חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סָעַרְת עָלַי אַרְצִי

אירועים שהסעירו את ישראל
מאת משה אלעד
הוצאת צמרת, 2021

אירועים רבים הסעירו את החברה הישראלית והמדינה לאורך שנותיה. רובם קיבלו סיקור נרחב בתקשורת בעת התרחשותם ובמהלך השנים. עם זאת, הצליח ד"ר אל"מ מיל' משה אלעד בעבודת מחקר יסודית לספק מידע מהימן, נרחב, מחדש וחשוב על אודות אירועים דרמטיים שאירעו ביישוב ובמדינה.

 

בספר יש תיאור לעומק של 28 פרשיות שהסעירו את ישראל, כמו מה היה הרצח הפוליטי הראשון – חיים ארלוזורוב או הרב יעקב ישראל דה האן? מה הביא את שני בני קיבוץ גן שמואל, האחד אודי אדיב (1972) - לרגל לטובת סוריה, והשני, אורי אילן – להתאבד למען המדינה על אדמת סוריה (1954)? מה גרם להוצאתו להורג בדם קר של הקצין המצטיין סרן מאיר טוביאנסקי (1948)? מדוע חטיפת המטוס לאנטבה (1976) וחטיפת מטוס "סבנה" ללוד (1972) זכורות לנו טוב יותר מחטיפת מטוס אל על לאלג'יריה (1968)? האם יש הבדל בין פיצוץ מלון המלך דוד על ידי האצ"ל (1946) לפעולות המחתרת היהודית ב"שטחים" (1984)? בפרשת תקלת המוסד בלילהמר (1973) התבסס המחבר, בין השאר, על מסמכי ועדות החקירה הנורבגיות שחקרו את הנושא עד תום, ולכן ישנם בפרק זה פרטים רבים שלא היו ידועים עד היום.

 

הספר נכתב בשפה טובה ומדויקת, עם רצף כרונולוגי אמין ומובן ובכתיבה קולחת ומרתקת. אינדקס השמות בסוף הספר מקנה לו יתרון להיות ספר עזר לצעירים ומבוגרים הנזקקים לעתים קרובות לרעיונות להצגת נושאים בתולדות ישראל במסגרות שונות.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד