חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ביוזמת יו"ר "צוות": ישראל מהמובילות במחקר בריאות ווטרנים

ד"ר ברוך לוי יזם הקמת ועדה של רופאים מומחים העוסקת בבריאות ורווחת וטרנים. בימים אלה היא מפרסמת את המלצותיה
12/10/2008

 

 ד"ר ברוך לוי, יו"ר "צוות" הציע בשנת 2003 במפגש של פדרציית הווטרנים העולמית - WVF ביוהנסבורג להקים ועדה של רופאים שתתמחה בנושא הווטרנים. שנה לאחר מכן, הצעתו של ד"ר לוי התקבלה ובשנת 2005 הוועדה יצאה לדרך. בימים אלה היא מפרסמת דו"ח שממנו עולה כי ישראל היא בין המדינות המובילות במחקר על בריאות ורווחה של ווטרנים יוצאי צבא לאחר מלחמות, לאחר שבי, או במצב נכות.

 

הדו"ח הוגש ע"י פרופ' אבי עורי (סא"ל), מנהל האגף לרפואה שיקומית במרכז הרפואי "רעות" בתל-אביב ופרופ' מן המניין באוניברסיטת תל-אביב. פרופ' עורי חבר פעיל בוועדה, כמו גם שלושה רופאים מומחים נוספים מהולנד, נורווגיה ומאנגליה. פרופ' עורי מציין כי אף שיש מדינות אחרות העוסקות בנושא, ישראל מובילה בחקר הבריאות והרווחה של משוחררי הצבא, וזאת עקב ניסיונה המצער בחקר ניצולי שואה, יוצאי מלחמות, נכים, ניצולי אסונות  עינויים ותאונות.

 

הדו"ח בן 32 העמודים כולל פרקים נבחרים ממחקר הוועדה והמלצות להמשך פעילות. הוא עוסק בארבעה נושאים מרכזיים: ראשית, תגובות בתר חבלתיות (PTSD) post-traumatic stress disorder. שנית, תסמונות גופניות ונפשיות שהתפתחו במלחמת המפרץ, במלחמת עיראק ובאפגניסטן. שלישית, הזדקנות מוקדמת ותחלואה מוקדמת (נפשית וגופנית) בקרב נכים, שבויים ולוחמים ורביעית בתכנית תמיכה הדדיות של משוחררי צבא, נכים, פדויי שבי ומשפחותיהם.

 

המחקר בארץ נעשה במסגרת מקצוע בשם "רפואה פיסיקלית ושיקום", המהווה דיסציפלינה רפואית עצמאית, ומפגש בין רפואה, מדעי ההתנהגות, סוציולוגיה, בריאות הנפש, חינוך, הנדסה ועוד. מטרת הרפואה השיקומית היא  להחזיר את הנפגעים לזרם החיים "הרגיל", ומטרת אותה ועדה היא להתוות מתאר של מערך רפואה מונעת, המכוונת ליוצאי הצבא, לווטרנים ולנכים.

 

*ניתן לעיין בדו"ח במשרדי מזכירות "צוות", הדו"ח כתוב באנגלית.

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד