חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"צעדי בינה" - טכנולוגיה חדשנית לשיפור ההליכה

5/02/2013


ד"ר ניסים אוחנה
 

במרכז רפואי שיקומי "רעות" בתל אביב פועל בהצלחה רבה מכון "רעות צעדי בינה", שמתבסס על טכנולוגיה חדשנית ברמה עולמית לשיפור יכולת ההליכה. הטיפול השיקומי במכון מיועד לאנשים אשר כושר הליכתם נפגע כתוצאה ממצבים בריאותיים שונים כגון: אירוע מוחי, מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה ופגיעות מוחיות אחרות. כמו כן, הטיפול מתאים לשיפור היציבה ולמניעת נפילות באנשים מבוגרים בריאים אשר בשל גילם המתקדם נוטים לאבד שיווי משקל, ליפול ולהיחבל. השיטה, פרי פיתוח של ד"ר סימונה בר-חיים מהחברה הישראלית "צעדי בינה", מבוססת על מחקרים של שנים במדעי המוח והתנועה. הטיפול ניתן בישראל במרכז הרפואי השיקומי רעות  בלבד. שמעו של הטיפול יצא למרחוק ובית החולים נותן מענה גם לפניות מחו"ל.

מערכת "נעלי צעד בינה"

מערכת נעלי צעד בינה מורכבת מזוג נעליים מיוחדות ותוכנת מחשב. בחלק החיצוני של סוליית כל נעל מותקנות ארבע בוכנות המשנות באופן אקראי ומפתיע, על פי הנחיה ממוחשבת, את מנח הנעל על פני הקרקע. ההליכה בנעלי בינה מדמה, למעשה, הליכה על משטח לא אחיד, כמו חול או דרך משובשת. באמצעות המחשב, מותאם הטיפול אישית לכל מטופל ומטופל על פי יכולותיו וקצב התקדמותו.

 

איך זה עובד?

שינויי זווית הדריכה באימון בנעלי בינה מאתגרים את האזורים במוח האחראיים לבקרת ההליכה. המוח נאלץ שוב ושוב להתמודד עם ערעור שיווי המשקל בהליכה ולתקן את היציבות, וכך נוצר תהליך מתמשך של למידה מוטורית. עם הזמן המשתקם לומד לשמור על שיווי משקל, וללכת בצורה יעילה וטובה יותר.

 

האימון בנעלי צעד בינה

הטיפול במערכת נעלי צעד בינה ניתן על ידי פיזיותרפיסטים שהתמחו בשיטה, וסדרה מלאה של טיפולים כוללת 22 מפגשים בני 50 דקות. במהלך האימון אוגרות הנעליים נתונים על ביצועי ההליכה של המתאמן, והמידע מועבר למחשב. הפיזיותרפיסט המטפל מנתח את התוצאות ועוקב אחר התקדמות המשתקם, ועל סמך מידע זה קובע את רמת הקושי בכל אימון.

עם התקדמות הטיפול עולה דרגת הקושי: תדירות שינויי הזווית בנעליים גוברת, והם נעשים מורכבים ומאתגרים יותר. כך מעודדת ההליכה בנעלי בינה את המטופל להתמודד עם שינויים בתנאי הדרך, ולשמור על שיווי משקלו. מחקרים שנערכו בנושא מצאו שאימון מאתגר מסוג זה הוא האימון הטוב ביותר לשיקום ההליכה אצל הסובלים מפגיעות מוחיות.

 

שיפור משמעותי באיכות החיים

מחקר רחב היקף בוצע לגבי השפעת האימון בנעלי צעד בינה על הליכה בקרב אוכלוסיות מגוונות: בוגרים בעלי רקע של שיתוק מוחין, אנשים  לאחר אירוע מוחי ומבוגרים הנוטים ליפול. התברר כי שיווי המשקל בהליכה משתפר בעקבות האימון, והמטופלים רוכשים ביטחון בהליכתם. כתוצאה מכך הם יוצאים יותר מהבית, ואיכות חייהם משתפרת באופן משמעותי.

 


נעל צעד בינה

 

המעוניינים במידע נוסף על הטיפול בצעדי בינה מוזמנים לפנות אל:

עידית שדה, טלפון 03-6893737, נייד 054-2152153, בימים א'-ה' עד השעה 16:00.

כמו כן תוכלו למצוא מידע על השיטה החדשנית בקישורים הבאים:

פייסבוק: http://www.facebook.com/dvora.szerer#!/reuth.telaviv

אתר מרכז רפואי שיקומי רעות: http://www.reuth-mc.org.il

כתבה של ערוץ 10 בטלוויזיה: http://www.youtube.com/watch?v=BQAsQj7GOGE&feature=share

כתבה ב-YNET: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4232054,00.html

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד