חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תרגיל התגוננות ארצי בבתי הספר

17/03/2014

ביום שני 24.2.14  התקיים תרגיל התגוננות ארצי במוסדות חינוך. הרשויות הרלוונטיות הציבו שתי מטרות עיקריות לתרגיל:

  • הגברת מוכנות מערכת החינוך להתנהגות אפקטיבית בתחום ירי רקטות וטילים.
  • העמקת השילוב בין הרשות המקומית/המוסד החינוכי לבין גורמי הביטחון וההצלה השונים (פיקוד העורף, משטרה, מד"א, כיבוי אש).

זו השנה העשירית שגמלאי "צוות" סניף כפר סבא משמשים בתרגילים אלה כבקרים מטעם פיקוד העורף. כשבועיים לפני התרגיל התכנסו כל המתנדבים לצורך תרגול, הנחיות ושיבוץ. בבוקרו של יום "פשטו" מתנדבי הסניף על כ-30 בתי ספר ומוסדות חינוך בעיר, כל אחד מהם במוסד אליו שובץ, ועשו את מלאכתם, תוך שהם מממשים ידע וניסיון שצברו במהלך שירותם הצבאי. על כל המלאכה "ניצחה בגאון" רס"ב (מיל') אורית רגב, רכזת ההתנדבות בסניף.


בבוקר התרגיל התלווינו, הצלם והחתום מטה, ליו"ר הסניף, אל"מ (מיל') נפתלי שגיא, אל ביה"ס התיכון ע"ש הרצוג בכפר סבא, שם שובץ כבקר. הבוקר התחיל בשיחת תדרוך והיערכות עם מר אבי שרעבי, אב הבית והאחראי לביטחון בביה"ס, ועם מר רונן עובד, סגן מנהלת ביה"ס, האחראי לביצוע התרגיל. מר עובד הציג ידע רב בכל שלבי התרגיל והעביר הנחיות ברורות לכל בעלי התפקידים מקרב ההנהלה והתלמידים.


בדיוק בשעה היעודה (10:05) נשמעה צפירת האזעקה והתלמידים החלו בתרגול הירידה למקלטים. בקר התרגיל, נפתלי שגיא, רונן עובד ואבי שרעבי עקבו אחר מהלך התרגיל ותפקודם של הבוגרים והצעירים. בסיום התרגיל התכנסנו בחדרה של מנהלת ביה"ס, גב' סמדר גולדשטיין, לצורך סיכום ומסקנות. שגיא ציין לשבח את ניהול התרגיל ואת תפקודם המוצלח של כלל בעלי התפקידים והעניק לביה"ס את הציון המקסימאלי – 100.


אין ספק שהמטרות שנקבעו לתרגיל הושגו וכי הסגלים והתלמידים בכלל בתי הספר הפנימו את מודל ההתנהגות הנדרשת בשעת חירום ומה משמעות "מוכנות לשעת חירום". יש לציין את ההתייחסות הרצינית והביצוע המושלם של כל מי שנטלו חלק בתרגיל חשוב זה, ואשר פעלו על פי ההוראות ובהתאם לנהלים שהועברו בנושא.


בקשתי מיו"ר "צוות" סניף כפ"ס, לתאר את התרשמותו ב"עיניים של בקר" וכך אמר: "המוכנות לאירועי חירום של מוסדות החינוך בכפר סבא היא טובה מאד. זה נושא שיש לחזור ולתרגל מפעם לפעם, וכך נעשה. אנו, כגמלאי צה"ל, רואים תועלת רבה בהשתתפותנו כבקרים, שכן יש בכך יישום הניסיון והידע שרכשנו בתחום, בזמן שירותנו הצבאי, וניצול רוח ההתנדבות השורה בקרבנו".


לסיכום, אחת המטרות המודגשות בחזון "צוות" היא "התנדבות למען העם, המדינה, החברה והאדם", והנה, גם באירוע זה, בא לידי ביטוי מלא יישומה של מטרה זו.

 


כתב: סא"ל (מיל') ברוך גזית, חבר הנהלת "צוות", סניף כפר סבא
צילם: יוחנן הראל, חבר "צוות" סניף כפר סבא

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד