חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מתנדבים להציל חיים

להגיב לקריאות חירום, לטפל בחולים ובפצועים ולהציל חיים בישראל. נשמע מעניין? פרויקט הגמלאים הייחודי של מגן דוד אדום מחכה לכם
8/04/2018

בשנים האחרונות החלה מגמה חיובית בישראל בה מוסדות וארגונים קולטים לשורותיהם גמלאים, מספקים להם פעילות מעניינת ובתמורה זוכים למתנדבים רציניים, בעלי חוכמת חיים, ניסיון ויכולות. ההבנה כי החיים אינם מסתיימים בגיל 67 וכי דווקא האוכלוסייה המבוגרת יכולה לתרום לארגונים ולחברות אפילו יותר מצעירים – מיטיבה גם עם הגמלאים וגם עם החברות הקולטות אותם.

 

גם ארגון ההצלה הלאומי של ישראל מבין את היתרונות בשילוב גמלאים בפעילות השטח ולראשונה מציע קורסי עזרה ראשונה ייעודיים לבני הגיל השלישי, מתוך רצון לקלוט עוד ועוד גמלאים להתנדבות באמבולנסים, בניידות הטיפול הנמרץ, בניידות התרמות הדם ובמוקד.

 

סמנכ"ל הקהילה, ד"ר אלי יפה, מספר: "גמלאים עשירים בחוכמת חיים, בסבלנות ובתושייה ונחשבים לכוח עבודה נחשק. אנו מאמינים ששילובם בפעילות הצלת החיים בארגון תיטיב גם עם הגמלאים וגם עם צוותי מד"א שיזכו לפעול לצדם וללמוד מהם. מטרתנו היא לקרב בין הדור הצעיר לדור המייסד וליצור חיבור חיובי, שממנו ייהנו בעיקר החולים שיקבלו טיפול בידי צוות מגובש, מגוון ומלא מוטיבציה".

 

ארגון המתנדבים הגדול בישראל

 

מגן דוד אדום מונה 28,000 אנשי צוות, בהם רק 2,000 מקבלי משכורות. הנתון המדהים הזה מוכיח את חוזקו של מערך המתנדבים למשימת הצלת החיים בישראל. ככזה, הארגון פועל לצרף מתנדבים נוספים בכל עת ומשקיע רבות בפיתוח הנוער, הבוגרים, ועכשיו גם הגמלאים המצטרפים לשורותיו.

 

רוח ההתנדבות במד"א היא זו שמסייעת לארגון להפעיל 1,000 אמבולנסים, יחידות מיוחדות הכוללות כוננים, אופנוענים ונאמני חיים, וכן מערך הומניטארי ענק המסייע לנזקקים בארץ וגם בעולם. הארגון, שפועל משנת 1930, מציין 87 שנות התנדבות וגאה במיוחד באנשיו.

 

החיבור של המתנדבים למד"א הפך ל"חיידק" של ממש וכמעט בכל תחנת מד"א בארץ תוכלו למצוא משפחות המתנדבות יחד, לעתים מתנדבים ממספר דורות במשפחה אחת העושים משמרות באמבולנסים ובניידות הדם. האפשרות ליצור חוויה מאחדת כזאת מעניקה משמעות כפולה לכינוי "משפחת מד"א".

 

חוזרים לספסל הלימודים בגיל שישים

 

מחלקת המתנדבים של מד"א מזמינה את הגמלאים לקורס חובשים/נהגי אמבולנס בהיקף של 203 שעות, בו ילמדו את עקרונות ההחייאה, עצירת דימומים, קיבועים וחבישות, טיפול באירועי חירום שונים כגון טביעה, נפילה מגובה, כוויות, טיפול במקרי חירום על רקע מחלה כגון אירוע לב, אירוע מוחי וקוצר נשימה, וכן, את עקרונות הטיפול באירועים משמחים כמו קבלת לידה בבית המטופלת או באמבולנס, בתקווה שיזכו לחוות את האירוע המרגש הזה במהלך ההתנדבות שלהם.

 

הקורס מועבר על ידי מדריכים מקצועיים מאגף ההדרכה ומשלב הקניית ידע עיוני עם תרגול מעשי, למידת יסודות הגישה למטופל, עבודת צוות ושיתוף פעולה עם כוחות ביטחון אחרים במקרי החירום השונים. מתכונת הקורס הינה פעמיים בשבוע, בשעות 17:00-22:00, בתחנת מד"א הקרובה למקום מגורי הגמלאי.

 

גמלאים שישתתפו בקורס ויסיימו אותו בהצלחה, על כל המתחייב מכך, כולל הכשרה בנהיגת אמבולנס והצלחה במבחן נהיגה מעשי ("טסט") באמבולנס, יקבלו רישיון נהיגה באמבולנס, בכפוף לכל הדרישות המחייבות של משרד התחבורה.

 

התנאי לקבלה לקורס הממומן על ידי מד"א הינו התחייבות המשתתף להתנדבות של משמרת אחת בשבוע כנהג אמבולנס, במשמרת המתאימה לו, במשך שנתיים רצופות לפחות.

 

לאחר מילוי התחייבות זו יקבל כל מתנדב תעודה מטעם מד"א המאשרת את הסמכתו כחובש/נהג אמבולנס.

 

ארגון מגן דוד אדום קורא לגמלאים להיענות לאתגר ובכך לסייע לציבור האזרחים בשעות שגרה, אך במיוחד חשובה ההתנדבות כנהגי אמבולנס בשעת חירום, כגון פיגועים, אירועים רבי נפגעים, רעידות אדמה, ירי טילים, מלחמה וכיו"ב, מצבים בהם אנו זקוקים לנהגי אמבולנס רבים בזמן נתון.

 

במד"א קוראים לגמלאים לקחת חלק גם בפעילות הומניטרית רחבה כגון ליווי ניצולי שואה, איסוף מזון עבור משפחות נזקקות לקראת תקופות החגים, מפגשים עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, התנדבות באמבולנס המשאלות של מד"א ועוד. פעילויות אלו מחזקות את הקשר של מד"א עם הקהילה ומוסיפות הרבה צבע ועניין לחיי הגמלאים המתנדבים.

 

איך נרשמים לקורס חובשים של מגן דוד אדום?

 

קורסי חובש/נהג אמבולנס יתקיימו בתחנות מד"א בכל רחבי הארץ וציבור הגמלאים מוזמן להתרשם ולהירשם באמצעות המידע המתפרסם באתר מד"א, בעמוד הפייסבוק הרשמי של הארגון, באינסטגרם ובמוקדי המידע הטלפוניים. כמו כן, ניתן לקבל מידע בתחנות מד"א ברחבי הארץ. בהצלחה!

 

חברי "צוות"

ניתן לפנות למוקד המתנדבים של מד"א: 03-6301428 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד