינה נותנת גיבוי לשוטרים ומשום שנעשה שימוש רב מדי במח"ש. הדבר מביא לירידת המוטיבציה אצל שוטרים וקצינים. לדבריו הוא משמיע ביקורת זו גם באזני מפקדי המשטרה והשר לביטחון פנים. בצטטו את אלוף בני פלד ז"ל אמר כי "הגיע הזמן שנהיה מדינה יהודית ולא ועד קהילה יהודית, כי בשיטה הקיימת אנו מפספסים את עקרונות הניהול של מדינה יהודית".

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד