חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

קול קורא: חברי "צוות" כותבים לויקפדיה

9/09/2014

ויקיפדיה (באנגלית: Wikipedia) היא אנציקלופדיית תוכן חופשי הפועלת באינטרנט. ויקיפדיה נכתבת ומשופרת מִדֵּי יום בידי רבבות מתנדבים, ומסתמכת על רעיון חוכמת ההמונים. המתנדבים הרבים כותבים את הערכים, מוסיפים תמונות, יוצרים את הגרפיקה המעטרת את הערכים ומסייעים בהגהה ובניטור התוכן מפני השחתות. ויקיפדיה כתובה במספר רב של שפות והחשובה לנו, כמובן, בעברית.

מפעילת האתר היא קרן ויקימדיה, מוסד ללא כוונת רווח שמרכזו בארצות הברית. הקרן נותנת את שירותי המעטפת לקיום האתר, תחזוקת שרתים, אך אינה מתערבת בניהול השוטף של האתר, ומאפשרת לקהילת הגולשים לקבל החלטות עצמאיות בנושאי התוכן. הרעיון המכונן של האתר הוא "ויקיפדיה - האנציקלופדיה החופשית", כאשר "חופשי" פירושו חופשי לעיון ללא כל מגבלה, חופשי לעריכה וחופשי להעתקה ולהפצה. תוכן האתר מוגש תחת הרישיון החופשי CC-BY-SA.

ויקיפדיה הושקה כפרויקט מיקור המונים באנגלית ב-15 בינואר 2001, ולאחר מכן נוספו שפות רבות. ויקיפדיה פועלת ב-287 גרסאות בשפות שונות. אתר ויקיפדיה הוא האתר השישי הנצפה ביותר באינטרנט ברחבי העולם‏ והשמיני במדינת ישראל‏. בויקיפדיה בעברית יש כיום כ-160 אלף ערכים. מדי יום נעשות כ-3,000 עריכות פרטיות מצד אנשים שונים לתיקונים בערכים שונים. כמה אלפים מהם בנושאי צבא וביטחון. זו תשתית ידע מצוינת להעברת מידע על מורשת הקרב ונושאי ביטחון ישראל לדור הצעיר ולמתעניינים.

רבים מאתנו נעזרים במאגר מידע עולמי זה ויודעים כי לעתים קרובות יש מידע לא מדויק. רוב המשתמשים לא יודעים ולא טורחים לתקן, ומרגישים החמצה. מערכת ויקיפדיה שואפת כל הזמן לשפר את אמינות הערכים. נקלעה לידינו הזדמנות לעשות מעשה בכיוון זה. ניתן לתדרך כיצד ניתן לשפר באופן מערכתי את אמינות המידע. כל מערכת ויקיפדיה נעשית בהתנדבות מלאה.


מיזם "צוות" בויקיפדיה

ארגון "צוות", כמסגרת ארגונית המשלבת עשרות אלפי אנשים מכלל זרועות צה"ל, לוקח על עצמו להוביל תכנית לכתיבת ערכים נוספים ועדכון ערכים קיימים בנושאי ביטחון ישראל להגברת תודעת מורשת הקרב , שחונכנו עליה. לשם כך "צוות" ישמש אכסניה למתנדבים, אשר יוגדרו כ"נאמני ויקיפדיה". חברים מוזמנים להתנדב לכתוב. נושא הכתיבה נתון ליוזמה מלאה של החברים.

מוצע לכתוב ערכים על צבא וביטחון ישראל בנושאים הבאים:

  • יחידות קיימות והיסטוריות.
  • בסיסים קיימים וכאלה שנסגרו.
  • כלי נשק מודרניים וכאלה שהוצאו משירות.
  • מפקדים ואישים בכירים במערכת הביטחון, רשימות של מפקדי יחידות לאורך השנים.
  • קרבות, מבצעים ומלחמות - מורשת קרב.
  • תורת לחימה ואסטרטגיה בהיקף המתאים לציבור רחב, לא מקצועי וטקטי מדי.
  • תמונות (אישים, אירועים, כלי מלחמה).
  • הוספת קישורים חיצוניים למאגרי מידע, הוספת מראי מקום ביבליוגרפיים. שילוב של ערכים קיימים מתוך אתרים פעילים ("מערכות", ארכיון צה"ל, ארכיון המדינה, יד לשריון, מל"מ, מכון פישר, עמותת התקשוב ועוד).
  • הוספת ערכים חדשים והרחבת ערכים קיימים.

כל הכתיבה צריכה להיות מבוססת על שיקול דעת מקצועי של הכותב במגבלות ביטחון מידע.

 

"צוות" בשיתוף ויקיפדיה יארגן סדנאות כתיבה ועריכה למעוניינים. עמותות של החילות השונים, יכולות להיעזר בסטודנטים, בתלמידי תיכון, בחניכי פנימייה צבאית, בחניכים בקורסים - הכול ביוזמות עצמיות.

 

הצטרפות למיזם

המעוניינים להתנדב וליטול חלק במיזם כתיבת ערכים לויקיפדיה, מוזמנים לשלוח פרטים בכתב למזכירות "צוות" – לאיילה, בכתובת דוא"ל:    Pkida2@tzevet.org.il

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד