חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מאיר גלעדי, חבר ההגנה, ממייסדי בה"ד 10 וקצין העיר ת"א, חגג לאחרונה יום הולדת 100

10/11/2014

מעט מאוד מדיירי בית האבות בערוגות יודעים כי חברם למוסד, מאיר גלעדי, חבר סניף אשדוד של "צוות", חגג לאחרונה 100 שנים, וספק אם מי מהם מכיר את עברו המפואר ותרומתו העצומה לחברה. סיפור חייו של מאיר גלעדי, המשמש סמל ומופת לנאמנות אזרחית ומסירות חברתית, נשזר בתקומתה ובנייתה של מדינת ישראל.


מאיר גלעדי (שם נעורים-זקמן) נולד בעיר "ליבאו" אשר בלטביה בשנת 1914, למשפחה בעלת שמונה נפשות. כנער צעיר הצטרף להכשרה להקמת המסגרת הקיבוצית בארץ ובשנת 1936 עלה ארצה עם אשתו הצעירה, אסתר. הזוג התיישב בקיבוץ כפר גלעדי.


שנה לאחר קליטתו בקיבוץ, הצטרף אל ארגון הנוטרים והחל את דרכו במערכת הביטחונית של הארגון הציוני. בו זמנית שרת גם בשורות ההגנה בתחנת הנוטרים בכפר גלעדי, שם זכה לכינוי המחתרתי – "גלעדי". בשנת 1944, בהוראתו של דוד בן גוריון, אימץ את השם כשם משפחתו העברי. בן גוריון היה מושא הערצתו ועד היום עיניו בורקות כשמעלים את שמו.


בשנת 1942 הוכשר מטעם ההגנה כחובש קרבי והיה אחראי להקמת מערך קורסי חובשות באזור הגליל בקרב הקיבוצים. קבוצות אלה היוו מסד למערך החובשות אשר פעל מאוחר יותר, במלחמת העצמאות.


בשנת 1947 הוצב ע"י מפקדת ההגנה בירושלים לצורך הקמת כוח חובשים אשר נועד לשרת את הכוחות במלחמה העתידה. עם פרוץ המלחמה מונה כאחראי למערך של חובשים קרביים בעיר הנצורה, תחת פיקודו של דוד שאלתיאל, מפקד העיר. במהלך המלחמה הקים מאיר, בתנאים קשים ביותר ותחת הפגזות בלתי פוסקות, את התאג"ד הגדול במחנה "שנלר", אשר טיפל במאות פצועים והרוגים מקרב  לוחמי צה"ל הנצורים.


לאחר המלחמה הצטרף מאיר לכוח המייסד של בסיס ההדרכה הראשי של חיל הרפואה – בה"ד 10, שם שימש כמדריך ראשי והתקדם עד לתפקיד סגן מפקד הבסיס.


מאוחר יותר עבר מאיר לשמש כקצין שלישות בפיקוד הנח"ל ובסיום תפקידו זה מונה לקצין העיר ת"א - תפקיד אותו ביצע משך שלוש שנים, עד אשר הושאל ע"י צה"ל למנהלת אשר הקימה את האגודה למלחמה בסרטן. באגודה יזם, הקים וניהל את מבצע "הקש בדלת" - מבין מפעליה המרכזיים של האגודה. מאיר שימש בתפקידי ניהול בכירים באגודה משך 15 שנים, עד לפרישתו לגמלאות בגיל 70.  


כיום חי מאיר בבית אבות, במושב ערוגות. לפני כחודשיים, חגג את יום הולדתו ה-100 כשהוא מוקף בילדיו, נכדיו וניניו, ותמונתו של מנהיגו הנערץ דוד בן גוריון תלויה מעל לראשו.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד