חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חברי "צוות" מאזור השרון השתתפו בכנס ההוקרה למתנדבים ב"יד ושם"

המתנדבים אספו במהלך שמונה שנות פעילות, לא פחות מ-3500 עדויות של ניצולי שואה וכן מסמכים וספרים רבים.
27/07/2008

בחודש יולי התקיים ב"יד ושם" בירושלים כנס הוקרה ל- 350 מתנדבי הארגון העוסקים באיסוף עדויות והנצחה. מבין חברי פורום המתנדבים, נמצאת קבוצה מכובדת מאד של 25 חברי "צוות" מאזור השרון. פעילות זו החלה בשנת 2000 כשאגודת "נאמני יד ושם" פנתה להנהלת "צוות". סניף כפר סבא, בניצוחו של החבר, צבי דקל היה מהראשונים שנענו לפניה. לרגל הכנס, ביקשתי מדקל שירחיב מעט על פעילות הקבוצה.  

 

ראשית כל, מי המתנדבים שלנו?

 

"התחלנו פעילות זו בחסות "צוות" כפ"ס ובהדרגה הרחבנו את הפעילות גם לסניפים רעננה ,הוד השרון ונתניה (שבה היתה פעילות לפני כן) מבין החברים יש הממשיכים בפעילות קודש זו לאורך זמן. כאמור, כיום 25 עושים זאת".

 

מה המטרה ואופן ההתנדבות?

 

"המטרה היא הנצחה של ניצולי שואה. בדרך לא דרך אנו מגיעים למידע רחב ולניצולי שואה הגרים באזור. ביקרנו בבתי ניצולים וכן קיימנו עימם ראיונות במשרדי צוות. העלנו ראיונות אלה על הכתב. כמו כן, ערכנו מבצע איסוף עדויות בבתי אבות, גם של חפצים שונים, תעודות, מסמכים וספרים. בנוסף, עשינו סיורים ללימוד הנושא ב"יד ושם" וגם השתתפנו בהרצאות מעניינות. אחת ההרצאות הזכורה במיוחד היא הרצאתו של טייס ישראלי שהשתתף במטס חיל האוויר מעל אושוויץ בשנת -2003. הוא סיפר על לוחם יהודי מארה"ב בן 82 שהשתתף בהפצצות בנות הברית במלחמה ונכח במטס".

 

עד היום, כמה עדויות הצלחתם לגבות?

 

"בינתיים עברה החסות מסניף כ"ס למחוז השרון. משך הזמן נאספו על-ידינו 3500 עדויות. זה מספר מרשים ביותר. והרי ידוע לנו שמספרם של הניצולים הולך וקטן ולזמן יש כאן ערך רב".

 

צבי, עוד משפט לסיכום המבצע ההתנדבותי החשוב שלכם?

 

"כל הכבוד למתנדבים, שעושים ממש עבודת קודש. הייתי רוצה לראות עוד חברים מצטרפים אלינו למשימה החשובה זו של אזכור הנצחת השואה. זה חשוב לא רק לנו אלא גם לדורות הבאים"

 


   

בתמונה: אורית רגב שהביאה לאחרונה ל"יד ושם" ספר תורה שהודפס ב- 1862 ושרד ממחנה המוות ברגן בלזן

 

כתב: דוד בן - אשר

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד