חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יום הזיכרון לחללי הצבא הבריטי

23/11/2014

שר המלחמה הבריטי שלח לאלה בינינו ששרתו בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה, סיכה עשויה כסף טהור, כתר בראשה ועליה כתוב "כוחות הוד מלכותו – גמלאי" (באנגלית: -HM ARMED FORCES VETERAN). יש לזכור כי במלחמה זאת, כל היהודים היו מצד אחד של המׅתרס.

בהזמנת השגריר הבריטי בארץ מת'יו גולד, ענדנו את הסיכה וב-9 בובמבר 2014 התאספנו בבית הקברות הצבאי הבריטי ברמלֶה לתפילת זיכרון והודיה לנופלים בשתי מלחמות העולם – הראשונה (1914-1918) והשנייה, זו נגד היטלר והשלטון הנאצי (1939-1945).

רבים מאד התאספו בבית הקברות ברמלה לטקס, בו ניהלו את התפילה אנשי דת מכנסיות נוצריות שונות. קצינים בריטים, כולל סקוטים במדי החצאיות שלהם, שמשכו את תשומת הלב, ניהלו את הנחת הזרים, את החלק המוסיקלי ואת התפילות.

הבוקר הסתיים בחלקה היהודית של בית הקברות. הצלבים על הקבר התחלפו ב"מגן דוד", את התפילה ניהלו רב וחזן, קבוצה של חברי תנועת נוער במדיהם שימשו משמר כבוד.

הבוקר היה צנוע ומרשים ביותר. בית הקברות נאה. השלטונות הבריטיים שומרים ומטפחים את בתי הקברות הצבאיים שלהם. למדנו כי במדינה שיש בה בית קברות צבאי בריטי, מועסק עובד בשגרירות בתפקיד שמירה וטיפוח האתר. הבריטים לא מרשים להעביר גופות של נופלים ממקום קבורתם למקום אחר.

השגריר הגדיל לעשות והזמין לארוחת צהריים בביתו ברמן גן ותיקים ששירתו בצבאם במלחמה נגד גרמניה הנאצית, כולל אנשי הבריגדה היהודית, ששמה הולך לפניה כמי שטיפלה בניצולי השואה וטיפחה אותם. יתרה מזו, החיילים הארצישראלים, עם הדגל העברי והמגן דוד על השרוול, גרמו לניצולים לעמוד על זכותם לעלות לארץ, דבר שהשפיע, בלי ספק, על החלטת כ"ט בנובמבר באו"ם. אנו זוכרים כי בן-גוריון אמר על גיוסנו לצבא הבריטי: "נילחם יחד עם הבריטים בהיטלר, כאילו אין "ספר לבן". בן-גוריון גם אמר, שהניסיון שרכשנו בשירותנו בצבא "סדיר", תרם להקמת צה"ל ולניצחון במלחמת העצמאות.

לסיום, מוצע בזאת למי שטרם ביקר בבית הגדודים במושב אביחיל, להגיע למוזיאון המעניין, המציג את הלוחמים בשתי מלחמות העולם.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד