חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מסע לפולין בנתיבי השואה

משלחת "צוות" לפולין שבה זה מכבר מהמסע המרגש וחבריה עמוסים חוויות. שניים מראשי המשלחת, תא"ל (מיל') מוטי שגיא ורס"ב (מיל') יעל דקל, מביאים את רשמיהם
11/08/2011

"גורלנו יהיה אזהרה לכם"... הסיסמא במיידנק

 

מאת: אל"מ (מיל') מוטי שגיא, חבר הוועד המנהל של "צוות" ויו"ר ועדת רכישות

 

משלחת של חברי "צוות" ועמיתי "חבר" (37 משתתפים) יצאה למסע בפולין, בין התאריכים 25 יולי - 1 באוגוסט 2011.

המסע לפולין מהווה מרכיב בהנחלת זיכרון השואה ומשמש תשתית ערכים ותשובה להרחבת הזהות והמחויבות של כל אזרח למדינת ישראל כמדינה דמוקרטית ולעם היהודי.

 

בראש המשלחת עמדתי אנוכי, בסיוע של יעל דקל, חברת הוועד המנהל ויו"ר סניף גליל עליון. מסע המשלחת התקיים במקביל למסע "עדים במדים" של צה"ל.  טקסי הזיכרון שהתקיימו במחנות ההשמדה מיידנק ובירקנאו במהלך המסע היו משותפים. בנוסף, משלחת "צוות"-"חבר" קיימה טקס זיכרון מרגש לחללי ארץ ישראל אשר התגייסו לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה ונפלו בידי הצורר והקבורים בבית הקברות רדוביצקי בקרקוב (פירוט בהמשך).

 

פירוט מסלול המסע לפולין

 

ורשה - חומות הגטו, בית הקברות אוקופובה, מסלול הגבורה, אנדרטת רפפורט.

לובלין - ישיבת חכמי לובלין, בית הקברות הישן, גטו לובלין (העיר העתיקה), ביקור במחנה מיידנק, טקס צבאי.

קרקוב - הרובע היהודי, קז'ימיז', בית כנסת הרמ"ה הישן, הטמפל, הגטו היהודי פודגוז'ה, מפעלו של אוסקר שינדלר, ארמון הוואל, טקס זיכרון בבית הקברות הבריטי לחללי ארץ ישראל במלחמת העולם השנייה.

אושוויץ - אושוויץ 1, אושוויץ 2, בירקנאו, טקס צבאי.

לודג' - בית הקברות, אנדרטת הלב השבור, גטו לודג', אנדרטת משה, תחנת השילוחים הרדגסט, רח' פיוטרו קובסקה.

ורשה - סיור רגלי בעיר העתיקה.

טיקוצ'ין, לופוחובה, טרבלינקה - טיקוצ'ין בית הכנסת, בית הרב, בית המדרש, בית המלמד, כיכר השוק, בורות הירי ביער לופוחובה, מחנה ההשמדה טרבלינקה.

 

טקס הזיכרון לחללי ארץ ישראל בבית הקברות בקרקוב

 

ביציאה למסע המשלחת לפולין, ראינו חשיבות מרובה לקיום טקס זיכרון ל-13 חללי ארץ ישראל אשר התגייסו לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה ונפלו בידי הצורר הגרמני ברחבי אירופה והקבורים בבית הקברות רקוביצקי בקרקוב. הטקס, שריגש את כל חברי המשלחת ואשר נערך תחת גשם זלעפות, כלל הקראת תהילים פרק פ"ג ("אל דמי לך...")

ע"י יעל דקל, "יזכור" שהקראתי אני, סיפור חיילי הבריגדה היהודית והמתנדבים האחרים לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה ע"י מדריך המסע, הקראת תהילים פרק קכ"א ("אשא עיניי"...) ע"י סא"ל ד"ר יהודית קמפינסקי, שירת "אלי אלי, שלא ייגמר לעולם ע" כל חברי המשלחת, "קדיש" ע"י סא"ל (מיל') יוסי דר, שירת ההמנון הלאומי "התקווה", הדלקת נר על גבי מצבות החללים היהודים והנחת פרחים.

 

בשיחת הסיכום למסע שקיימנו ערב הנסיעה חזרה הביתה, חברי המשלחת, ללא יוצא מן הכלל, הביעו את רחשי ליבם ורגשותיהם החיוביים על המסע לפולין, שהתנהל, מכל הבחינות, בצורה מוצלחת ביותר וענה על כל הציפיות. למסע לפולין קדם יום הכנה מלא ב"יד ושם".

 

 


 

משלחת "חבר" ו"צוות" לפולין – יולי 2011

 

מאת: יעל דקל, חברת הוועד המנהל של "צוות" ויו"ר סניף הגליל העליון

 

בשיחת הסיכום נאמר על ידי "תמו שמונת ימי המסע. תמו זו מלה סתמית, אלו ימים שלא הסתיימו. לחלק הם האירו ולחלק רק התחילו. כהמשך למסע זה יגיעו עוד הרבה שאלות. פרק כזה אי אפשר לסיים באלו המלים ואני קטונתי מלהביע. היו, ויהיו טובים ממני לתאר את שראינו ואת החוויה שעברנו".

 

יצאנו למסע כנציגי "צוות", מוטי שגיא ואנוכי. כרגיל, המסע החל ביום עיון ב"יד ושם". לא הכרנו איש במפגש, זרים איש לרעהו. חלק מהמשתתפים באו עם מטען שספגו בבית משורדי השואה וחלק באו ללמוד ולחוש את ההיסטוריה מקרוב.

מסע כבד, כן ידענו, אבל לא תארנו עד כמה כבד יהיה. מי שהצליח להעניק לנו את המקסימום היה מודי, המדריך מ"יד ושם". מדריך מנוסה, שאותנו מצליח לרגש כל פעם מחדש במהלך המסע.

 

כמובן שלא נשכח את המסרים במחנות הריכוז, הכפייה וההשמדה. "עם שלא מכיר את עברו לא יהיה לו עתיד", "יהיה גורלנו זיכרון לכם", "לא עוד". האמרות הללו, כמה שהן חשובות, יש את החלק האחר, שחודר לנשמה של כולנו וזה הגיע ברובו מהמדריך.

 

אנו מתייצבים מול הרוע האינסופי במחנות המוות, רוע מצד הנאצים, יימח שמם, אבל גם רוע של השכנים הפולנים והאוקראינים, ולצערנו גם הנוגשים מבני עמנו, אבל לומדים לא לשפוט, להכיר בעובדות, לנתח, אבל אף פעם לא לשפוט את דרכם של אלו שהיו שם. שם מקבלת משמעות אחרת ההכרה בערכם של משפחה וחברים.

 

מודי מצויד בכל החומרים, רקע היסטורי משולב בקטעי עדות, צילומים וקריאה מרגשת. לכל אחד מהנוכחים שרוצה ניתנת אפשרות לשתף את כל הקבוצה בקטעים האישיים. זו לא משלחת של תלמידים או חיילים, זו קבוצה שבאה מתוך בחירה, קבוצה ממושמעת, שצועדת בלי עיכובים והפרעות ומגיעה עם הרבה מסרים מהבית. מוכנים לנסיעה, עם סיפורים אישיים וכל סיפור מרגש בפני עצמו. תודה לכל חברי הקבוצה ששיתפו את כולם בחוויה ותמכו איש ברעהו, כאילו מכירים מימים ימימה.

 

מבלי לרצות זולגות הדמעות והשערות סומרות כששומעים את "שמע ישראל" מתנגן או את קול המדריך רועד ובקצה עיניו בורחת דמעה. כן, המדריך השאיר את כולנו, גם אלו שלמזלם משפחתם לא לקחה חלק בזוועה הזו, מרוגשים, כולנו לא נשכח את העבר האיום שחודד בהסבריו ובסרטים שהוקרנו בנסיעות במסע מיוחד זה.

 

בנוסף למסרי המסע קיבלנו תמונה כללית על פולין בעבר ובהווה. למדנו על העושר הרוחני שהיה לפני הזוועה. ראינו בתי כנסת מרהיבים ביופיים ובתי קברות עתיקים, ושמענו על רבנים גדולי דור ופוסקי הלכה שהלכותיהם הופצו בכל תפוצות היהדות. בשבת היינו בוורשה ולקחנו חלק בתפילה בבית הכנסת הגדול.

 

מסלול המסע קבוע ומבקרים בכל האתרים החשובים בוורשה ולובלין, בקראקוב, לודג' וטיקוצין.

 

מרגשים במיוחד הטקסים עם משלחת צה"ל. להגיע למקומות שקשה לשאת את מה שהיה שם ופתאום עם נציגי העוצמה של עם ישראל, צבא ההגנה לישראל. טקס רשמי עם כ- 150 חיילים ובנוסף המשלחת שלנו במדי "צוות". קול השופר, הנפת דגל ישראל והחצוצרה, פרקי תהילים, יזכור, קדיש ואל מלא רחמים, ולבסוף הנחת זר צה"ל וזר "צוות" ו"התקווה" מפי כל הנוכחים. מפקד המשלחת הצה"לית, חבר "צוות", תת אלוף במילואים יום טוב תמיר, נפגש עמנו. פגישה מיוחדת עם בעלי, אליהו דקל, שיצא עם משלחת צה"ל, ריגשה את חבריי לקבוצה וגם את הצוות הצה"לי שלו.

 

בנוסף לטקסים שהתבצעו ע"י צה"ל ואנו לקחנו בהם חלק, התבצע במשלחת זו טקס רשמי בפעם הראשונה בבית הקברות הנוצרי בקראקוב. בבית עלמין זה קבורים 13 חיילים יהודים –ארץ ישראלים, שלחמו במסגרת הצבא הבריטי. ע"פ בקשה מיוחדת של מקסי (ובקשה של יואל בדוח המשלחת שהוא השתתף) ארגנו טקס מיוחד זה. כמובן שנוסח לא היה לנו, ולכן "אלתרתי" יום לפני הטקס נוסח. ביום הטקס פגשתי מנהל משלחת אחרת, בחור דתי, וביחד ניסינו לשחזר את ה"יזכור" של צה"ל, שבו מציינים את החיילים היהודים שנפלו.

 

היה יום גשום במיוחד. כשהגענו לבית העלמין הגשם לא פסק ולמרות זאת, רוב האנשים ירדו מאוטובוס ולקחו חלק בטקס. מצוידים בפרחים ונרות נשמה נכנסנו ונעמדנו במרכז, עם דגל "צוות", ונתנו להנחות לחבר צוות צחי שגיב. פתחתי בפרק תהילים פ"ג: "שיר מזמור לאסף, אלוהים אל דמי לך אל תחרש..." מוטי שגיא הקריא את ה"יזכור" שהכנו. יהודית לפינסקי קראה תהילים, פרק קכ"א: "אשא עיני אל ההרים...", שרנו את "אלי אלי, שלא ייגמר לעולם..". המדריך תאר את מלחמתם ונפילתם של החיילים. יוסי דר אמר קדיש.  קראתי את תהילים פרק כ"ג: "לדוד ה' רועי לא אחסר..." וסיימנו ב"התקווה". כל חבר קיבל פרח או נר נשמה, כולם יצאו לחפש את כל 13 הקברים. לטענת המשתתפים היו מאוד נרגשים לחפש ולאתר את הקברים ע"י זיהוי במגן דוד ושמות יהודיים ולהניח את הפרח ונר הנשמה.

 

בהזדמנות זו אני מודה לכל המשתתפים במסע שלקחו חלק פעיל בכל הטקסים הרשמיים בהתייצבות עם בגדי כחול-לבן וכובעים וכיבדו את מעמד הטקסים.

 

תודה במיוחד לחברי "צוות" יהודית וחיים, יוסי ואתי, ברוריה וליאת, צחי, עירית וזוהר, רמי ורותי, טל וענת, לורית ושרית ולמזל ומירית. מוטי ואני מודים על ההזדמנות שניתנה לנו לצאת במשלחת זו בשיתוף עם צה"ל ובמיוחד שמחים שחנכנו לראשונה את הטקס בקראקוב, מתוך תקווה שיהפוך להרגל קבוע של המשלחות הבאות.

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד