חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שנה טובה עם שיר חדש

לכבוד ראש השנה חושף סא"ל (מיל') רמי קדר, חבר "צוות" את סיפורו של שיר שכתב, שהלך לאיבוד ונמצא לאחר שנים בעזבונו של המלחין משה וילנסקי
3/10/2011

הימים ימי סתיו, שלהי שנות ה-80. התקשרתי למשה וילנסקי, וביקשתי שילחין שיר שכתבתי. בקולו השקט השיב: "תשלח לי את המילים, אבל אני לא מבטיח כלום." והוסיף – "גם לאלתרמן לא תמיד הלחנתי כל דבר". השבתי לו שאני לא אלתרמן ושלחתי לו את השיר. שלחתי, חלפו ימים ולא שמעתי ממנו דבר.

 

עברו שנים אחדות, ויום אחד קיבלתי שיחת טלפון מפתיעה. על הקו היה וילנסקי, שאמר בקולו השקט: "עשיתי משהו עם השיר שלך, אולי אתה רוצה לבוא לשמוע". משה לא היה כבר בקו הבריאות. ליד הפסנתר בחדר עבודתו הצנוע הוא השמיע לי את השיר וניגן בידו האחת. עיניי נצצו. חזרתי הביתה עם המילים והתווים. אבל, השיר נכנס למגירה, התגלגל איפה שהתגלגל, וסופו שהלך לאיבוד ושוב נשכח.

 

בינתיים, משה וילנסקי - חתן פרס ישראל לזמר עברי - הלך לעולמו. במלאת מאה שנים להולדתו, החלטתי לחפש את השיר. פניתי לאלמנתו, ברטה, וזו הפנתה אותי לספרייה הלאומית שבאוניברסיטה העברית בירושלים, שם גנוז עזבונו.

 

השיר נמצא בשלמותו, גם המילים וגם התווים.

 

בערב שירה שהתקיים זה לא כבר בחצר ביתי היה בין החברים גם דודו זכאי. הוא שמע את המנגינה, קרא את המילים והשיר מצא חן בעיניו. בערב זמר שהתקיים לכבודו של וילנסקי באולם קיבוץ הזורע, שאותו הפיק והנחה זכאי, הוא השמיע את השיר לראשונה והביא לתחייתו.

 

השיר "רסיסי שרב" עומד לצאת בתקליטור חדש בביצועו והנה הוא לפניכם.

 

ערב ראש השנה, תשע"ב

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד