חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גמלאי צה"ל בטקסים במלאת 75 שנים לפוגרום יהודי יאשי ברומניה

17/07/2016

ב-9 יולי 2016 יצאה משלחת גמלאי צה"ל להשתתף בטקסי אזכרה במלאת 75 שנים לפוגרום יהודי יאשי ברומניה.  

הפוגרום נערך ב-28 ביוני 1941 על ידי כוחות צבא ומשטרה רומניים, בעידודם של הגרמנים, ובמהלכו נרצחו כ-20,000 יהודי יאשי והסביבה. חלקם נרצחו ונחנקו בקרונות הרכבת, אחרים נהרגו והושלחו לקברי אחים. הפוגרום, שנערך בסמוך לפלישת גרמניה לברית המועצות במבצע ברברוסה, פתח, למעשה, את הפתרון הסופי באירופה.  

בטקס השתתפו 82 ניצולי שואה עם בני הדור השני והשלישי, רובם גמלאי צה"ל, אליהם הצטרפו ארבעה קציני צה"ל שמשפחותיהם נספו ביאשי. הטקסים נערכו בבית העלמין היהודי של העיר יאשי, בקבר האחים "פודו אילואיה" שבבוטושוני ובבית העלמין של העיר דורוהוי.

 

 

 

גמלאי צה"ל הופיעו עם כומתות ועניבות. בטקסים השתתפו גם אנשי ציבור רומנים וביניהם ראש עיריית יאשי וחברי העירייה, חברי פרלמנט רומנים ואחרים.  

תכנן, יזם ועמד בראש המשלחת רס"ן (מיל') הרב יוסף וסרמן, ששימש בעברו כרב הצנחנים והיום עומד בראש העמותה הפרלמנטרית לזכר שואת יהודי רומניה ויושב ראש "צוות" במחוז ירושלים.  

הטקסים לוו בצעדת החיים, בהנפת   דגלי ישראל ורומניה, בשירה, בנאומים ובטקסים דתיים, אותם ערך הרב וסרמן בצורה מרגשת ומרשימה. הטלוויזיה הרומנית ליוותה את הטקסים והנציחה אותם לכל אורכם. הרב וסרמן ניצל את ההזדמנות כדי להעמיק את הקשרים עם השלטונות הרומנים ואף יצר קשר עם נציגי גמלאי הצבא הרומני, במגמה לטפח את הקשרים עם ארגון צוות.

 

מדברי הרב יוסף וסרמן בטקס: "עדיין אני נרגש ונפעם מדברי המנהיגים הרומנים המקומיים, שביקשו סליחה מהעם היהודי על אירועי הפוגרום בשנת 1941, והצהירו על מחויבותם ללימוד והטמעת לקחי השואה. צו השעה - על כל ארגוני יוצאי רומניה בישראל להיות שותפים, בנוסף לארגון 'צוות'. ניצולי שואה ובני משפחותיהם; גמלאי צה"ל וקצינים בסדיר; לוחמי הווטרנים של הצבא הרומני; נכבדים מקומיים ונבחרי ציבור, ובראשם ראש עיריית יאשי Mihai Chirica וחבר בית הנבחרים Aurelian Mihai - תודה על השתתפותכם באירוע היסטורי, למען הדורות הבאים". 

 

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד