חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

זרקור על סניף: ראשל"צ

בסניף הגדול ביותר בארץ, המונה 2,100 חברים, מתקיימת פעילות ערה בכל ימות השבוע. על אף ההצלחה יו"ר הסניף, אל"מ (מיל') לורנס יצחק, מחפש דרכים נוספות לשתף את החברים בפעילות. כתבתו של נתן רונן
28/06/2006
מסיבת פורים בסניף ראשל"צ


הגעתי לסניף ראשל"צ על פי בקשת עורך בטיאון צוות מתוך כוונה לתת יותר מקום בביטאון לסיקור עומק של פעילות סניפי "צוות" ברחבי המדינה.


קבעתי מפגש עם אל"מ (מיל') לורנס יצחק, יו"ר הסניף, באחד הבקרים במשרדי הסניף, הנמצאים במרכז העיר, והופתעתי למצוא סניף מלא ותוסס. משרדי הסניף היו עמוסים במתנדבי ההנהלה וחברי "צוות" שבאו להירשם לטיולים, במקום אחר ישבו עם פורשים חדשים מצה"ל ביחס לקורסי הכשרה מטעם פרויקט הקצינים והנגדים של משרד התמ"ת, בפינה אחרת ישבו להם מספר גמלאים, שיחקו דמקה ושתו קפה, ובמרכז האולם היתה פעילות של החוג לתכשיטנות, שבו עבדו בשקיקה כמה עשרות נשים נלהבות, בעיקר בעיצוב מחרוזות וצמידים. נאלצנו לחפש לנו מקום באחד מחדרי החוגים על מנת לשוחח על פעילות הסניף.

 

"ככה זה תמיד?", שאלתי את גזברית ומזכירת הסניף, בלה סולומון הנמרצת, "כן, אנחנו סניף גדול המונה 2,100 חברים רשומים, מתוכם כ-120 אלמנים ואלמנות, הרואים בנו מוקד פעילות ומרכז חברתי, וככל הידוע לי אנחנו הסניף היחיד בארץ הפתוח שישה ימים בשבוע באופן רצוף מהבוקר ועד הלילה, בפעילויות המתאימות לסוגים שונים של צורכי החברים".

 

"למזלנו הרב, ראש העיר שלנו, תא"ל (מיל') מאיר ניצן, הוא חבר ותומך פעיל של 'צוות' והוא, יחד עם ירח יעקבי, שהיה ראש מחוז יהודה של 'צוות', הקצו לנו את המועדון הגדול הזה במרכז העיר ושיפצו אותו. למועדון נגישות מצוינת ושילוט בולט בצמתים", אומר לורנס, מי שהיה בעבר מפקד מצ"ח במשטרה הצבאית, והחליף את אל"מ מנשה אביוב ז"ל, שעל שמו נקרא המועדון, לפני שש שנים כיו"ר הסניף.

 

הרכב האוכלוסייה בסניף מתחלק באופן גס לשני סוגים: פורשי צה"ל בראשית דרכם בחיים האזרחיים או כאלה הפעילים מבחינה תעסוקתית, או חברי "צוות" גמלאים פעם שנייה המחפשים פעילות חברתית ותעסוקה בתחומי תרבות הפנאי.


לורנס יצחק. "אם לא נהיה קשובים לחברים נאבד אותם""הכי פעילים הם דווקא הפנסיונרים הוותיקים, שבאים למועדון גם לחפש חברים, לשחק שש-בש , לפטפט על ימי הצבא או סתם לגלוש באינטרנט בחדר המחשבים הפתוח לקהל", אומר לורנס. "אצלנו הם מקבלים כוס קפה חינם ופוגשים חברים ואנו מעמידים לרשותם, בתיאום מראש כמובן, גם מערכת ייעוצית חינם המבוססת על חברי 'צוות' ראשל"צ בעלי מקצועות חופשיים, כגון ייעוץ משפטי, ייעוץ הנדסי וייעוץ אדריכלי למי שרוצה לשפץ ביתו, יזמות ביחס לפתיחת עסק, התקנה וקניית מחשב, ייעוץ ביחס לדיור מוגן או בחירת בית אבות להורים מבוגרים או לחברים עצמם".

את מרכז כובד ההשפעה שלו רואה לורנס דווקא במציאת מקום עבודה לפורשי צה"ל המתקשים למצוא עבודה. "פורש צה"ל שגם עובד מביא כבוד לעצמו ולמשפחתו ושומר על הערך העצמי שלו. לפעמים עבודה חלקית בלבד טובה יותר מאשר לשבת בבית באפס מעשה". לורנס משבח את הנהלת מחוז יהודה, בראשות תא"ל (מיל') יואל גונן, את אנשי רשות התעסוקה החדשה ב"צוות", בראשותו של אל"מ (מיל) בנצי נחל, ואת אנשי פרויקט הקצינים והנגדים, בראשותו של מוטי שגיא, במשרד התמ"ת, ביחס לאפשרויות  שנפתחו בנושא של  הכשרות וקורסי הסבה מקצועית לפורשי צה"ל חברי "צוות".


עיקר גאוותו במבצע הארצי שבו נטלו חלק בהתנדבות שמונה אנשי "צוות" ראשל"צ, שיחד עם אנשי אגף משאבי האנוש במטכ"ל (אכ"א בעבר) עבדו כחצי שנה על מבצע "ביעור חמץ" במחנה צריפין. במסגרת זו עברו על כ-15,000 תיקים אישיים של נגדים וקצינים זוטרים שפרשו בעבר, ואשר בגלל מכלול של גורמים מקבלים היום קצבה שהיא מתחת למשכורת המינימום ומצבם הכלכלי קשה. ל-1,500 מהם נמצאו עיוותים בחישוב הקצבה, שיבואו על תיקונם בעתיד הקרוב, בתקווה שהקצבה החדשה תאפשר להם תנאי מחייה בכבוד.

 

"לעשות טיולים עם התקציב המוקצה לנו על ידי הנהלת המחוז זה קל יחסית, החוכמה היא איך לגרום לאנשינו לצאת מן הבית ולהיות יותר פעילים", אומרת בלה ולורנס מהנהן בהסכמה.

 

"יש לנו חוג חברתי קבוע של כ-25 זוגות, הנפגשים פה כל יום שני בערב, מביאים מרצה  בנושא אקטואלי או סתם מארגנים ערב חברתי. יש לנו במועדון פעם בחודש ערב זמר, שאליו מגיעים כ-150 חברי 'צוות'. ארגנו הרצאות בתחומי הרפואה המעניינים את חתך הגילאים של הגמלאים: אורולוגיה, אורתופדיה, גריאטריה, לב וגסטרו, בהשתתפות ערה של הקהל, והבאנו את טובי המומחים מבתי החולים בסביבה, שחלקם, אגב, פורשי צה"ל. כל ערב חג אנו עושים הרמת כוסית או ערב לציון החג, למשל לאחרונה נערך ערב ירושלים, שכלל סיפורי מורשת קרב של לוחמים וזמרת ששרה שירי ירושלים. השגנו הנחות לחברים הלומדים במסגרת הקתדרה העירונית, המנוהלת על ידי אשת חבר 'צוות' שלנו, ועוד היד נטויה".

 

"נשמע יוצא מן הכלל", לא יכולתי שלא להתפעל. אני – כותב שורות אלה – שהייתי מספר שנים יו"ר סניף יבנה של "צוות", התמלאתי קנאה.

 חברי סניף ראשל"צ בטיול לגדות הירדן

"הלוואי וזה היה כל כך פשוט", אומר לורנס בכובד ראש. "אני אף פעם לא מרוצה ותמיד שואף ליותר. לשמחתי יש לנו הנהלה מסורה של תשעה חברים מתנדבים, הנותנים מעל ומעבר מעצמם, והכול מבלי לצפות להכרת תודה מאיש. אנחנו סניף גדול, ואכן יש פה המון פעילות, אבל בדקתי ומצאתי שבעצם רק כ-15% מחברי הסניף הרשומים מנצלים את כל קשת הפעילויות שלנו. היתר מופיעים פה ושם באופן ספורדי מי לטיול או מי למסיבה. אני מתחבט ברצינות איך לגרום לכך שנשווק את עצמנו טוב יותר לחברים בתנאי התחרות והפיתויים הקיימים בשוק לגמלאים: מתנס"ים, מועדוני גמלאים שכונתיים, פעילות 'חבר', ואחרים. אם לא נהיה קשובים לשטח נאבד את החברים", מסכם לורנס.

 

על מנת להרחיב את מעגל המשתתפים מתכוונת הנהלת הסניף להוציא לחברים בקרוב שאלון סקר צרכים על מנת לתת מענה ממוקד ונכון יותר לדרישות החברים. הצעה לקיום סקר צרכים ארצי הועברה גם לאלוף (מיל') רן גורן, יו"ר הנהלת צוות.

 

לסיכום, אחרי המפגש עם בלה סולומון, היו"ר לורנס וחברי הנהלה אחרים – שאני מתנצל ששכחתי את שמם ועמם הסליחה – השתנה בי משהו. יצאתי מסניף זה הרבה פחות ספקני וציני ביחס למעורבות חברינו ופעילות "צוות" בשטח  והרבה יותר אופטימי מאשר נכנסתי אליו.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד